Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.08.2019 / Komentarze
Siedem szczecineckich dni w artykułach "Miasta z Wizją"

Nocne wędkowanie na Trzesiecku

Aura sprzyjała, ryby brały, "Jesiotr" łowił. Przynętę podjęło ponad 40 kg ryb!

Doskonała rozrywka, przednia zabawa, moc wędkarski wrażeń i to, co najważniejsze, czyli kilkanaście godzin spędzonych na łonie natury, to niezaprzeczalne walory zawodów wędkarskich pn. "Nocne Wędkowanie". Na sportową rywalizację nocną porą umówili się wędkarze koła PZW "Jesiotr".

https://miastozwizja.pl/jesiotr-lowil-w-nocy-0

Efektowny finał sportowego weekendu

W niedzielę 4 sierpnia V Szczecinecki Weekend Biegowy wkroczył w decydującą fazę. Na starcie stanęli biegacze na dwóch "królewskich" dystansach: 15 km i maratonu. Ci pierwsi mieli do pokonania jedno okrążenie wokół jeziora Trzesiecko. Drudzy nasze jezioro musieli okrążyć trzy razy.

Start poprzedziła wspólna rozgrzewka - zabawa. Naszych gości przywitał i zawody otworzyli burmistrzowie Szczecinka Daniel Rak i Maciej Makselon (chwilę później wyruszył na trasę maratonu) oraz były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, obecnie radny Rady Powiatu Szczecineckiego (pobiegł na 15 km) Jerzy Hardie -Douglas. Gospodarze V Szczecineckiego Weekendu Biegowego życzyli wszystkim samych rekordowych osiągnięć.

Chwilę później, po odliczeniu czasu przez burmistrza Daniela Raka zawodnicy ruszyli na trasę wokół jeziora Trzesiecko. Na starcie stanęła rekordowa liczba - 370 biegaczy (291 na 15 km i 79 w maratonie) nie tylko ze Szczecinka i regionu, ale niemal z całej Polski.

Nasi goście nie kryli słów uznania. Podkreślali super organizację i nie mogli sie nachwalić malowniczo położonej, ale trudnej trasy wokół jeziora Trzesiecko.  

Wyniki:

http://rozbiegany.szczecinek.pl/aktualnoci-2019/wyniki-szczecineckiego-w...

https://miastozwizja.pl/efektowny-final-sportowego-weekendu-wyniki

Wicemistrzostwo Europy naszego kickboxera

Zawodnik KSW ze srebrnym medalem w Zagrzebiu

W ubiegłym tygodniu i w miniony weekend w Zagrzebiu, podczas pierwszych, historycznych Akademickich Mistrzostw Europy w KICKBOXINGU, organizowanych przez EUSA - European University Sports Association i WAKO Kickboxing, doskonale zaprezentował się zawodnik KSW Szczecinek Bartłomiej Mienciuk.

Szczecinecczanin startując w formule Light Contact kategoria wagowa do 84 kg zdobył srebrny medal i tytuł wicemistrza Europy. W finale uległ zawodnikowi z Ukrainy Danylo Demchyshynowi, który został uznany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw. Warto podkreślić, że Bartłomiej jest aktualnym Mistrzem Polski i Brązowym Medalistą Mistrzostw Europy seniorów.

Trenerzy szczecineckiego KSW: Krzysztof Pajewski, Zbigniew Sołtys

https://miastozwizja.pl/wicemistrzostwo-europy-szczecineckiego-kickboxera

Co dalej z kursami do Parsęcka, Turowa i Żółtnicy?

Jeżeli gmina nie zmieni decyzji, to autobusy KM od stycznia przestaną kursować poza granice miasta

Już za niespełna miesiąc, wraz początkiem września przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne. Tym samym z pojazdów znikną kasowniki, a u kierowcy pojazdu już nie będziemy mieli możliwości zakupu biletu, ponieważ przestanie on nam być potrzebny. Jak nam powiedział prezes KM Tomasz Merk, nowe zasady korzystania z usług przewoźnika nie wpłyną na zmiany w dotychczas obowiązujących rozkładach jazdy. Jednak wraz z początkiem stycznia przyszłego roku szczecineckie autobusy mogą przestać „odwiedzać” okoliczne miejscowości, w których obecnie świadczą swoje usługi.

Przypomnijmy. Dotychczas pojazdy Komunikacji Miejskiej obsługujące poszczególne linie swoje kursy odbywały m.in. do pobliskiego Parsęcka, Turowa czy Żółtnicy. Usługi te były świadczone na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Szczecinek i  Gminą Wiejską Szczecinek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Od 1 września miasto z własnych środków finansować będzie przejazdy, zapewniając mieszkańcom Szczecinka darmowy dostęp do komunikacji miejskiej. Podobnego zobowiązania jednak nie podjęła się gmina, która nie zdecydowała się na dopłaty do bezpłatnych przejazdów mieszkańcom z podległych gminie miejscowości. To zdecydowanie skomplikowało sprawę i znacznie utrudniłoby sposób rozliczania przejazdów oraz niejako zmusiło miasto do pokrywania kosztów darmowych przejazdów  nie tylko mieszkańców Szczecinka, ale również całej gminy. W efekcie miasto wypowiedziało porozumienie gminie. Oznacza to, że do m.in. Żółtnicy, Parsęcka i Turowa autobusy już wkrótce przestaną kursować.

https://miastozwizja.pl/co-dalej-z-kursami-do-parsecka-turowa-i-zoltnicy

Wiadukty w budowie - jak długo jeszcze?

Trwa budowa obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11. Tak duża i trudna ze względu na położenie Szczecinka inwestycja wymusiła na drogowcach konieczność zorganizowania objazdów. Niestety, dość uciążliwych, a przede wszystkim kosztownych, ze względu na ich długość.

Uciążliwości związane z budową ekspresówki odczuwają głównie mieszkańcy dzielnic i miejscowości położonych na wschód od Szczecinka. By dojechać do miasta, np. z Marcelina, trzeba pokonać kilkunastokilometrowy objazd. Co prawda drogowcy pozostawili do dyspozycji mieszkańców ciąg pieszo - rowerowy (wzdłuż ulicy Słupskiej), ale jest on ze względu na trwające prace przy budowie wiaduktu dość wąski i miejscami w fatalnym stanie technicznym.

Odwiedziliśmy plac budowy dwóch wiaduktów. Zarówno na ul. Bugno jak i na ul. Słupskiej zakończenia robót można się spodziewać w połowie września. Choć zdaniem samych budowlańców, to bardzo optymistyczny termin.

Zakończenie budowy obwodnicy zaplanowano we wrześniu br. (wstępny plan zakładał kwiecień). Roboty potrwają zapewne znacznie dłużej. O kolejne przesunięcie terminu wnosi generalny wykonawca inwestycji.

https://miastozwizja.pl/wiadukty-w-budowie-jak-dlugo-jeszcze

Znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy postawili na piłkę nożną, rozbudowę placu zabaw, Muzyczny Park, Małpi Gaj i nowe stacje rowerowe

https://miastozwizja.pl/znamy-zwycieskie-projekty-budzetu-obywatelskiego

https://www.youtube.com/watch?v=uP-PLpWguK8

Jerzy Hardie-Douglas: Wracam z politycznej emerytury, idę do Sejmu

Briefing Platformy Obywatelskiej - były burmistrz ogłasza start w wyborach parlamentarnych

Musimy zrobić wszystko by przywrócić w Polsce demokrację, by przywrócić w Polsce trójpodział władzy, by prokuratura i sądy stały się niezależne. Musimy skończyć z zapędami autokratycznymi, z tym, że Polską rządzi jeden człowiek nie do końca rozumiejący otaczający go świat. Musimy skończyć z nietolerancją, która coraz częściej jest przejawem polskiej polityki. Musimy skończyć wreszcie z panoszeniem się tysięcy Misiewiczów i Kuchcińskich.

https://miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-wracam-z-politycznej-emeryt...

https://www.youtube.com/watch?v=PGHXvMVKtIo

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz poinformował, że miasto zamierza kupić od Lasów Państwowych budynek byłej siedziby Nadleśnictwa Szczecinek przy ul. Kościuszki.

Nasz gość odniósł się też do dalszych losów projektów wybranych przez mieszkańców Szceicnka w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 oraz ujawnił, że na najbliższej sesji Rady Miasta radni wysłuchają informacji o aktualnej sytuacji w szczecineckim szpitalu.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-808

https://www.youtube.com/watch?v=xOkppCpfTh8

Budżet Obywatelski wkracza w fazę realizacji

Zapewniam, że w kolejnych latach Szczecinecki Budżet Obywatelski będzie kontynuowany - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

- Po prostu było warto podjąć taką inicjatywę. Tym bardziej, że byliśmy świadkami wielkiego zaangażowania mieszkańców Szczecinka. Zgłaszali projekty, reklamowali je i głosowali nad nimi. Blisko 13 tysięcy głosów oddanych na różne projekty to rzecz bezcenna.

- Osobiście kibicowałem projektowi rozszerzenia ilości stacji Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich. Projekt przeszedł, uplacował się na piątym miejscu, będziemy go robić i niebawem przybędzie nam kilkanaście miejskich rowerów.

Jak ujawnił nam Daniel Rak, nabór projektów do Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok, po stosownej uchwale Rady Miasta, powinien zostać ogłoszony w połowie listopada br.

- Środki na drugi Budżet Obywatelski zostaną zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie miasta. Będę też namawiał firmę Kronospan do włączenia się, podobnie jak w tym roku, we współfinansowanie tej cennej inicjatywy. W tym roku firma przekaże środki finansowe (około 200 tys. zł) na projekt nr 11, czyli rozbudowę Centralnego Placu Zabaw, projektu który nie znalazł się w zwycięskiej piątce.

https://miastozwizja.pl/budzet-obywatelski-wkracza-w-faze-realizacji

Wakacje w Szczecinku 

Woda w jeziorze czysta, kąpieliska zapraszają

Właśnie zakończyły się kolejne tego lata badania wody na szczecineckich kąpieliskach. Zagrożeń nie wykryto. Plaże: Miejska, Wojskowa i Mysia Wyspa zapraszają mieszkańców Szczecinka, turystów, letników i wczasowiczów.

https://miastozwizja.pl/wakacje-w-szczecinku

Młodzi Francuzi wypoczywają nad Trzesieckiem

Do Szczecinka przyjechali na wakacje radni Uczniowskiej Rady Miasta zaprzyjaźnionego miasta Noyelles sous Lens

Od poniedziałku przebywa na wakacjach w Szczecinku dziesięcioosobowa grupa francuskiej młodzieży.

- To radni Uczniowskiej Rady Miasta, zaprzyjaźnionego z naszym Szczecinkiem Noyelles sous Lens - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

Wizyta francuskiej młodzieży nad Trzesieckiem to szczecinecka rewizyta. W maju ubiegłego roku w Noyelles sous Lens gościli młodzi lekkoatleci z MKL Szczecinek.

Słów uznania pod adresem władz miasta i pracowników instytucji opiekujących się młodymi Francuzami, m.in. SzLOT, SAPiK i OSiR nie krył wicemer Noyelles sous Lens ds. współpracy z zagranicą Philippe Cerf, który na Mysiej Wyspie spotkał się z przedstawicielami szczecineckich mediów.

Na zdjęciu: Mer Noyelles sous Lens Philippe Cerf z podopiecznymi - radnymi Uczniowskiej Rady Miasta

https://miastozwizja.pl/francuzi-wypoczywaja-nad-trzesieckiem 

Nadzwyczajne obrady w ratuszu

W piątek na nadzwyczajnej sesji zebrała się Rada Miasta. Na sali obrad zasiadło 18 radnych.

Radni po załatwieniu spraw regulaminowych omówili bieżące sprawy Szpitala w Szczecinku. Na sali obrad obecni byli m.in. wicestarosta szczecinecki Robert Fabisiak i prezes Szpitala Marek Kotschy. Zabrakło przebywającego na urlopie starosty Krzysztofa Lisa.

Dyskusja była bardzo gorąca. Głos zabierali m.in. dyrektorzy Szpitala Marek Kotschy i Marek Ogrodziński, burmistrz Daniel Rak i Jerzy Hardie-Douglas oraz radni koalicji i opozycji.

Przebieg dyskusji publikować będziemy w cyklicznych artykułach prezentowanych na naszej stronie internetowej "Miasto z Wizją". Obszerna relacja także w najbliższym, sierpniowym wydaniu gazety "Dzień Dobry Szczecinek". 

W dalszej części obrad Rada dokonała zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2019-2029. Radni m.in. zdecydowali o kupnie przez miasto budynku byłej siedziby Nadleśnictwa Szczecinek przy ul. Kościuszki. Cena transakcji to 1,3 mln zł. Piszemy o tym w artykule:

https://miastozwizja.pl/miasto-kupi-byla-siedzibe-nadlesnictwa-szczecinek

Rada podjęła też pakiet uchwał w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Świątki IV” i obszaru „Koszalińska-1” oraz w sprawie ustalenia na terenie miasta odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym. Chodzi o teren pomiędzy Zamkiem Książąt Pomorskich a jeziorem Trzesiecko (włącznie z pomostem). Piszemy o tym w artykule:

https://miastozwizja.pl/na-pomoscie-i-przed-zamkiem-wypijesz-piwo-0

https://miastozwizja.pl/nadzwyczajne-w-miescie

Lot nad obwodnicą Szczecinka

Inwestycja za ponad 400 mln zł - finał w tym roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za sprawą AXIS Geodezja zaprezentowała najnowszy film z przelotu nad budową obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11.

Tak największa w historii inwestycja drogowa realizowana w mieście położonym pomiędzy jeziorami Trzesiecko i Wielimie prezentowała się w czerwcu br. Warto obejrzeć nagranie rozpoczynające się nad rondem R1 (od strony Koszalina) a kończące połączeniem z drogą krajową nr 11 za Turowem - łącznie 12 km.

O postępach na budowie obwodnicy piszemy dość często. Prace trwają na całym odcinku. Na razie planuje się, że szczecinecka obwodnica zostanie zakończona jesienią br. Ale czy aby na pewno?

Póki co zaawansowanie finansowe z końcem maja wynosiło 205 mln zł, czyli 76 proc. kwoty kontraktowej.

https://miastozwizja.pl/lot-nad-obwodnica-szczecinka-10

https://www.youtube.com/watch?v=J8jG1Ld20jM

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk