V Art Piknik z gwiazdami

• Tv
Miasto z Wizją / 23.07.2017 / Komentarze
Punktem kulminacyjnym, na który z niecierpliwością czekała publiczność, było pojawienie się na scenie byłego wokalisty kultowej grupy Genesis Raya Wilsona

Za nami drugi dzień (22.07) spotkań ze sztuką w ramach tegorocznej, V edycji szczecineckiego Art Pikniku. Podobnie jak wczoraj, tak i tym razem organizatorzy przygotowali dla mieszkańców rozbudowaną propozycję rozmaitych artystycznych i muzycznych wydarzeń. Sobotnia odsłona tej trzydniowej imprezy rozpoczęła się od Pikniku Księżnej Jadwigi, który odbył się na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Tu na najmłodszych mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji – przedstawienie teatralne, zajęcia plastyczne czy kulinarna, „średniowieczna” przygoda. Więcej na ten temat w artykule „Piknik Księżnej Jadwigi przyciągnął do muzeum tłumy”.

Następnie Art Piknik – nie zwalniając narzuconego sobie wczoraj tempa - ponownie przeniósł się na teren rekreacyjny przy szczecineckim zamku. Podczas tegorocznego wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć z nami Dariusza Milińskiego – uznanego malarza i scenografa, a także założyciela Teatru „Pławna 9”, który współtworzy to coroczne wydarzenie od samego początku. Sam artysta regularnie odwiedza Szczecinek od 1 edycji, każdorazowo wspierając Art Piknik. To właśnie dzięki niemu mamy okazję brać udział w barwnym korowodzie maszerującym przez centrum miasta po to, aby „Obudzić Szczecinek”. Podczas poprzednich edycji mogliśmy także oglądać jego prace podczas wystawy w zamkowej galerii, a po zapadnięciu zmroku dać się porwać ulicznym spektaklom. Tym razem Teatr „Pławna 9” zaprosił nas na kolejny spektakl „Uratuj Słoneczko”, serwując nam kolejną dawkę wizualnych doznań.

Chwilę później na scenie pojawili się goście z północno-zachodniej Irlandii. Sobotnią muzyczną odsłonę Art Pikniku otworzyła grupa Velvet Alibi, która zaserwowała słuchaczom dużą dawkę pozytywnej, rockowej energii płynącej ze sceny. Wielowarstwowe aranżacje, kobiecy wokal i mocniejsze rytmy wyjątkowo przypadły do gustu piknikowiczom. Następnie przed szczecinecką publicznością wystąpił pochodzący z Brighton sześcioosobowy zespół Free Dub Press. Ten z kolei poczęstował publiczność muzyczną mieszanką reggae i hip-hopu.

Był to doskonały wstęp do tego, na co już od długiego czasu czekała publiczność – kolejny raz zagrała dla nas Art Piknik Orchestra. Fuzja różnych gatunków i muzycznych indywiduum stworzyła wybuchową mieszankę. Koktajl ten wyjątkowo zasmakował publiczności, która entuzjastycznie przyjmowała każdy dźwięk płynący ze sceny. Artyści nie pozostali dłużni swoim słuchaczom, serwując im sporą dawkę pozytywnej energii. Tym razem w szeregu z pozostałymi szczecineckimi (i nie tylko) artystami stanęła także pochodząca z naszego miasta Małgorzata Ostrowska. Na scenie towarzyszył im także znany gitarzysta rockowy Piotr Zander.

Jednak punktem kulminacyjnym, na który z niecierpliwością czekała publiczność, był bezapelacyjnie moment pojawienia się na scenie Raya Wilsona, byłego wokalisty znanej na całym świecie kultowej już grupy Genesis. Zgromadzeni pod sceną mieszkańcy niezwykle ciepło przywitali artystę, który w zamian odwdzięczył się zapraszając ich w blisko dwugodzinną podróż po największych przebojach grupy. Słuchacze nie tylko z entuzjazmem rozpoznawali już pierwsze dźwięki kolejnych utworów, ale też śpiewali je wspólnie z artystą. Było to jedno z wielu wydarzeń kulturalnych w ramach Art Pikniku, które na długi czas zapadnie w pamięci mieszkańców.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Andrzej Remus/Marzena Góra