Zajrzeliśmy do "magicznego" ogrodu SAPiK-u

Miasto z Wizją / 20.07.2017 / Komentarze
Młodzi rzeźbiarze finiszują ze swoimi pracami - w piątek wystawa plenerowa

Kilka dni temu gościliśmy u studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy i Gdańska, którzy w ogrodzie SAPiK-u przy ul. Kilińskiego tworzą swoje dzieła. Pisaliśmy o tym w artykule:

Dziś ponownie gościliśmy w rzeźbiarskiej pracowni. Trzeba przyznać, że młodzi artyści roboty mają huk i dosłownie "wióry lecą". Powód. Już w piątek odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby plenerowej. Początek o godz. 17.

- Tematem tegorocznego pleneru jest powietrze ("Nieskończoność przyrody - POWIETRZE" - dop. red.) biorąc pod uwagę różnie rozumiane pojęcie tego słowa - mówi "Miastu z Wizją" Marek Kowalski z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Oczywiście nie chodzi o dosłowność w traktowaniu tematu. Chodzi o metaforykę, o pewne skojarzenia i wszystkie wnioski, które nasuwają się przy takim haśle, czyli jego ciężar, jego funkcja. I większość tych prac, które tu obserwujemy, są to przeważnie prace symboliczne, które są skoncentrowane na skojarzeniach, jak np. wiatrak, który kojarzy się z powietrzem czy mocno ażurowa forma rzeźby, która to powietrze w sobie posiada. Znajdziemy tu także elementy odnoszące się do tego wiru powietrza, który jest dość powszechny w każdym żywiole.

Przypomnijmy, że powstające właśnie prace będą stanowiły trzecią już część cyklu pn. „Cztery żywioły”. W 2016 roku tematem przewodnim szczecineckiego pleneru rzeźbiarskiego była woda oraz wszystko to, co się z nią kojarzy. Z kolei rok później zadaniem uczestników warsztatów artystycznych było stworzenie rzeźb wpisujących się w czteroletni cykl i odpowiadających tematyce związanej z kolejnym żywiołem – ziemią.

Tak jak w poprzednich dwóch latach materiałem jest drewno. Rzeźby zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra

Foto: S. Włodarczyk