Stadion lekkoatletyczny na Świątkach coraz bliżej
- Region
- Aktualności
Jeszcze w tym roku teren przy Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Świątkach zmieni się nie do poznania. Wkrótce ruszy tu budowa nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego. Powstanie on w miejscu dzisiejszego szkolnego boiska. Przygotowania do inwestycji, na którą od wielu lat czekają zapaleni sportowcy, już się rozpoczęły.
W poniedziałek (18.01) starostwo powiatowe ogłosiło przetarg na budowę obiektu. Wiemy już, że będzie to stadion lekkoatletyczny IV kategorii wraz z wyposażeniem oraz budynkiem zaplecza i infrastrukturą towarzyszącą.
Pierwszy etap prac obejmie rozbiórkę obiektów kolidujących z projektem m.in. znajdującego się przy ul. Staszica boiska, wiaty, kamiennych murków i budynku gospodarczego. Inwestycja, która posadowiona zostanie na czterech działkach, docelowo ma spełniać wszelkie standardy pozwalające na uzyskanie certyfikatu IAAF oraz świadectwa PZLA.
W skład obiektu sportowego wejdzie m.in. 8-torowa bieżnia prosta do biegu na 100 m i 110 m przez płotki, 6-torowa bieżnia okólna o długości 400 m, rów z wodą do biegu z przeszkodami oraz teren rozgrzewkowy. Znajdą się tu również po dwie skocznie do skoku w dal i wzwyż, a także 2 skocznie do skoku o tyczce. Projekt przewiduje też rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, rzutnię do rzutu oszczepem i dwie rzutnie do pchnięcia kulą.
Trzeba przyznać, że stadion będzie „zajmował” sporo miejsca. Płyta główna o powierzchni ok. 7700 m2, z wytyczonym boiskiem do gry w piłkę, pokryta zostanie nawierzchnią z trawy hybrydowej naturalnej, wzmocnionej trawą syntetyczną. Z kolei sportowym wyczynom będziemy mogli się przyglądać z trybun mogących pomieścić jednorazowo 600 widzów. Całość oświetlą ledowe lampy o mocy 26W. Na „wyposażeniu” obiektu będzie także nagłośnienie, monitoring i instalacja alarmowa.
Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie również budowa zaplecza stadionu w postaci budynku, gdzie zlokalizowane zostaną m.in. szatnie, łazienki, pokoje dla trenerów i sędziów praz pomieszczenie opieki medycznej. Znajdzie się tu również miejsce dla pomieszczeń VIP-owskich, magazynów na sprzęt, a także pomieszczenia dostosowane do fizykoterapii, odnowy biologicznej i odpoczynku.
O tym, kto podejmie się budowy w Szczecinku stadionu z prawdziwego zdarzenia oraz jaki będzie koszt całej inwestycji, dowiemy się dopiero za kilka tygodni. Termin składania ofert mija 1 marca br. O tym, która okaże się najbardziej atrakcyjna zadecyduje przede wszystkim cena.
Jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności w postaci m.in. dodatkowych robót, planowo prace powinny dobiegnąć końca w połowie listopada przyszłego roku.
Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk