Co dalej z kursami do Parsęcka, Turowa i Żółtnicy?

Miasto z Wizją / 06.08.2019 / Komentarze
Jeżeli gmina nie zmieni decyzji, to autobusy KM od stycznia przestaną kursować poza granice miasta

Już za niespełna miesiąc, wraz początkiem września przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne. Tym samym z pojazdów znikną kasowniki, a u kierowcy pojazdu już nie będziemy mieli możliwości zakupu biletu, ponieważ przestanie on nam być potrzebny. Jak nam powiedział prezes KM Tomasz Merk, nowe zasady korzystania z usług przewoźnika nie wpłyną na zmiany w dotychczas obowiązujących rozkładach jazdy. Jednak wraz z początkiem stycznia przyszłego roku szczecineckie autobusy mogą przestać „odwiedzać” okoliczne miejscowości, w których obecnie świadczą swoje usługi.

Przypomnijmy. Dotychczas pojazdy Komunikacji Miejskiej obsługujące poszczególne linie swoje kursy odbywały m.in. do pobliskiego Parsęcka, Turowa czy Żółtnicy. Usługi te były świadczone na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Szczecinek i  Gminą Wiejską Szczecinek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Od 1 września miasto z własnych środków finansować będzie przejazdy, zapewniając mieszkańcom Szczecinka darmowy dostęp do komunikacji miejskiej. Podobnego zobowiązania jednak nie podjęła się gmina, która nie zdecydowała się na dopłaty do bezpłatnych przejazdów mieszkańcom z podległych gminie miejscowości. To zdecydowanie skomplikowało sprawę i znacznie utrudniłoby sposób rozliczania przejazdów oraz niejako zmusiło miasto do pokrywania kosztów darmowych przejazdów  nie tylko mieszkańców Szczecinka, ale również całej gminy. W efekcie miasto wypowiedziało porozumienie gminie. Oznacza to, że do m.in. Żółtnicy, Parsęcka i Turowa autobusy już wkrótce przestaną kursować.

- Porozumienie zawarte zostało pomiędzy miastem i gminą, a nie pomiędzy gminą i Komunikacją Miejską. My z kolei naszą umowę mamy podpisaną z miastem, w myśl której obsługa transportu publicznego obejmuje zarówno obszar miasta, jak i obszar objęty wspomnianym porozumieniem, czyli m.in. Turowo, Parsęcko i Żółtnicę – mówi Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. - Jako że miasto wypowiedziało porozumienie gminie, które wygaśnie wraz z końcem roku, to my możemy tylko do tego czasu świadczyć nasze usługi na obszarze objętym porozumieniem.

- Jeżeli do tego czasu sytuacja się nie zmieni i nie zostanie zawarte np. nowe porozumienie, to od 1 stycznia obszar działania Komunikacji Miejskiej automatycznie zawęży się tylko do miasta. Czyli nasze autobusy będą kursowały tylko w granicach miasta. Tym samym od 1 stycznia zaprzestaniemy przewozów do Turowa, Parsęcka i Żółtnicy, ponieważ zwyczajnie nie będziemy mieli prawa realizować takie przewozy. Wówczas też nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy. Jeżeli porozumienie wygaśnie, to od 1 stycznia my nie będziemy mieli możliwości prawnej realizowania kursów poza  granicami miasta – dodaje Tomasz Merk.

Czy gmina jednak zdecyduje się na partycypowanie w kosztach zapewniających swoim mieszkańcom  bezpłatne przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej? Jeśli tak się nie stanie, to wówczas mieszkańcy gminnych miejscowości od nowego roku będą zdani na siebie w kwestii przemieszania się pomiędzy swoim miejscem zamieszkania a Szczecinkiem. Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk