Nowy rok szkolny w Szczecinku oficjalnie rozpoczęty

Miasto z Wizją / 02.09.2019 / Komentarze
W kinie odbyły się miejskie uroczystości rozpoczynające rok szkolny 2019/2020

2 września tysiące młodych ludzi w całym kraju ponownie zapełniło mury szkół i przedszkoli. Kolejne miesiące nauki i wytężonej pracy czekają również naszych uczniów. Dziś w szczecineckim kinie odbyły się miejskie uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020. W tym roku gospodarzem wydarzenia była Szkołą Podstawowa nr 4 im. Armii Krajowej oraz oczywiście burmistrz miasta Daniel Rak.

Na oficjalnej gali inaugurującej nowy rok szkolny nie mogło zabraknąć przedstawicieli miasta i powiatu, dyrektorów miejskich szkół, przedszkoli i urzędów, nauczycieli oraz uczniów. Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania minionych wakacji oraz jednocześnie stanowiło zapowiedź tego, co czeka uczniów oraz nauczycieli przez najbliższych dziesięć miesięcy.

- W Szczecinku udało nam się wypracować takie formy dialogu ze środowiskiem nauczycielskim, z których wszyscy możemy być zadowoleni – powiedział podczas uroczystości burmistrz Daniel Rak. - Od samego początku zmian strukturalnych wynikających z procesu wdrażania reformy oświatowej stworzyliśmy skuteczne mechanizmy społecznych konsultacji oraz standardy jakościowe, dzięki którym nie straciliśmy z pola widzenia rzeczy najważniejszej – dobra szczecineckich szkół oraz uczących się w nich dzieci. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że najgorsze już za nami. Potwierdzają to wyniki rekrutacji do klas pierwszych. W roku szkolnym 2019/2020 mimo niespecjalnie optymistycznych prognoz demograficznych naukę w klasach pierwszych rozpocznie aż 350 uczniów. Warty odnotowania jest też fakt, że coraz częściej trafiają do nas dzieci spoza naszego miasta, co ewidentnie świadczy o tym, że poziom świadczonych usług edukacyjnych regularnie się poprawia. I za to należą się państwu gratulacje i słowa największego uznania.

- Najtrudniejsze wyzwania dotyczą finansowania lokalnej oświaty. Nie ukrywam, że w tej materii nadal panuje ogromne zamieszanie i niepewność. Czeka nas bowiem podwyżka nauczycielskich wynagrodzeń, które finansowane będą nie tylko z budżetu centralnego, ale i z budżetu miasta. Jesteśmy co prawda do tego przygotowani, choć do dzisiaj nie otrzymaliśmy z MEN-u informacji o wysokościach zwiększonej transzy subwencji oświatowej. Wprowadziliśmy jednak już wcześniej zmianę regulaminu wynagrodzenia, która w jednoznaczny sposób precyzuje wysokość dodatku za wychowawstwo. Dlatego też korzystając z okazji pragnę uspokoić nauczycieli szczecineckiego przedszkola publicznego. W przeciwieństwie do wielu innych samorządów w Państwu, zostali państwo objęci identycznymi regulacjami wynagrodzenia, co wychowawcy w szkołach podstawowych.

- Życzę wszystkim nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Wszystkim uczniom natomiast życzę w nowym roku szkolnym wytrwałości w dążeniu do celu i radości z odkrywania nowych dziedzin wiedzy. Pamiętajcie, że szkoła dając wam narzędzia pozyskania świata uchyla jedynie przed wami drzwi. Na oścież możecie je otworzyć ambicją i własną pracą. Ale to już zależy tylko od was samych – zwrócił się do zebranych w kinie gości burmistrz Daniel Rak.

Do życzeń wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym i radości z odkrywania nowych pasji oraz poszerzania swojej wiedzy przyłączył się także starosta Krzysztof Lis. Z kolei radny Tomasz Wójcik odczytał list przekazany przez posłankę na Sejm Małgorzatę Golińską. Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na podsumowanie wakacyjnej pracy nauczycieli. A ci zdecydowanie nie próżnowali. Pedagogom, którzy w minionych miesiącach uzyskali tytuł nauczyciela dyplomowanego gratulacje złożył burmistrz Daniel Rak. Wręczył on także akt nadania i odebrał ślubowanie od nauczycieli mianowanych. Tegoroczne obchody związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra