Ósmoklasiści zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi
- Aktualności
Niespełna dwa tygodnie temu rozpoczął się maturalny maraton, w trakcie którego tegoroczni absolwenci szkół średnich muszą wykazać się wiedzą, aby móc dostać się na wymarzone uczelnie wyższe. Jednak nie tylko oni właśnie mają okazję do podsumowania kilku lat ciężkiej pracy. Również tegoroczni absolwenci szkół podstawowych musieli zmierzyć się z pytaniami egzaminacyjnymi.
We wtorek (16.06) zmierzyli się oni z arkuszami z języka polskiego. Dzień później przyszedł czas na podsumowanie ich wiedzy z matematyki, natomiast w czwartek musieli oni wykazać się znajomością wybranego jeżyka nowożytnego. Ósmoklasiści właśnie zakończyli zmagania z egzaminami końcowymi podsumowującymi ich naukę w szkole podstawowej. Nie oznacza to jednak, że już mogą odetchnąć. Teraz bowiem większość z nich z niecierpliwością będzie oczekiwała na wyniki egzaminów, które w dużej mierze zadecydują o tym, czy zostaną oni przyjęci do wymarzonej szkoły średniej. Muszą oni jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem wyniki poznają do 31 lipca.
Z kolei ci, którym nie udało się przystąpić teraz do egzaminów, będą mogli zmierzyć się z arkuszami za kilka tygodni. Dodatkowe terminy wyznaczono kolejno na: 7 lipca – język polski, 8 lipca – matematyka, 9 lipca – język obcy nowożytny.
Jednak organizacja tegorocznych egzaminów wyglądała zdecydowanie inaczej, niż w latach ubiegłych. Zarówno pracownicy placówek, jak i sami uczniowie musieli przestrzegać określonych zasad sanitarnych, określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny. - Wszystkie placówki zobowiązane zostały do przestrzegania zasad, które zostały określone w stosownych rozporządzeniach. I wszyscy się do tego bezwzględnie zastosowali – mówi nam Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych.
W Szczecinku w tym roku do egzaminów ósmoklasisty przystąpiło łącznie 383 tegorocznych absolwentów podstawówek. 334 z nich to uczniowie szkół publicznych, a 49 – szkół niepublicznych. Jak przedstawiają się te statystyki w poszczególnych placówkach? W Szkole Podstawowej nr 1 do egzaminów dopuszczonych zostało 92 uczniów, w SP 4 – 41, w SP 5 – 36, w SP6 – 69, natomiast w SP 7 – 96. Zdobywaną przez lata wiedzę sprawdzili także uczniowie placówek niepublicznych. W SP STO było to 14 uczniów, w prywatnej szkole przy ul. Krakowskiej 1 – 24 osoby, a w Fundacji Nasza Przyszłość przy ul. Klasztornej – 11 osób.
Tekst: Marzena Góra