W Kronospanie o recyklingu drewna

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.03.2016 / Komentarze
Firma pokazała też nagrodę "Orły Eksportu 2016"

Dziś (piątek 11.03) w firmie Kronospan miała miejsce konferencja prasowa poświęcona recyklingowi drewna poużytkowego i wykorzystania tego produktu w technologii wytwórczej prowadzonej przez szczecinecki zakład wyrobów drewnopochodnych.

Konferencja rozpoczęła się miłym akcentem. Członek Zarządu Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz pokazał przedstawicielom lokalnych mediów nagrodę "Orły Eksportu 2016" w kategorii Innowacyjny Produkt Eksportowy. Firma została nią uhonorowana za wprowadzenie na rynek swojego najnowszego produktu płyty MDF Plus Ekstra.

Pisaliśmy o tym w artykule: http://miastozwizja.pl/szczecineckie-firmy-wsrod-najlepszych

O procesie technologicznym i eksporcie "najnowszego dziecka Kronospanu" mówili dziennikarzom: dyrektor eksportu Kronospan Marta Kapsa-Nowak i kierownik wydziału MDF szczecineckiej firmy Janusz Nowakowski.

Wcześniej głos zabrał K. Aleksandrowicz. - Ten produkt chcemy wprowadzić na rynek europejski - zapewnił. - Nie zrobilibyśmy go nie mając materiału plus kilkudziesięciu milionów euro na budowę nowoczesnej linii produkcyjnej. Płyta powstaje m.in. z przerobu drewna poużytkowego.

Z kolei dyr. M. Kapsa-Nowak ujawniła, że MDF Plus Ekstra jest już eksportowana m.in. do krajów skandynawskich i do Niemiec.

- Ten rynek jest dla nas priorytetem, gdyż stanowi połowę naszego eksportu - podkreśliła.

O MDF Plus Ekstra mówił też. inż. Nowakowski. - Ten produkt był możliwy do zrobienia tylko u nas - zapewnił. - By powstał musieliśmy przeprowadzić szereg badań, również laboratoryjnych. MDF Plus Ekstra charakteryzuje się m.in. tym, że jej powierzchnia jest gładka jak szkło.

Później uczestniczący w konferencji prasowej dziennikarze dowiedzieli się wszystkiego, co dotyczy recyklingu. Obszerny wykład na ten temat wygłosił prof. nadzw. dr hab. inż. Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- Drzewno poużytkowe nie jest drewnem gorszego sortu - mówił profesor. - To porządny materiał do produkcji płyt. Przerabiając go pozbywamy się wielu problemów na raz.

Z kolei K. Aleksandrowicz w swoim wystąpieniu dot. m.in. wstrzymania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zezwolenia dla Kronospanu na sprowadzanie z rynku niemieckiego drewna poużytkowego zaznaczył m.in.:

- Spodziewaliśmy się pewnych problemów. U nas nie ma stosownych zapisów dotyczących recyklingu drewna. Np. w Berlinie proces ten stoi na bardzo wysokim poziomie, możemy od Niemców tylko się uczyć i jeszcze raz uczyć.

Szef szczecineckiej fabryki powiedział również, że w zeszłym roku Kronospan sprowadził do Szczecinka m.in. z Niemiec 7,5 tys. ton drewna poużytkowego, a z rynku krajowego - 30 tys. ton.

- Wykorzystywanie do produkcji drewna poużytkowego to jedyna droga na przyszłość - zapewnił K. Aleksandrowicz. -  Absolutnie nie chcemy karczować naszych lasów. (…) Kronospan nie spala drewna. Odwołaliśmy się od decyzji GIOŚ. Tymczasem kupujemy drewno na krajowym rynku. Jest taki czas, że teraz my prosimy o drewno. Ale niedługo nadejdzie taki czas, i jestem o tym przekonany, że to nas będą prosić o drewno.

Z kolei szef ds. Ochrony Środowiska Kronospanu Zbigniew Klugiewicz powiedział m.in., ze decyzja GIOŚ była podyktowana m.in. błędami w sprawozdaniach dotyczących wykorzystania drewna poużytkowego.

- Te uwagi nie dotyczyły procesu przetwarzania tego drewna w Kronospanie - podkreślił.

Na zakończenie konferencji K. Aleksandrowicz zapewnił, że decyzja GIOŚ w żaden sposób nie zakłóca procesu produkcyjnego w Kronospanie.

- Ale też nie przyspiesza - powiedział. - Dlatego, by załatwić te sprawy ku zadowoleniu wszystkich zainteresowanych będziemy rozmawiać, wyjaśniać, pokazywać, przekonywać i tłumaczyć.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk


Zobacz również: