Zespół Szkół Technicznych z kolejnym wsparciem

Miasto z Wizją / 22.11.2017 / Komentarze
Wsparciem zostanie objętych 50 uczniów oraz 10 nauczycieli kształcenia zawodowego

Zespół Szkół Technicznych od czasu jego powstania może liczyć na stałe wsparcie organu prowadzącego, jakim jest powiat szczecinecki. Wkrótce także rozpocznie się budowa mającego funkcjonować przy placówce Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych. Inwestycja ta ma przyczynić się do znacznego podniesienia poziomu kształcenia (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Centrum Praktyk Zawodowych wybuduje firma z Połczyna”). To nie jedyne plany powiatu mające na celu uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły.

Na najbliższej sesji Rady Powiatu radni zadecydują m.in. o wyrażeniu zgody na przystąpienie do projektu pn. „Kompleksowe wsparcie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku w celu dostosowania systemu kształcenia uczniów do potrzeb rynku pracy”, który ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Co istotne, powiat ma pełnić tu rolę partnera, z kolei liderem projektu będzie Zachodniopomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Jego realizacja ma rozpocząć się w styczniu i trwać do końca 2020 r.

- Celem głównym projektu jest wzrost efektywności kształcenia zawodowego i jego dostosowanie do wymogów regionalnego rynku pracy oraz zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Wsparciem zostanie objętych 50 uczniów ZST oraz 10 nauczycieli kształcenia zawodowego – czytamy w treści uchwały. W jego ramach mają być m.in. realizowane dodatkowe zajęcia specjalistyczne, praktyki zawodowe odbywane u przedsiębiorców, liczne staże zawodowe, utworzenie klasy patronackiej, modyfikacje programów nauczania, kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli czy zakup sprzętu pomocnego przy prowadzeniu nauczania zawodowego.

Jak czytamy w treści uchwały szacunkowa wartość całego projektu wynosi 590 tys. 800 zł, czego blisko 532 tys. zł pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Z kolei wartość projektu po stronie powiatu szczecineckiego to ponad 150 tys. zł (w tym 120 tys. zł dotacji oraz nieco ponad 30 tys. zł wkładu własnego).

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk