Niesamowita podróż do przeszłości Szczecinka

Miasto z Wizją / 06.10.2019 / Komentarze
"Kolej na kolej" w Muzeum Regionalnym

Nasi muzealnicy uraczyli nas nie lada atrakcją. W czwartkowe (3.10) popołudnie w Muzeum Regionalnym miał miejące wernisaż wystawy pn. "Kolej na kolej".

Cóż możemy podziwiać? Wszystko, co dotyczy kolei w Szczecinku z okresu schyłku XIX wieku i przynajmniej do lat 80. ubiegłego stulecia. Mamy autentyczną tablicę dworcową z napisem Neustettin, kolejarskie mundury, najprawdziwszą kasę biletową na kartonowe przejazdówki, lampy sygnalizacyjne i wiele innych niesamowitych eksponatów. Jest też przebogaty zbiór fotogramów. Możemy podziwiać, m.in. nasz dworzec z końca XIX stulecia, a więc z początków kolei w Szczecinku.

Na temat wystawy rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum, Regionalnego Ireneuszem Markaniczem.

- To absolutnie świetna zabawa. Kolej to niezwykle zajmująca pasja - zapewnia nasz rozmówca.

- Takich pasjonatów w Szczecinku mamy wielu, choćby z uwagi, że jeszcze u schyłku lat 80. ubiegłego stulecia kolej była największym w mieście pracodawcą. Przygotowując wystawę, wgryzając się w ten temat, zauważyłem, że to zupełnie zamknięty świat, w pełni dostępny tylko dla nielicznych szczęśliwców. Nas podróżnych interesuje by kupić bilet i czy pociąg dojedzie na czas. Jednak z drugiej strony patrząc, to jest dużo bardziej fantastyczne, chociażby od strony technicznej, przepisów, bezpieczeństwa, infrastruktury, itp. To jest coś dla zwykłego śmiertelnika niedostępne. Dlatego też z wielką radością przyjmuję to co udało się nam zdobyć, co przywieźliśmy do Szczecinka i podzieliliśmy się z naszymi mieszkańcami. Serdecznie zapraszam do zwiedzania ekspozycji.

Wystawa poświęcona początkom i rozwojowi kolejnictwa na Pomorzu Zachodnim będzie eksponowana do 1 grudnia br.