Szczecinek jest już innym miastem. Ma dwie nowe ulice

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.10.2016 / Komentarze
Burzliwe obrady w ratuszu

Dziś - w poniedziałek 17 października na kolejnej w tym roku sesji zebrała się Rada Miasta Szczecinka. Porządek obrad zakładał 25 punktów. Jednak burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wniósł o wykreślenie z porządku uchwały dot. zmian w statucie Miasta Szczecinek - z uwagi, jak wniósł - konieczności doprecyzowania uchwały pod względem zapisów prawnych.

Z kolei radny Roman Matuszak poinformował radnych, że złożył rezygnację z przewodniczenia klubowi "Razem dla Szczecinka".

- Moje obowiązki przejął radny Andrzej Grobelny - poinformował R. Matuszak

Po załatwieniu spraw regulaminowych i porządkowych, rada podjęła uchwały w sprawach: dokonania zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2016-2025.

Szerzej o tych kwestiach pisaliśmy w artykule:

http://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-wyzsze-dochody-wieksze-wydatki-0

W dalszej części obrad radni głosowali nad uchwałami dotyczącymi m.in.: zbycia nieruchomości stanowiących własność miasta, przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Leśna-Żwirownia” i „Koszalińska-3”

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/w-przyszlosci-mieszkania-i-farmy-fotowoltaiczne

oraz nad uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Parkowa”.

Rada dokonała też zmian w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta oraz zdecydowała o sposobie i świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/latem-zabiora-smieci-raz-w-tygodniu

Radni określili też kryteria rekrutacji do przedszkola, oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów, dla których miasto jest organem prowadzącym oraz podjęli uchwały w sprawie: Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Schronisku dla osób bezdomnych „Zacisze”.

Następstwem tzw. "ustawy dekomunizacyjnej" jest konieczność zmiany nazw dwóch ulic: 9 Maja i Bohaterów Stalingradu. Radni zaproponowali nowych patronów - odpowiednio: Władysława Bartoszewskiego i Witolda Pileckiego.

Uzasadnienie uchwały w tej sprawie przedstawił radny Marcin Kaszewski i zaprezentował sylwetkę Władysława Bartoszewskiego.

Życiorys W. Bartoszewskiego "uzupełnił" radny Paweł Kwak. Radny miał zastrzeżenia do działalności W. Bartoszewskiego, m.in., gdy ten zasiadał w Kapitule Orła Białego.

- Pan Bartoszewski głosował na "nie" przy wniosku przyznania odznaczenia Witoldowi Pileckiemu - mówił radny P. Kwak.

M. Bedka: - Ta kandydatura dzieli mieszkańców Szczecinka. Mieszkańcy ul. 9 Maja skierowali do Rady Miasta pismo, wnioskujące by ulicę przemianować na ul. 8 Maja (radny cytował pismo). Osoba W. Bartoszewskiego źle wypowiadała się o Polakach, itp. Będę głosował na "nie".

Przewodnicząca Katarzyna Dudź wyjaśniła, że pismo mieszkańców ul. 9 Maja jest w biurze Rady Miasta, ale wpłynęło już po obradach komisji, która decydowała o nadaniu ulicy nowego patrona. (…) Są mieszkańcy ul. 9 Maja, którzy akceptują Władysława Bartoszewskiego.

Radny Maciej Batura: - Z niesmakiem słucham dyskusji. Dzielimy Polskę na "A" i "B". (..) Dyskusja nad czynami osób nieżyjących jest nie na miejscu, oni w żaden sposób nie mogą się bronić. (…) Nie zachowujmy się jak sępy, nie rozdrapujmy polskich ran.

Radny Janusz Rautszko poprosił o wyłączenie go z głosowania i opuścił salę obrad.

Radny Jacek Pawłowicz: Nazwa ulica powinna być taka, by nie dzielić a łączyć. (…) Wnioskuję o posłuchanie mieszkańców i nazwanie ulicy 8 Maja.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: Hipokryzja wychodzi z was wszystkimi otworami. Nie ma lepszego przykładu na podział Polaków, obywateli, mieszkańców, itp. (…) Dlaczego nie przywołujecie mieszkańców Szczecinka, którzy na różnych stronach internetowych wypisują o ohydnym Żydzie. (…) Władysław Bartoszewski to wybitny Polak, człowiek odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. List tych 14 osób jest obrzydliwy - cytuję: "pierwszą klasą wyjechał z Auschwitz, to nie Polak, to Żyd". Pan Bartoszewski to był wspaniały człowiek… Nie wiem, jakie jeszcze muszą być argumenty. Co was boli? Boli was to, że na tabliczkach będzie widniało nazwisko Żyda. (…) Owszem, zobaczymy się w sądzie, "Włapko" trafi tam w listopadzie (radny Pawłowicz groził burmistrzowi pozwaniem do sądu).

(…) Nie jesteście w stanie zdyskredytować tego człowieka, ani pan panie Pawłowicz, ani pan panie Bedka.

Burzliwą atmosferę na sali obrad próbowała uspokoić przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź.

- My szanujemy wasz głos, uszanujcie nasz głos - mówiła radna.

Płomienne wystąpienie wygłosił radny Marek Ogrodziński (patrz nasza relacja video).

K. Dudź: - Dajmy przykład młodym mieszkańcom Szczecinka, pokażmy, czym jest patriotyzm. On nie polega tylko na włożeniu biało - czerwonej koszulki, czy też noszeniu znaku Polski Walczącej.

Radny J. Pawłowicz: - Nigdy nie obraziliśmy Żydów, nie obraziliśmy pana Bartoszewskiego. Nie róbmy spektaklu, nie dzielmy mieszkańców, wybierzmy osobę, która łączy a nie dzieli mieszkańców Szczecinka.

Radny Bedka: - Czuję się obrażony, gdy ktoś nazywa mnie antysemitą. Dlatego rozważam wystąpienie na drogę sądową. (…) Tak, osoba pana Bartoszewskiego nas dzieli, a nie łączy. Wybieracie osobę, która będzie kontrowersyjna. (…) Ja nie jestem antysemitą, panie burmistrzu. Dlatego rozważę, czy spotkamy się w sądzie.

Radni odrzucili wniosek radnych M. Bedki i J. Pawłowicza, by ul. 9 Maja nazwać 8 Maja (13 głosów "za" przy jednym wstrzymującym się).

Za nazwaniem ul. 9 Maja imieniem Władysława Bartoszewskiego głosowało 14 radnych, jedna osoba się wstrzymała.

W dalszej części obrad radni głosowali nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości nad nazwaniem ulicy Bohaterów Stalingradu imieniem Witolda Pileckiego.

Uzasadnienie uchwały przedstawił radny Roman Matusza przytaczając też życiorys rotmistrza W. Pileckiego.

Radny Marcin Kaszewski: - My wznosimy sie ponad podziały i zagłosujemy za przyjęciem uchwały.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę.

Radni po raz kolejny zajęli się wnioskiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Obywatela Włapko". Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:

http://miastozwizja.pl/awantury-o-pomnik-obywatela-wlapko-ciag-dalszy

Radny M. Kaszewski: - Dotychczasowe wypowiedzi radnych na ten temat były bardzo emocjonalne. Na ten temat powiedzieliśmy już wszystko. Dlatego stawiam wniosek formalny o niepodejmowanie dyskusji i przejście do głosowania.

Radny M. Bedka: - Jestem przeciwko kneblowaniu ust radnym. Powinniśmy dyskutować.

Radni zdecydowali o niepodejmowaniu dyskusji na ten temat (14 głosów za, 4 przeciw). Rada głosowała też (14 głosów za, 1 wstrzymujący się i 3 głosy przeciw) za przyjęciem uchwały.

Sprawozdanie burmistrza, informacja przewodniczącej rady oraz wnioski i zapytania radnych zakończyły obrady.

Wkrótce nasza relacja video z obrad Rady Miasta.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Video/montaż: Andrzej Remus