O odpadach i biomasie na konferencji w Szczecinku
- Tv
- Aktualności
To z pewnością jest znaczące wydarzenie dla szczecineckiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Mowa o dwudniowej konferencji noszącą roboczą nazwę: "Pozyskiwanie, przetwarzanie oraz zagospodarowanie surowców i odpadów drzewnych".
Pierwsza cześć konferencji rozpoczęła się dziś (piątek 22.04) przed południem w Centrum Edukacji Ekologicznej. To jakby debiut nowoczesnego obiektu nad jeziorem.
Przybyłych na konferencję gości powitał gospodarz Centrum Edukacji Ekologicznej, starosta szczecinecki Krzysztof Lis. Obecni byli również: burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, wiceburmistrz Daniel Rak oraz szef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski. Także właściciele firm produkujących specjalistyczny sprzęt oraz zajmujący się recyklingiem drewna (Kronospan), przedsiębiorcy, leśnicy, a także młodzież szkolna.
Piątkowa sesja tematyczna została poświęcona problemom zagospodarowania odpadów drzewnych i biomasy, frakcjonowaniu odpadów oraz technologii przetwarzania odpadów organicznych.
- Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in. o strategii pozyskiwania i zagospodarowania odpadów drzewnych dla sektora przemysłowego, możliwościach finansowania inwestycji proekologicznych, a także o urządzeniach do frakcyjnego sortowania odpadów organicznych (biomasy) - mówi "Miastu z Wizją" Tadeusz Chruściel, wiceprezes PGK.
- Zaprezentowane zostały również urządzenia do prac komunalnych i pielęgnacji zieleni, a w okolicach Mysiej Wyspy swój sprzęt pokazały firmy: MAKITA/PRONAR/BVT (Pielęgnacja zieleni miejskiej), OTL Jarocin (Pozyskiwanie biomasy) oraz PRONAR i OTL Jarocin (Prezentacja sprzętu do utrzymania dróg gruntowych).
Jak powiedział nam nasz rozmówca, dzisiejsza konferencja (druga tego typu w Szczecinku) to swoiste połączenie biznesu i ekologii.
- Konferencja ma służyć przede wszystkim propagowaniu nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia służące do "robienia" ekologii. Świat pędzi w tym kierunku. Dlatego ja się cieszę, że konferencja właśnie ten obszar obejmuje. Na naszym terenie mamy duże zalesienie, mamy też zakłady przetwórstwa drzewnego i co jest bardzo ważne, zakłady przetwórstwa drewna poużytkowego. Tematyka konferencji dotyczy właśnie metod wykorzystywania biomasy, a więc tego strumienia, który powstaje nie tylko w gospodarstwach domowych, lecz również w lesie. To jest biznes. Chodzi o to byśmy tych odpadów nie spalali, ale wykorzystywali w dalszej przeróbce. Reasumując: Z płyty meblowej może powstać płyta meblowa.
Jak powiedział nam T. Chruściel: - Zawsze mamy problem z zagospodarowaniem liści. Liście, które zbieramy, co roku w parku czy od mieszkańców może być nie tylko surowcem opałowym, ale też biomasą wykorzystywana przez przemysł. Doskonałym dla nas przykładem są kraje skandynawskie. Tam się w zasadzie nic nie marnuje, wszystko jest powtórnie przerabiane. Tam na składowisku zostaje 1-3 proc. odpadów, reszta jest przetwarzana. Dlatego my musimy to eksponować. W tym kierunku zmierzają liderzy, nie tylko kraje skandynawskie, ale też Niemcy czy Włochy.
T. Chruściel podkreślił też, że szczecineckie PGK nie tylko prowadzi sprzedaż maszyn specjalistycznych służących m.in. do produkcji biomasy, ale też kupuje.
- Oczywiście - mówi nasz rozmówca. - Jesteśmy również zainteresowani kupnem linii technologicznej produkującej palety z liści. Na razie są to wstępne szacowania, próby, ale są. Tym bardziej, że na taki produkt jest zbyt, prosto od ręki.
Gospodarzem drugiego dnia konferencji w sobotę 23 kwietnia będzie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Panel dyskusyjny zostanie poświęcony Zakładom Usług Leśnych i nosić będzie roboczą nazwę: „Technologie pozyskiwania i transportu drewna, bezpieczeństwo prac leśnych, utrzymanie infrastruktury leśnej”.
Uczestnicy konferencji dowiedzą się się m.in. o perspektywach rozwoju gospodarki leśnej. Wykład na ten temat wygłosi dyrektor RDLP w Szczecinku Andrzej Modrzejewski. Wystąpi też Prezydent Izby Leśnej Mariusz Rakowski, a uczestnicy konferencji będą mogli zobaczyć m.in. prezentację sprzętu leśnego szwedzkiej firmy K.T.S.
Organizatorami konferencji jest Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz firmy: AGROKOM Kłos koło Sianowa, PRONAR i OTL Jarocin.