Wędkarski sezon na Wierzchowie czas zacząć

Miasto z Wizją / 20.01.2017 / Komentarze
Gmina dla wędkarzy

Gmina Szczecinek - rybacki użytkownik jednego z najrybniejszych akwenów w okolicy Szczecinka - jeziora Wierzchowo, zdecydowała się na udostępnienie łowiska wędkarzom nie tylko w sezonie letnim, ale też zimowym. Specjalne zarządzenie w tej sprawie wydał wójt Ryszard Jasionas.

To, co dla wędkarza najważniejsze, czyli opłaty za amatorski połów ryb. Otóż, by łowić w sezonie zimowym (jego graniczny termin określono na koniec marca br.) trzeba uiścić opłatę w wys. 50 zł.

Z kolei sezon letni na Wierzchowie potrwa od 1 kwietnia do 30 listopada br. Chcący łowić z łodzi będą musieli wysupłać z kieszeni 250 zł (połów ze środków pływających jest dozwolony od 1 maja br.). Ci, którzy nad pływanie "za rybą" łodzią przedkładają zasiadkę z brzegu zapłacą 120 zł.

Na Wierzchowie będzie można łowić również w nocy - od 1 maja. Za taką przyjemność trzeba będzie zapłacić 156 zł.

Wędkarze będą mogli wykupywać również zezwolenia okresowe. Jeden miesiąc łowów na Wierzchowie kosztuje: z łodzi - 150 zł, w nocy z brzegu - 104 zł a z brzegu - 80 zł. Gmina wyda też pozwolenie na amatorski połów ryb na okres 14 dni, 7 dni, 3 dni i jednego dnia. Oczywiście, w tym wypadku opłaty ulegają zmniejszeniu. Np. jeden dzień na Wierzchowie kosztować będzie: 50 zł z łodzi, 39 zł z brzegu w nocy i 30 zł z brzegu. Drogo? Drogo.

Gmina określiła również zasady połowu ryb oraz regulamin. Najważniejszy punkt mówi, że w sezonie zimowym, gdy nie występuje pokrywa lodowa, wędkarz będzie mógł łowić ryby z brzegu na dwie wędki.

Ryby żyjące w Wierzchowie będą szczególnie chronione. Np. wymiar ochronny lina określono na 30 cm. Z kolei okoń, którego wędkarz chce zabrać z łowiska, może mieć nie mniej niż 20 cm i nie więcej niż 35 cm. Z kolei wymiar ochronny szczupaka to 55 cm (dolny) i 90 cm (górny), węgorza - 55 cm a wzdręgi - 15 cm.

Okresy ochronne? Sandacza nie wolno poławiać w okresie od 1 grudnia do 31 maja, szczupaka - od 1 stycznia do 30 kwietnia a węgorza od 15 czerwca do 15 lipca.

W ciągu doby wędkarz będzie mógł "wydobyć" z Wierzchowa: 2 szt. szczupaka i węgorza (łącznie), 3 szt. lina, 15 szt. leszcza i nie więcej niż 5 kg okonia.

Gdzie wnieść opłatę? Otóż zakup pozwolenia możliwy jest w punkcie bankowym znajdującym się w Urzędzie Gminy przy ul. Pilskiej. Opłatę można wnieść również przelewem bankowym. Szczegóły operacji dostępne są na stronie internetowej Gminy Szczecinek pod adresem:

www.gminaszczecinek.pl