Na zamku czytali polskie nowele
- Aktualności
Znani głownie z lekcji języka polskiego bohaterowie polskich nowel kolejny raz ożyli na kartach powieści wybitnych autorów, przenosząc nas do wydarzeń rozgrywających się ponad sto lat temu. Odwiedzając zamkową salę mogliśmy przez kilkadziesiąt minut poczuć klimat i nastroje społeczne, które panowały wówczas w naszym kraju.
Do odbycia tej niecodziennej podróży zaprosili nas uczestnicy ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i przypominającej o największych polskich dziełach literackich. W sobotę, 7 września – podobnie jak w wielu miastach w całym kraju – również w Szczecinku odbyła się kolejna odsłona akcji przebiegającej pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Przypomnijmy, że została ona zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2011 roku i od tego czasu odbywała się pod patronatem prezydenckiej pary. Teraz ta inicjatywa jest kontynuowana przez obecną parę prezydencką. Akcja ta odbywa się co roku już od ośmiu lat. Szczecinek przyłączył się do niej po raz siódmy.
Jak przyznają współorganizatorzy tego wydarzenia – pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 6 – celem tego corocznego przedsięwzięcia jest przede wszystkim przypomnienie o najważniejszych polskich dziełach literackich, propagowanie czytelnictwa, jak również zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest dbałość o polszczyznę i jaką wartość niesie ze sobą kultura żywego słowa.
Tym razem przenieśliśmy się do świata opisanego na kartach ośmiu polskich nowel. To za sprawą szczecineckich pedagogów, samorządowców, a także osób związanych z działalnością kulturalną. Tego dnia przed publicznością wystąpili m.in. burmistrzowie Daniel Rak, Dorota Rusin-Hardenbicker i Maciej Makselon, poseł Radosław Lubczyk, radni Katarzyna Dudź Małgorzata Bała, Janusz Rautszko oraz Tomasz Czuk. Na scenie towarzyszyli im oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, która jest organizatorem tego corocznego wydarzenia. Podczas szczecineckiej odsłony Narodowego Czytania wysłuchaliśmy fragmentów takich nowel jak: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.
Tekst Marzena Góra
Foto: Marzena Góra, Sławomir Włodarczyk