Spór o gimnazja wciąż trwa
- Aktualności
Nie cichną rozmowy dotyczące zamiaru likwidacji szkół gimnazjalnych. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestują przede wszystkim nauczyciele i przedstawiciele samorządów. Propozycja wprowadzenia sporych zmian w systemie oświaty nie spodobała się również bardzo wielu rodzicom, którzy obawiają się, że na tej edukacyjnej rewolucji ucierpią przede wszystkim dzieci. Jednak wśród wielu głosów sprzeciwu, daje się słyszeć również te mówiące o korzyściach płynących z likwidacji szkół gimnazjalnych.
Podobnie jest również w Szczecinku. Wśród mieszkańców naszego miasta mamy zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników wprowadzenia planowanej reformy. Teraz każda ze stron będzie mogła wypowiedzieć się i przedstawić swoje argumenty na forum ogólnopolskim. Przez najbliższe cztery miesiące kolejno we wszystkich województwach – również w zachodniopomorskim - trwać będą debaty oświatowe. Będzie to szansa dla nauczycieli, rodziców i uczniów na wyrażenie swojej opinii na ten temat. Z każdą z nich zapoznają się eksperci, a następnie Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
- Obecnie w MEN nie są prowadzone jakiekolwiek prace związane ze zmianą struktury szkół. Wszelkie tego rodzaju zmiany będą poprzedzone analizą obecnej sytuacji oraz szerokimi konsultacjami społecznymi. Chcemy, aby o reformie edukacji dyskutowała cała Polska – mówi „Miastu z Wizją” Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. - O wszystkim będziemy rozmawiać również z ekspertami. W ubiegłym tygodniu minister Anna Zalewska oficjalnie zainaugurowała ogólnopolską debatę na temat edukacji.
Do zajęcia stanowiska i przygotowania merytorycznych argumentów mamy jeszcze trochę czasu. O planowanej reformie i ewentualnej likwidacji szkół gimnazjalnych będziemy mogli się wypowiedzieć w kwietniu na forum wojewódzkim. Wtedy bowiem – według ustalonego przez MEN harmonogramu – w woj. zachodniopomorskim rozpocznie się debata na temat dalszych losów szkolnictwa. Dodajmy, że wszystkie debaty oświatowe będą miały cztery tematy przewodnie m.in. szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie oraz bezpieczeństwo.
– Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami je przedyskutować i zaplanować – poinformowała media minister Anna Zalewska. – Ruszamy w lutym. Podsumowanie w lipcu. Później – projekt nowelizacji ustawy uwzględniający wynik debat.
Dodajmy, że już za kilkanaście dni planowo ma także zostać uruchomiona strona internetowa poświęcona debatom. Za jej pośrednictwem nasi mieszkańcy również będą mogli przekazać swoje spostrzeżenia, uwagi i wnioski dotyczące przyszłości edukacji w kraju.
Tekst: Marzena Góra