Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.09.2019 / Komentarze
Siedem szczecineckich dni w artykułach "Miasta z Wizją"

Kolarze na trasie IV Maratonu MTB

Rowerowe wyścigi po polnych bezdrożach i leśnych szlakach

Z niezwykle trudną trasą postanowiło się zmierzyć ponad 250 miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze. Wielu z nich przyjechało do Szczecinka z najodleglejszych zakątków kraju. Wielu też, na co dzień jeździ w klubach zawodowych.

Uczestnicy maratonu mieli co podziwiać, bowiem organizatorzy wytyczyli trasę prowadzącą przez były poligon jednostek Garnizonu Szczecinek, tzw. autodrom i dalej przez malowniczo położone pola, lasy aż na Polską Górę. Nie zabraknie też ciekawych odcinków z szybkimi zjazdami i nieco wolniejszymi podjazdami.

https://miastozwizja.pl/kolarze-na-trasie-iv-maratonu-mtb-wyniki

Czytelnik: Ulica jest "łysa", wygląda to słabo

Kontrowersje wokół wycinki drzew przy ul. Kościuszki

Powodem usunięcia drzew jest zły stan zdrowotny zagrażający bezpieczeństwu uczestników czy to ruchu kołowego czy pieszego. Na miejscu był Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który po dokonaniu oględzin potwierdził złą kondycję drzew - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Z tą opinią nie pozwolił się zgodzić Czytelnik naszej gazety "Dzień Dobry Szczecinek".

- Wycinka bez głowy, bez ładu i składu. Widać po pniach ściętych drzew, że były on zdrowe! Czy nie należało przeprowadzić tylko cięć pielęgnacyjnych w koronach drzew? Dziś ulica Kościuszki, do tej pory jedna z najurokliwszych w Szczecinku, prezentuje się fatalnie. Jest po prostu "łysa", wygląda słabo - napisał do redakcji Pan Kazimierz.

Z takim widokiem jak dziś, musimy się już pogodzić. Powiat zapewnia, że jeszcze w tym roku Kościuszki przestanie być "łysa", przynajmniej częściowo.

- W miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone nowe. Będzie to 97 klonów, które przy ulicy Kościuszki powinny pojawić się najpóźniej do końca roku - zapewnia Piotr Rozmus.

Operacja usuwania starych drzew z ulic Szczecinka realizowana jest w ramach projektu: „ Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Dorzecza Parsęty - stworzenie przestrzeni zurbanizowanych terenów zielonych oraz kurtyn zieleni przy ulicach powiatowych i obiektach sportowych na terenie miasta Szczecinek" przy unijnym wsparciu finansowym.  

https://miastozwizja.pl/czytelnik-ulica-jest-lysa-wyglada-slabo

Top 10 wakacyjnych wydarzeń w Szczecinku

Mijające wakacje obfitowały w liczne wydarzenia kulturalne (i nie tylko). Za nami wiele koncertów, wystaw i spotkań, które każdorazowo przyciągały prawdziwe rzesze mieszkańców. Przypomnijmy te najciekawsze, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

https://miastozwizja.pl/top-10-wakacyjnych-wydarzen-w-szczecinku-0

Burmistrzowie autobusem do pracy

Daniel Rak: Zachęcam mieszkańców Szczecinka do korzystania z darmowych przejazdów autobusowych

W poniedziałek towarzyszyliśmy burmistrzom Szczecinka w podróży do pracy. Daniel Rak i Maciej Makselon pojechali do ratusza autobusem linii nr 1.

- W ten sposób pragnę zachęcić Państwa do jak najczęstszego korzystania z naszych autobusów. Od wczoraj są one darmowe, a taka podróż, co najcenniejsze jest bardziej ekologiczna niż własnym samochodem. No i po prostu, tańsza - mówi "Miastu z Wizją" D. Rak.

- Zgodnie z moimi obietnicami przedwyborczymi, od 1 września mieszkańcy Szczecinka mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami Komunikacji Miejskiej. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, usługa dedykowana jest mieszkańcom Szczecinka. Naturalnym jest też, że z darmowej komunikacji korzystać będą osoby przyjezdne odwiedzające w Szczecinku swoich bliskich czy przyjaciół. Także turyści i wczasowicze.

https://miastozwizja.pl/burmistrzowie-autobusem-do-pracy

Nowy rok szkolny w Szczecinku oficjalnie rozpoczęty

2 września tysiące młodych ludzi w całym kraju ponownie zapełniło mury szkół i przedszkoli. Kolejne miesiące nauki i wytężonej pracy czekają również naszych uczniów. W poniedziałek w szczecineckim kinie odbyły się miejskie uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020. W tym roku gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Armii Krajowej oraz oczywiście burmistrz miasta Daniel Rak.

- W Szczecinku udało nam się wypracować takie formy dialogu ze środowiskiem nauczycielskim, z których wszyscy możemy być zadowoleni – powiedział podczas uroczystości burmistrz Daniel Rak.

- Od samego początku zmian strukturalnych wynikających z procesu wdrażania reformy oświatowej stworzyliśmy skuteczne mechanizmy społecznych konsultacji oraz standardy jakościowe, dzięki którym nie straciliśmy z pola widzenia rzeczy najważniejszej – dobra szczecineckich szkół oraz uczących się w nich dzieci. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że najgorsze już za nami. Potwierdzają to wyniki rekrutacji do klas pierwszych. W roku szkolnym 2019/2020 mimo niespecjalnie optymistycznych prognoz demograficznych naukę w klasach pierwszych rozpocznie aż 350 uczniów. Warty odnotowania jest też fakt, że coraz częściej trafiają do nas dzieci spoza naszego miasta, co ewidentnie świadczy o tym, że poziom świadczonych usług edukacyjnych regularnie się poprawia. I za to należą się państwu gratulacje i słowa największego uznania.

https://miastozwizja.pl/nowy-rok-szkolny-w-szczecinku-oficjalnie-rozpocz...

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Od niedzieli mieszkańcy Szczecinka mogą korzystać z darmowej Komunikacji Miejskiej. Burmistrz odniósł się do niektórych uwarunkowań z tym związanych. M.in. dowiedzieliśmy się jaki dodatkowy koszt poniesie miasto. Mogliśmy się również dowiedzieć o przygotowywanych zmianach w rozkładach jazdy. Burmistrz zapewnił, że będą one dopasowane do oczekiwań mieszkańców.

Nasz gość odniósł się też do rozpoczętego w poniedziałek nowego roku szkolnego. Opowiedział m.in. o szkolnych inwestycjach, zarówno już zrealizowanych jak i obecnie prowadzonych.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-509

https://www.youtube.com/watch?v=kTdbHqEe6qM

Nowy sezon w Met Opera otworzy „Turandot”

Wśród gwiazd: Plácido Domingo, Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Kate Lindsey, Diana Damrau i Christine Goerke

Opera "Dialogi karmelitanek" Francisa Poulenca (na początku maja na ekranie kina Wolność" zakończyła wspaniały sezon 2018/2019 w Metropolitan Opera. Jednak z największym i najsłynniejszym teatrem operowym świata nie rozstaliśmy się na długo. W sobotę 12 października br. nowojorska Met Opera powróci do Szczecinka. Tego dnia będziemy mogli podziwiać operową wizytówkę Met - „Turandot” Giacomo Pucciniego. W roli księżniczki wystąpi Christine Goerke.

https://miastozwizja.pl/nowy-sezon-w-met-opera-otworzy-turandot

https://www.youtube.com/watch?v=m5P_72KUXr0

Miejskie rowery - wielki przebój tegorocznych wakacji

W tym czasie z wypożyczalni skorzystaliśmy 44 145 razy

Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Nie oznacza to jednak końca pracy szczecineckich rowerów miejskich. Niewykluczone, że część uczniów zapewne zdecyduje się także na dojeżdżanie do szkoły jednośladem. Również dorośli mieszkańcy jako środek lokomocji do pracy wybierają właśnie miejskie rowery. Dopóki pogoda będzie na to pozwalała, SWRM będzie czynna aż do pojawienia się niższych temperatur i częstych opadów. Tymczasem przyjrzyjmy się statystykom przedstawiającym korzystanie z wypożyczalni przez mieszkańców i przyjezdnych gości w okresie trwania wakacji szkolnych.  

W okresie od 20 czerwca do 31 sierpnia użytkownicy wypożyczyli rowery 44 145 razy. Założyli także 788 nowych kont. Najwięcej wypożyczeni system odnotował w dniu 24 czerwca. Wtedy też mieszkańcy 850 razy wybrali się na przejażdżkę jednośladem.

https://miastozwizja.pl/miejskie-rowery-wielki-przeboj-tegorocznych-wakacji

Przekręt na „funkcjonariusza CBŚP”

Szczecineccy policjanci i pracownicy banku byli czujni

https://miastozwizja.pl/przekret-na-funkcjonariusza-cbsp

Burmistrz: Miasto stać na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej

"Cały czas staramy się stworzyć ofertę alternatywnego sposobu poruszania się po Szczecinku"

Od niedzieli, 1 września zaczęły w naszym mieście obowiązywać darmowe przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej. Wielu mieszkańcom ten pomysł przypadł do gustu, o czym świadczyć może chociażby ilość mieszkańców, którzy w ostatnich dniach zdecydowali się właśnie na taki środek transportu. Jednak pojawiły się także głosy krytyki, podsycane głównie przez jedno ze szczecineckich mediów, negujące ten pomysł. Wielu wciąż nie wierzy, że miasto stać na taki wypadek w postaci wprowadzenia bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami.  

- Przychody, które uzyskiwała Komunikacja Miejska ze sprzedaży biletów, oscylowały w granicach 2,5 mln rocznie. I to jest kwota, którą dzisiaj należy dodatkowo ponieść w skali roku – mówi burmistrz Daniel Rak. – Miasto i tak co roku dopłacało spore kwoty do komunikacji miejskiej. Gdybyśmy dzisiaj chcieli całkowicie skomercjalizować komunikację i nic do niej nie dopłacać, to cena biletu bez dopłat z miasta kształtowałaby się na poziomie ok. 9 zł. Czyli do każdego biletu zakupionego przez mieszkańca i tak miasto dopłacało. Dotychczas bilet jednorazowy normalny kosztował 3 zł, a co za tym idzie osoby korzystające z miejskiej komunikacji płacili 1/3 rzeczywistych kosztów przejazdu.

https://miastozwizja.pl/burmistrz-miasto-stac-na-wprowadzenie-darmowej-k...

Ich czworo ze Szczecinka - Wiejska czeka

Komitety Wyborcze opublikowały oficjalne listy kandydatów na posłów i senatorów. W październikowych wyborach do Sejmu Szczecinek reprezentować będzie czworo kandydatów (Okręg Wyborczy nr 40, tzw. koszaliński):

* Jerzy Hardie-Douglas   Koalicja Obywatelska

* Małgorzata Golińska   Prawo i Sprawiedliwość

* Łukasz Kurek   Konfederacja   Wolność i Niepodległość

* Radosław Lubczyk   Polskie Stronnictwo Ludowe

W okręgu nr 40 do zdobycia jest 8 mandatów.

Z kolei w wyborach do Senatu (Okręg Wyborczy nr 100) wystartuje Krzysztof Berezowski (nie należy do partii politycznej).

Ponadto z terenu Powiatu Szczecineckiego o mandat posła ubiegać się będą:

* Monika Tkaczyk - Knyki - Konfederacja Wolność i Niepodległość

* Grzegorz Błaszczyk - Barwice - Prawo i Sprawiedliwość

* Ewa Kokot - Borne Sulinowo - Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 13 października, w godz. 7-21.

https://miastozwizja.pl/ich-czworo-ze-szczecinka-wiejska-czeka

Drogo, coraz drożej

Płacimy więcej za mięso, chleb, ziemniaki, cukier

Nasi Czytelnicy skarżą się, że na sklepowych półkach w Szczecinku jest coraz drożej. Chodzi głównie o żywność.

Ceny ciągle rosną i jak prognozują eksperci, nie zapowiada się, aby sytuacja uległa zmianie. W porównaniu z cenami z lipca 2018 r., według danych GUS, żywność jest droższa aż o 6,8 proc. Do tego wysokie ceny żywności, jak informował niedawno GUS, wpływają na rosnącą inflację.

- Ceny szaleją, trzeba sie mocno targować, inaczej nie zrobię potrzebnych zakupów  mówi nam Czytelniczka odwiedzająca co tydzień szczecinecki rynek. Do tego sprzedawcy straszą, że będzie jeszcze drożej. Bo susza, bo ceny w skupie, bo nieurodzaj, itp. Na "deser" wystarczy zajrzeć do apteki. Tam to jest dopiero cenowy horror!

https://miastozwizja.pl/drogo-coraz-drozej-0

Magda Gessler przeprowadzi "Kuchenne rewolucje" w zamku

Znana restauratorka będzie gościć w Szczecinku od wtorku, 10 września

Programu „Kuchenne rewolucje” prowadzonego przez Magdę Gessler chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znana restauratorka od wielu lat odwiedza różnego rodzaju lokale gastronomiczne na terenie całego kraju, aby pomóc ich właścicielom w odświeżeniu wizerunku lokalu oraz rozkręceniu biznesu. Wkrótce zawita także do Szczecinka.

Magda Gessler przyjedzie do naszego miasta, aby przeprowadzić tytułowe „Kuchenne rewolucje” w restauracji mieszczącej się w Zamku Książąt Pomorskich prowadzonej od kilku miesięcy przez Rafała Rumińskiego. Zdjęcia do tego odcinka mają ruszyć we wtorek, 10 września. Jak zmieni się znany nam dotychczas wygląd lokalu oraz jakie nowe propozycje znajdziemy w odświeżonym menu?  O tym przekonamy się dopiero w przyszłym roku. Wtedy też realizowany w naszym mieście odcinek ma zostać wyemitowany.

https://miastozwizja.pl/magda-gessler-przeprowadzi-kuchenne-rewolucje-w-...

Wkręć się w historię

Podróż do militarnej przeszłości Szczecinka. Projekt SzLOT wszedł w końcową fazę realizacji

O tym, że Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki kwotą 200 tys. zł na realizację dwóch projektów, w tym historycznego, pisaliśmy na początku marca w artykule: "Rządowe wsparcie dla SzLOT'

https://miastozwizja.pl/rzadowe-wsparcie-dla-szlot

Jeden z nich, który jest aktualnie w fazie realizacji nosi nazwę: „Wkręć się w historię” i obejmuje wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego.

- Tablice przedstawiające m.in. umocnienia militarne z okresu przedwojennego i II wojny światowej, które rozsiane są wokół Szczecinka, mamy już przygotowane. Lada dzień rozpoczniemy ich montaż - mówi "Miastu z Wizją" prezes SzLOT Mariusz Getka.

- Jestem przekonany, że stanowić będą nie lada atrakcję turystyczną, szczególnie dla młodych mieszkańców Szczecinka, pasjonatów militarnej przeszłości miasta nad Trzesieckiem. A i ci najstarsi z pewnością będą mieli, choć odrobinę satysfakcji, gdy podróżując na rowerze i pieszo przypomną sobie swoje młodzieńcze lata, gdy biegali pośród naszych bunkrów, transzei i bawili się "w wojnę".

Drugi z projektów, który dobiega końca nosi nazwę: „Opracowanie strategii rozwoju i promocji turystyki wędkarskiej na terenie powiatu szczecineckiego”.

https://miastozwizja.pl/wkrec-sie-w-historie

Święto Bractwa Kurkowego

W sobotę Szczecineckie Bractwo Kurkowe świętowało Jubileusz 25-lecie reaktywacji. Z tej okazji Siostry i Bracia Kurkowi zaplanowali super imprezę. Na Strzelnicy Brackiej przy ul. Szczecińskiej miała miejsce Msza Święta Polowa w intencji Ojczyzny i poświęcenie remontowanej strzelnicy. Godzinę później Bracia i Siostry w towarzystwie orkiestry przemaszerowali ulicami Szczecinka. Spotkali się też na Placu Wolności przed ratuszem, gdzie dla uczczenia jubileuszu oddany został salut armatni. Chwile wcześniej Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź przekazała przedstawicielom Bractwa symboliczne klucze do bram i ratusza Miasta Szczecinka.

Powrót, po krótkiej wizycie na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, odbyła sie jeziorem na pokładzie statku spacerowego "Bayern". Po południu rozpoczął się Jubileuszowy Turniej Strzelecki.

https://miastozwizja.pl/swieto-bractwa-kurkowego

Na zamku czytali polskie nowele

Była to kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania

Znani głownie z lekcji języka polskiego bohaterowie polskich nowel kolejny raz ożyli na kartach powieści wybitnych autorów, przenosząc nas do wydarzeń rozgrywających się ponad sto lat temu. Odwiedzając zamkową salę mogliśmy przez kilkadziesiąt minut poczuć klimat i nastroje społeczne, które panowały wówczas w naszym kraju.

Do odbycia tej niecodziennej podróży zaprosili nas uczestnicy ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i przypominającej o największych polskich dziełach literackich. W sobotę, 7 września – podobnie jak w wielu miastach w całym kraju – również w Szczecinku odbyła się kolejna odsłona akcji przebiegającej pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Przypomnijmy, że została ona zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2011 roku i od tego czasu odbywała się pod patronatem prezydenckiej pary. Teraz ta inicjatywa jest kontynuowana przez obecną parę prezydencką. Akcja ta odbywa się co roku już od ośmiu lat. Szczecinek przyłączył się do niej po raz siódmy.

Tym razem przenieśliśmy się do świata opisanego na kartach ośmiu polskich nowel. To za sprawą szczecineckich pedagogów, samorządowców, a także osób związanych z działalnością kulturalną. Tego dnia przed publicznością wystąpili m.in. burmistrzowie Daniel Rak, Dorota Rusin-Hardenbicker i Maciej Makselon, poseł Radosław Lubczyk, radni Katarzyna Dudź Małgorzata Bała, Janusz Rautszko oraz Tomasz Czuk. Na scenie towarzyszyli im oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, która jest organizatorem tego corocznego wydarzenia. Podczas szczecineckiej odsłony Narodowego Czytania wysłuchaliśmy fragmentów takich nowel jak: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.

https://miastozwizja.pl/na-zamku-czytali-polskie-nowele

Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra