Roczna odprawa szczecineckiej policji
- Aktualności
W poniedziałek (29.02) szczecinecka policja rozliczyła się ze swoich dokonań w działalności służbowej w 2015 roku. Na roczną odprawę szkoleniową przybył do Szczecinka zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski.
Na odprawie obecni byli m.in. starosta szczecinecki Krzysztof Lis, wiceburmistrz Daniel Rak, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Jerzy Sajchta, sędziowie, strażacy, samorządowcy gmin powiatu oraz nasi policjanci.
W odprawie wzięła też udział poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska.
- W 2015 roku przełożeni postawili przed nami wiele złożonych zadań. To był dla nas trudny rok. Zadania zrealizowaliśmy z poświęceniem, w przeważającej większości z pozytywnym skutkiem – mówił m.in. Komendant Powiatowy Policji w Szczecinku inspektor Józef Hatała.
Szef szczecineckiej policji podkreślił też w swoim wystąpieniu, że w wielu kategorii przestępstw nasi policjanci odnotowali wskaźniki wyższej wykrywalności niż w roku 2014.
- Te wskaźniki są wyższe od wojewódzkich. To cieszy - mówił m.in. insp. Hatała.
- Zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa wymaga działań systemowych opartych o współpracę instytucji, samorządów terytorialnych, społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, prokuratury oraz sądownictwa - podkreślił.
Najlepsze efekty nasi policjanci uzyskali w zakresie wykrywania sprawców przestępstw, zaliczanych do najbardziej uciążliwych i zarazem podstawowych kategorii przestępstw.
Podobnie dobre efekty osiągnięto w zakresie przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.
- Pomimo tego, że w niektórych kategoriach ilość tych czynów uległa zmniejszeniu, ich wykrywalność wzrosła, co było efektem rzetelnie prowadzonej pracy dochodzeniowo – śledczej oraz dbałości o merytoryczny rozwój postępowań - mówił insp. Hatała.
- Równie pozytywne wyniki osiągnęliśmy w kategorii poszukiwania osób ściganych listami gończymi i nakazami doprowadzenia. Nasi policjanci w 2015 roku przeprowadzili 5788 interwencji publicznych, z czego 413 zakłóceń porządku publicznego, również 1131 w mieszkaniach – stwierdzając w 52 przypadkach przemoc w rodzinie. Podjęli także ponad 4,2 tys. innych interwencji oraz wylegitymowali ponad 31 tys. osób. Łącznie ujawnili prawie 21 tys. wykroczeń.
Warto dodać, że w 2015 roku szczecineccy policjanci wszczęli 1063 postępowania przygotowawcze, w których stwierdzono 1237 przestępstw i 17 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich sprawców, wykrywając 983 z pośród nich i uzyskując wskaźnik ogólnej wykrywalności na poziomie 79 proc. przy średnim wskaźniku dla województwa wynoszącym 70 proc.
Podobne wyniki zanotowano w zakresie zwalczania wszystkich przestępstw kryminalnych.
- Dominującą i najbardziej dokuczliwą dla mieszkańców powiatu grupę popełnianych przestępstw stanowią przestępstwa przeciwko mieniu, głownie kradzieże, kradzieże z włamaniem i uszkodzenia rzeczy - mówił m.in. insp. Hatała.
- W kategorii kradzieży wszczęliśmy w 2015 roku 163 dochodzenia - o 18 mniej niż rok wcześniej. Zadowalające wyniki zanotowaliśmy też w kategorii kradzieży z włamaniem. Realizując zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej wszczęli w 2015 roku 62 postępowania - o 19 więcej niż w roku 2014.
To nie wszystkie dane zawarte w rocznym opracowaniu szczecineckiej policji prezentowanym przez insp. Hatałę.
- W 2015 roku funkcjonariusze zatrzymali 352 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości oraz ustalili miejsce pobytu 43 osób. Ponadto pracownicy zespołu ds. poszukiwań odnaleźli 32 osoby zgłoszone, jako zaginione.
W kategorii przestępstw o charakterze gospodarczym łącznie wszczęto 145 postępowań przygotowawczych - o 20 więcej niż w roku poprzednim. W zakończonych sprawach o przestępstwa korupcyjne stwierdzono 9 czynów korupcyjnych
W 2015 roku na terenie Szczecinka i powiatu szczecineckiego doszło do 33 wypadków drogowych (w 2014 r. - 30). Wzrosła ilość kolizji - z 422 do 462. W porównaniu do 2014 roku wzrosła liczba osób zabitych z 1 do 7, a liczba osób rannych zmniejszyła się z 46 do 34.
- W ubiegłym roku wszczęliśmy 151 postępowań za jazdę w stanie nietrzeźwości ujawnił komendant. - Nietrzeźwi kierujący byli sprawcami jednego wypadu drogowego oraz 11 kolizji. Ogółem zatrzymaliśmy 273 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, z czego 122 popełniających wykroczenia.
Szef szczecineckich policjantów podziękował swoim podwładnym za sumienną i pełną poświęcenia służbę. Zapewnił też przełożonego, że on i jego podwładni dołożą wszelkich starań, by ten rok zamknąć sukcesami, przede wszystkim większą wykrywalnością sprawców przestępstw. Oficer podziękował również samorządowcom, prokuratorom i sędziom za wsparcie działań policji.
Wiele ciepłych pod adresem naszych policjantów padło z ust zastępcy Prokuratora Rejonowego, prezes Sądu Rejonowego oraz starosty Krzysztofa Lisa.
Głos zabrała też poseł Małgorzata Golińska. - Bardzo państwu dziękuję za trud i zaangażowanie w codzienną służbę. Dzięki wam czujemy się bezpieczniej - mówiła m.in. szczecinecka parlamentarzystka.
Pani poseł powiedziała też, że w resorcie MSWiA trwają prace mające na celu zwiększenie ilości policyjnych posterunków. Omówiła również inne, wybrane działania resortu mające na celu niesienie zmian w polskiej policji.
Odprawę podsumował zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Piotr Ostrowski. Oficer omówił niektóre kategorie przestępstw na terenie powiatu i porównał je do wskaźników wojewódzkich. Podziękował również swoim podwładnym, prokuratorom, sędziom i samorządowcom. Postawił też działania do służby na 2016 rok.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk