Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.06.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Otworzyły się szczecineckie kąpieliska

Choć już od kilku dni korzystając z letniej aury wielu mieszkańców Szczecinka postanowiło poplażować i zamoczyć się w Trzesiecku, oficjalnie sezon kąpielowy rozpoczął się w poniedziałek 15 czerwca.

- W ostatnich dniach na nasze plaże nawieźliśmy świeżego piasku, a płetwonurkowie "Mureny" oczyścili dno jeziora - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, zarządcy plaż nad jeziorem Trzesiecko.

Jak zapewnił nasz rozmówca tego lata nad Trzesieckiem atrakcji będziemy mieli moc.

- Na plaży Miejskiej działa już wypożyczalnia sprzętu wodnego - kajaków, rowerów wodnych i łodzi. Mamy też punkt Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich - mówi D. Mazur.

- Oczywiście zapraszamy na jedną z wielkich atrakcji Szczecinka, czyli wyciąg narciarski. W sezonie jest on do dyspozycji mieszkańców w godz. od 12 do 19.45 (od poniedziałku do piątku) oraz w soboty i niedziele od godz. 11 do 19.45.

Trzy nasze kąpieliska: plaża Miejska, Wojskowa i Mysia Wyspa będą czynne codziennie (w dniach 15.06-26.06) w godz. od 12 do 18. Z kolei w dniach od 27 czerwca do 31 sierpnia w godz. od 10 do 18 (Mysia Wyspa i Wojskowa) oraz Plaża Miejska w godz. od 10 do 20.   

- Kapać się będziemy pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych ratowników - zapewnia D. Mazur. - Oczywiście, wstęp na nasze plaże jest bezpłatny.

Sezon kąpielowy na Trzesiecku zakończy się w poniedziałek 31 sierpnia.

https://miastozwizja.pl/dzis-zaczyna-sie-tu-sezon

Chamska Hołota idzie na wybory

Felieton Jerzego Hardie-Douglasa, Posła na Sejm RP

Krótka kampania wyborcza wstępuje w decydująca fazę. Rafał Trzaskowski idzie do wyborów z hasłem „Silny prezydent, wspólna Polska”. Hasło dobre, koncyliacyjne. Wiem, że jeśli wygra zrobi wszystko by je zrealizować. By udowodnić, że można powoli zakopywać rów nienawiści jaki podzielił Polskę na pół. Że można mieć inne zdanie, ale nie trzeba wdeptywać oponenta w ziemię, obrażać, poniżać, pokazywać środkowy palec.  Trzaskowski idzie jak burza niesiony niezadowoleniem Polaków.

Równie dobre było hasło inicjujące kampanię - „Mamy dość”. Hasło jednoczące i mobilizujące „chamską hołotę”, „gorszy sort” i „zdradzieckie mordy”. Bo trudno ciągle nadstawiać drugi policzek i udawać, że pada deszcz, gdy na nas plują. Ponad połowa Polaków ma dość okazywanej przez Kaczyńskiego pogardy dla tych, których uważa za przeszkodę do uzyskania władzy absolutnej. Pogardy dla nauczycieli, prawników, lekarzy, pielęgniarek, przedsiębiorców, urzędników, dziennikarzy, artystów, ale często nawet prostych ludzi, których traktuje nadzwyczaj instrumentalnie. Bo Kaczyński w swoim cynizmie myśli bardzo podobnie do Jacka Kurskiego. „Ciemny lud wszystko kupi”.

Aby ziścił się sen o dyktaturze, Kaczyński metodycznie realizuje wymyślony plan. Prawie każdy punkt tego planu wymagał łamania prawa. Myślę o zmonopolizowaniu i upartyjnieniu dziś już tylko z nazwy publicznych mediów, o przejęciu przez jego partię, czyli PiS, tego co powinno być w demokratycznym państwie ikoną niezależności od aktualnej władzy, czyli Trybunału Konstytucyjnego, Prokuratury, Sądu Najwyższego czy Krajowej Rady Sądownictwa. Przejęli Komisję Nadzoru Finansowego, NBP i wiele innych instytucji. Łamią kręgosłupy sędziom.

Aby to wszystko się udało Prezes musiał w pałacu prezydenckim umieścić bezwolnego, bezwzględnie posłusznego człowieka. Takim był i jest Andrzej Duda. Prezydent marionetka, nadymający usta jak Duce, udający męża stanu, na wiecach krzyczący i prężący muskuły, a w rzeczywistości będący całkowicie podporządkowanym wodzowi narzędziem, podpisującym każdy podsunięty mu dokument.  Legitymizujący fatalne, powstające z naruszeniem prawa ustawy.

https://miastozwizja.pl/chamska-holota-idzie-na-wybory

Po prawie 9 miesiącach szpital wciąż bez planu naprawczego

Wraca również sprawa zdegradowania i obniżenia pensji radnej Barbarze Nadolskiej

Wraz z początkiem października 2019 roku funkcję prezesa szczecineckiego szpitala objęła Anna Złotowska. Jej kandydaturę na to stanowisko zaproponował starosta Krzysztof Lis. Miała ona „uleczyć” szczecinecką placówkę, zminimalizować comiesięczne straty finansowe, poprawić funkcjonowanie naszej lecznicy i wyprowadzić ją „na prostą”. Tymczasem, jak się okazało – po prawie dziewięciu miesiącach od objęcia stanowiska prezesa… wciąż jeszcze nie został przygotowany plan naprawczy. A co za tym idzie, trudno mówić o poprawie kondycji spółki, skoro jej zarządzanie od długiego czasu odbywa się bez planu, a tym samym bez określenia dalszych, konkretnych działań.

https://miastozwizja.pl/po-prawie-9-miesiacach-szpital-wciaz-bez-planu-n...

Imprezowe Lato w Szczecinku

Pandemia wirusa "do góry nogami" wywróciła letnie plany organizacyjne szczecineckich instytucji kulturalnych. Wiadomo już, że w tym roku nie będzie dużych imprez plenerowych. Nadal nie wiadomo też, co z imprezami sportowymi.

- Wszystko to jest w zawieszeniu, m.in. Memoriał Winanda Osińskiego. Jednak cały czas jesteśmy w gotowości, by imprezy się odbyły - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w regionie i kraju - podkreśla z kolei szef Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka.

- Ubiegłoroczna Rybna Fiesta cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Szczecinka. Jesteśmy przygotowani na organizację drugiej edycji, mamy środki finansowe i na dziś…  to tyle. Być może zdecydujemy się na podobną imprezę w pobliżu pomostu "Centrum". Chcemy zaprosić naszych mieszkańców na smażoną rybkę przygotowaną przez burmistrza Daniela Raka i starostę Krzysztofa Lisa.

Jak powiedział nam M. Getka, na dziś nie jest raczej zagrożona największa impreza wędkarska w Polsce, czyli Trophy Szczecinek 2020.

- Mam nadzieję, że uda się nam powędkować na Trzesiecku i Wierzchowie. Pod warunkiem jednak, że nie wrócą obostrzenia związane z pandemią wirusa. Tymczasem zapraszam szczecinecczan, ich gości, turystów i letników na przepiękne trasy rowerowe wokół Szczecinka i Bornego Sulinowa. Mamy ich, w ramach Programu "Wkręć się w historię" aż nadto. Jedna bardziej malownicza od drugiej.

https://miastozwizja.pl/imprezowe-lato-w-szczecinku

Miejskie rowery wciąż robią furorę

Przez kilka tygodni z wypożyczalni skorzystaliśmy ponad 10 tysięcy razy

Wraz z początkiem marca na ulice Szczecinka powróciły rowery miejskie. Jednak zbyt długo nie nacieszyliśmy się rowerowymi przejażdżkami, bowiem już 31 marca działalność wypożyczalni została zawieszona. Było to spowodowane wprowadzonymi przez rząd restrykcjami. Szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich zostały ponownie uruchomione 7 maja. Od tego czasu mieszkańcy i przyjezdni goście znów chętnie zaczęli korzystać z tej formy poruszania się po mieście.

Świadczyć o tym z całą pewnością mogą statystyki. Jednak nie tylko stali użytkownicy postanowili skorzystać z alternatywnego sposobu przemieszczania się po mieście. Przybyło także nowych użytkowników. W okresie od 1 maja do 15 czerwca w systemie zarejestrowało się 307 nowych użytkowników – 148 panów i 159 pań. Łącznie w systemie SWRM do tej pory zarejestrowało się 4 857 osób.

Jak wynika z rejestrów, we wspomnianym czasie mieszkańcy wypożyczyli szczecineckie jednoślady aż 10 tys. 235 razy. Nieco chętniej na rowery wsiadają mężczyźni. Panowie stanowili bowiem 55,8 proc. wszystkich użytkowników, którzy od czasu zniesienia rządowych obostrzeń ponownie zaczęli korzystać z wypożyczalni.

https://miastozwizja.pl/miejskie-rowery-wciaz-robia-furore

W Programie Samorządowym naszym gościem był prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka

Szef szczecineckiej turystyki opowiedział o tegorocznym sezonie letnim w mieście. Wiadomo, że planowanie imprez, ze względu na epidemię koronawirusa, jest bardzo utrudnione.Oglądając program dowiemy się również o najbliższych planach Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz o Szczecineckiej Karcie Gościa.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1806

https://www.youtube.com/watch?v=y5i-1rRb8-s&feature=emb_logo

Było Tesco, będzie Netto

Tesco ogłosiło sprzedaż biznesu w Polsce firmie Salling Group, właścicielowi sieci Netto. Transakcja obejmuje przejęcie 301 sklepów sieci (również w Szczecinku) wraz z centrami dystrybucji i centralą spółki za całkowitą kwotę 900 mln zł. Sklepy Tesco w ciągu 18 miesięcy zmienią szyld na Netto.

https://miastozwizja.pl/bylo-tesco-bedzie-netto

Szczecinecka Karta Gościa ze zniżkami dla turystów

Inicjatywa ma zachęcać do wypoczynku w naszym mieście

Branża turystyczna od kilku miesięcy przeżywa poważny kryzys. Wstrzymanie świadczenia niemal wszystkich usług, odwołanie zaplanowanych wyjazdów oraz wciąż duża obawa potencjalnych turystów przed podróżowaniem  mocno odbiła się na kondycji finansowej tej gałęzi gospodarki nie tylko w naszym kraju, ale niemal na całym świecie. Pewnym jest, że w tym roku dużo bardziej doceniana i znacznie chętniej wybierana będzie turystyka krajowa, zamiast zagranicznych wojaży.

Władze atrakcyjnych turystycznie miejscowości – nie tylko tych popularnych, ale też tych mniej znanych – od jakiegoś czasu zastanawiają się nad tym, w jaki sposób przyciągnąć do siebie jak największą liczbę turystów i zachęcić ich do odpoczynku w danym miejscu. W naszym mieście odpowiedzią na to pytanie ma być „szczecinecka karta gościa”. Ma ona gwarantować odwiedzającym nasze miasto turystom szereg atrakcyjnych zniżek na rozmaite atrakcje i usługi.

- To jest projekt, nad którym pracujemy od jakiegoś czasu. Burmistrz stwierdził, że fajnie byłoby zaproponować turystom coś, co skłoniłoby ich do przyjazdu do naszego miasta. Bo oczywiście każde miasto i każdy region o tych turystów będzie teraz walczył, ponieważ branża przez kilka miesięcy praktycznie stała i była pozbawiona jakichkolwiek przychodów – mówi Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Wspólnie opracowaliśmy projekt, który nazywa się Szczecinecką Kartą Gościa. To będzie szereg zniżek na szeroko rozumiane usługi turystyczne. Zniżki będą obowiązywały m.in. na wyciąg do nart wodnych, tramwaje wodne, kino i basen,  ale również na ofertę gastronomiczną i cukierniczą w naszym mieście. Warunek jest jeden – jeżeli ktoś będzie chciał z tej oferty skorzystać, musi zakwaterować się w którymś ze szczecineckich hoteli. To właśnie hotele będą tę kartę dystrybuować i będą właściwie pierwszym filtrem, żeby weryfikować, czy ktoś taką kartę powinien dostać. Te karty będą imienne, wydawane tylko na okres pobytu w mieście.

- Przy okazji apeluję do wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w tej karcie, do właścicieli różnych punktów gastronomicznych czy też innych usług oferowanych turystom. Jeżeli chcieliby do tego przystąpić, zapraszamy do kontaktu ze Szczecinecką Lokalną Organizacją Turystyczną poprzez naszą stronę internetową lub dzwoniąc pod numer telefonu 536 924 998. Zachęcamy wszystkich, do włączenia się w tą inicjatywę, bo im więcej turystów do nas przyjedzie, tym więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach gestorów całej branży, a to też się odbije na życiu naszej całej lokalnej społeczności – dodaje Mariusz Getka.

Każdy turysta, który będzie chciał skorzystać ze wspomnianej karty, otrzyma również informacje dotyczące tego, gdzie może skorzystać z rabatów i w jakiej wysokości. Szczecinecka Karta Gościa ma ruszyć od 1 lipca i planowo ma funkcjonować do końca października.

https://miastozwizja.pl/szczecinecka-karta-goscia-ze-znizkami-dla-turystow

Trwa remont "kolejowego" szlaku komunikacyjnego za 8,5 mln zł

To największa (obok budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1) tegoroczna inwestycja w Szczecinku. Mowa o gruntownym remoncie szlaku komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa.

Po zakończeniu wstępnych robót na Wiśniowej i Kolejowej, główne prace realizowane są obecnie vis a vis dworca PKP. Drogowcy m.in. kładą asfalt. Łączna długość objętych planowaną przebudową ulic wraz z ich infrastrukturą techniczną wynosi około 700 metrów.

Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę dróg wraz z budową stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, przebudowę placu przed dworcem PKP, budową miejsc postojowych dla taksówek, przystanku dla wysiadających i wsiadających dla autobusów Komunikacji Miejskiej, miejsc postojowych dla autobusów PKS oraz publicznej toalety miejskiej na placu przydworcowym PKP. Na całym odcinku powstanie też nowa kanalizacja deszczowa.

Inwestycja jest realizowana przy wsparciu funduszy rządowych z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Koszt inwestycji to około 8,5 mln zł.

Odnowiony, niezwykle ważnym dla Szczecinka ciąg komunikacyjny, ma zostać oddany do dyspozycji kierowców i pieszych latem tego roku.

https://miastozwizja.pl/roboty-przy-dworcu-pkp-drogowcy-klada-asfalt

Nowa kapsuła rehabilitacyjna na basenie

Zakup przy wsparciu środków Urzędu Marszałkowskiego

Od lat doposażamy szczecinecki basen w nowy sprzęt. Zależy nam, żeby był on atrakcyjny i aby mieszkańcy byli zadowoleni z oferty pływalni. Jestem przekonany, że nowa kapsuła będzie w pełni wykorzystywana, tym bardziej, że umożliwi ona klientom indywidualne treningi sportowe i rehabilitacyjne bez dodatkowego obciążania miejsca na obiekcie. Cieszę się też, że na jej zakup udało nam się pozyskać środki zewnętrzne – komentuje burmistrz Daniel Rak.

Jak działa urządzenie, które wkrótce pojawi się na basenie? Kapsuła to szczelna wanna wypełniona wodą, w której można uprawiać dwa rodzaje sportów: bieganie i jazdę na rowerze. Wanna podzielona jest na strefy relaksu oraz ćwiczeń. Strefa ćwiczeń została stworzona do zajęć z bieżnią lub rowerem. Z racji tego, że basen miejski wyposażony jest w  rowery wodne, które można umieścić w kapsule, optymalnym rozwiązaniem był zakup kapsuły z bieżnią. Trening w kapsule wspomagany jest przez 6 potężnych dysz generujących dodatkowy opór. Strefa relaksu to z kolei komfortowe siedzisko, wyposażone w 12 dysz dla wyciszenia po treningu.

https://miastozwizja.pl/nowa-kapsula-rehabilitacyjna-na-basenie

Ósmoklasiści zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi

W Szczecinku do egzaminów końcowych przystąpiło łącznie 383 tegorocznych absolwentów podstawówek

https://miastozwizja.pl/osmoklasisci-zmierzyli-sie-z-arkuszami-egzaminac...

Statki w przyszły weekend wracają na Trzesiecko

Pierwsze kursy odbędą się w sobotę, 27 czerwca. Sprawdź rozkład jazdy

Ta wiadomość z całą pewnością ucieszy wszystkich miłośników odpoczynku nad wodą, którzy równie chętnie korzystają z możliwości wybrania się w rejsy po jeziorze naszymi statkami. Będą mogli oni spędzić czas w ten sposób już w przyszły weekend.

W następną sobotę, 27 czerwca szczecineckie statki wypłyną w swoje pierwsze w tym sezonie rejsy po Trzesiecku. Podobnie jak w minionym roku na wycieczkę będziemy mogli wybrać się  „Księżną Jadwigą” lub „Bayernem”. Rejsy będą odbywały się od codziennie od 27 czerwca i będą realizowane do końca wakacji, czyli do 30 sierpnia.

Szczecineckie statki do tegorocznego sezonu są już gotowe. Po przezimowaniu w dokach przeszły coroczną, wymaganą kontrolę.

W tym roku do swojej dyspozycji będziemy mieli siedem przystanków (w tym jeden na żądanie). Będą to przystanki: Zamek, Centrum, Hotel  

Zamek, Centrum, przy dawnym hotelu Resiedence, Trzesieka (na żądanie), Mysia Wyspa (postój 10 minut), Świątki Plaża oraz Wieża Bismarcka. Z rozkładu w tym roku zniknął przystanek znajdujący się przy Restauracji Jolka ze względu na zły stan techniczny pomostu (przypomnijmy, że pomost ten nie jest własnością miasta). Za bilet normalny zapłacimy 15 zł, natomiast bilet ulgowy kupimy w cenie 10 zł.

https://miastozwizja.pl/statki-w-przyszly-weekend-wracaja-na-trzesiecko

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra