Czytelnik: Ulica jest "łysa", wygląda to słabo

Miasto z Wizją / 02.09.2019 / Komentarze
Kontrowersje wokół wycinki drzew przy ul. Kościuszki

W ubiegłym tygodniu Powiatowy Zarząd Dróg usunął blisko 40 starych drzew rosnących wzdłuż ul. Kościuszki od ul. Derdowskiego do szpitala. Zdaniem pomysłodawców tej "operacji" (Kościuszki jest ulicą powiatową) wycinka była spowodowana złym stanem zdrowotnym wiekowych już drzew.

- Powodem usunięcia drzew jest zły stan zdrowotny zagrażający bezpieczeństwu uczestników czy to ruchu kołowego czy pieszego. Na miejscu był Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który po dokonaniu oględzin potwierdził złą kondycję drzew - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Z tą opinią nie pozwolił się zgodzić Czytelnik naszej gazety "Dzień Dobry Szczecinek".

- Wycinka bez głowy, bez ładu i składu. Widać po pniach ściętych drzew, że były on zdrowe! Czy nie należało przeprowadzić tylko cięć pielęgnacyjnych w koronach drzew? Dziś ulica Kościuszki, do tej pory jedna z najurokliwszych w Szczecinku, prezentuje się fatalnie. Jest po prostu "łysa", wygląda słabo - napisał do redakcji Pan Kazimierz.

Z takim widokiem jak dziś, musimy się już pogodzić. Powiat zapewnia, że jeszcze w tym roku Kościuszki przestanie być "łysa", przynajmniej częściowo.

- W miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone nowe. Będzie to 97 klonów, które przy ulicy Kościuszki powinny pojawić się najpóźniej do końca roku - zapewnia Piotr Rozmus.

- Ale to nie wszystko, bowiem w ramach projektu nowe nasadzenia pojawią się jeszcze w dwóch innych lokalizacjach - przy stadionie lekkoatletycznym i Starostwie Powiatowym. Przy stadionie zostanie zasadzonych 400 krzewów typu berberys, 40 tuj, 15 jodeł i 20 świerków. Z kolei przy Starostwie zostaną usunięte wiekowe już drzewa, które również zagrażają bezpieczeństwu. Niestety odnotowaliśmy już takie zdarzenia, gdy przy powiewach silniejszego wiatru gałęzie łamały się i uszkadzały zaparkowane samochody. W ich miejscu oczywiście również pojawią się nowe, piękne drzewa jednego gatunku, choć na razie nie wiemy jeszcze w jakiej ilości.

Operacja usuwania starych drzew z ulic Szczecinka realizowana jest w ramach projektu: „ Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Dorzecza Parsęty - stworzenie przestrzeni zurbanizowanych terenów zielonych oraz kurtyn zieleni przy ulicach powiatowych i obiektach sportowych na terenie miasta Szczecinek" przy unijnym wsparciu finansowym.