Przysmaki z lasu - cz. 5

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.11.2023 / Komentarze
Zupa z gąsek i schab z opieńkami

Lasy wokół Szczecinka wzięły już we władanie późnojesienne gatunki grzybów. Zapuszczając się w leśne ostępy bez problemu natkniemy się na gąski zielone i siwki. Nie obawiajmy się ich zbierać, to grzyb pierwszorzędnej jakości, bardzo smaczny, łatwy w transporcie i jeszcze łatwiejszy w przygotowaniu.

Gąski owocują w naszych lasach, w sposób wielce szczególny. Po prostu, rzadko, kiedy wystawiają cały kapelusz ponad igliwie i piach. Inaczej jest z opieńkami. Ich łebki są doskonale widoczne, bo rosną najczęściej przy starych pniakach drzew. Najsmaczniejsze odmiany to opieńka miodowa i cesarska. Grzyby tego gatunku są łatwe do rozpoznania i ich zbieranie nie powinno nastręczyć większych trudności.

Zupa z gąsek

Doskonała potrawa, polecana szczególnie dla ludzi będących na restrykcyjnej diecie i wychodzących z choroby. Przygotowujemy: kilogram gąsek, jedną marchew, pietruszkę, seler i por, jajko, dwie łyżki masła, pół szklanki mąki, 100 ml śmietany, sól i pieprz.

Marchew, pietruszkę i seler ścieramy na tarce o dużych otworach. Por kroimy w talarki. Wszystkie warzywa podsmażamy w garnku na 1,5 łyżki masła, wlewamy wodę (około 2 litry), solimy i dodajemy pieprz.
Z jajka, mąki i pół łyżki masła zarabiamy twarde ciasto i robimy zacierkę. Do gotującego się bulionu z warzyw wrzucamy oczyszczone, pokrojone gąski i gotujemy ok. 40 min. Wsypujemy zacierkę, gotujemy jeszcze około 7-10 min. Zdejmujemy z ognia i zaprawiamy śmietaną.

Schab z opieńkami

Przygotowujemy ok. 20 dag małych opieniek, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, klika plastrów schabu, olej do smażenia, jedną szklankę śmietany (może być jogurt) oraz jedną średnią cebulę.

Grzyby gotujemy w osolonej wodzie (ok. 10-15 min.) ugotować w osolonej wodzie. Odcedzamy i wraz z cebulą (pokrojoną w kostkę) smażymy na złoto na oleju. Rozgarniamy po brzegach patelni i kładziemy plastry schabu. Smażymy mięso z obu stron. Dodajemy śmietany (jogurtu) i zioła. Doprawiamy. Wszystko dusimy około 5 min.

Smacznego!

Tekst i kolaż zdjęć: Sławomir Włodarczyk

Foto: Wikipedia