Polski Szczecinek obchodzi 75 urodziny

Miasto z Wizją / 08.05.2021 / Komentarze
Obecną nazwę miasta zawdzięczamy… Władysławowi Gomułce

Choć Szczecinek liczy sobie już 711 lat, mało kto pamięta, że polski Szczecinek - zaledwie 75. Właśnie tyle lat mija od wydania rządowego dekretu - Zarządzenia ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z 7 maja 1946 roku (weszło w życie 19 maja 1946 r.) o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości.

W owym zarządzeniu ustala się, że ówczesny Neustettin od "teraz" nazywa się po polsku - Szczecinek. Ciekawostką jest też fakt, że zarządzenie podpisali ministrowie: Administracji Publicznej dr Władysław Kiernik oraz Ziem Odzyskanych Władysław Gomułka.

Warto również podkreślić, że Neustettin na Szczecinek zmieniła Komisja Ustalania Nazw Miejscowych, która pracowała wówczas w Krakowie.

W zarządzaniu znajdujemy zastrzeżenie, że: "W stosunkach publicznych wolno używać nazw wyżej podanych miejscowości tylko w brzmieniu ustalonym niniejszym zarządzeniem". Kolejną ciekawostką jest fakt, że zarządzenie jest aktem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej obowiązującym do dziś.

W zarządzeniu z 7 maja 1946 r. polskie nazwy otrzymało też kilkadziesiąt innych miejscowości leżących na Pomorzu Zachodnim, min.: Połczyn Zdrój (Bad Polzin), Białogard (Belgard), Bobolice (Bublitz), Wałcz (Deutsch Krone), Drawsko (Dramburg), Złocieniec (Falkenburg) czy Koszalin (Koslin).