W mieście wyrosną unijne drzewa, krzewy i kwiaty

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.11.2017 / Komentarze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspiera "zielone" inwestycje w Szczecinku

Strefa Aktywnego Wypoczynku przy ul. Kopernika od czasu jej otwarcia stała się jednym z ulubionych miejsc wielu mieszkańców Szczecinka. Mogą oni tu nie tylko odpocząć nad małym jeziorkiem, ale także spędzić nieco aktywniej czas, korzystając z asfaltowego chodnika sprawdzającego się doskonale w roli toru dla wrotkarzy. To jednak nie koniec planów dotyczących zagospodarowania tego terenu. Tym razem jednak będzie to coś dla miłośników natury. W przyszłym roku „wyrośnie” tu kilkaset drzew, krzewów i kwiatów.

- Inwestycja ta powinna zostać zrealizowana z początkiem przyszłego roku, kiedy warunki do nasadzeń będą optymalne, Same kwoty, jeżeli chodzi o nasadzenia oraz o koncepcję, są naprawdę imponujące – powiedział nam w jednej z wcześniejszych rozmów wiceburmistrz Daniel Rak.

Wiadomo już, że miasto na ten cel otrzyma unijne wsparcie. Dziś w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior gościł zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik, który w towarzystwie poseł na Sejm RP Małgorzaty Golińskiej i Waldemara Misko, prezesa Stowarzyszenia Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (Szczecinek jest jego członkiem) parafowali umowę o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty”.

Honory gospodarza dzisiejszej uroczystości pełnił burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, który zaprezentował zebranym animację projektu.

- Jego przedmiotem jest utworzenie i odnowa terenów zieleni, m.in. parków i skwerów, o łącznej powierzchni 86,82 ha, przy czym dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu to 14,5 ha - mówił m.in. burmistrz prezentując gościom szczecinecką Strefę Rodzinnego Wypoczynku - przed i po rewitalizacji.

W ramach projektu Powstaną nowe lub zostaną odnowione alejki, ścieżki, fontanny, ławki, stoliki, niewielkie place zabaw itp. Do projektu zgłosiło się dziewięciu partnerów: Miasto Białogard, Miasto Kołobrzeg, Miasto Szczecinek, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Gościno, Gmina Karlino, Gmina Połczyn-Zdrój, Gmina Tychowo, Powiat Szczecinecki. Działaniom rewaloryzacyjnym zostaną poddane zaniedbane, nieuporządkowane, będące częściowo nieużytkami obszary w miastach. Jak założono, projekt przyczyni się do poprawy środowiska miejskiego, a zaplanowana i urządzona zieleń zapobiegnie dewastacji środowiska w tkance miejskiej.

Przypomnijmy, że to nie jedyna „zielona” inwestycja, do które przymierza się miasto. W najbliższym czasie swój wygląd zmieni także m.in. Lasek Komunalny, będący częścią zachodniej części miejskiego parku. Mowa o terenie od hotelu Viki do rogatek dzielnicy Trzesieka. Cały ten teren zostanie prześwietlony i zrewitalizowany. Miasto ogłosiło już przetarg mający na celu wyłonienie firmy, która zrealizuje inwestycję.

Piszemy o tym w artykule: "Lasek Komunalny stanie się parkiem"

https://miastozwizja.pl/lasek-komunalny-stanie-sie-parkiem

Tekst: Marzena Góra/Sławomir Włodarczyk
Foto: S. Włodarczyk