15 lat temu w Szczecinku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.06.2024 / Komentarze
Schronisko dla bezdomnych zwierząt, TVN i TVP z gościną nad Trzesieckiem oraz kolejne pomysły na 700 urodziny Szczecinka

W czerwcu 2009 roku, w pocie czoła pracował Komitet Organizacyjny obchodów jubileuszu 700-lecia lokacji Szczecinka. Wszak już za rok mięliśmy świętować wielce zacny jubileusz.

Szczecinkowi przybył nowy obiekt - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybackiej. Roboty zakończono, bezdomne psy i koty przebywające w przytulisku w Buczku z niecierpliwością czekały na przeprowadzkę do nowego, pięknego domu. Nastąpiło to na początku lipca. Dodajmy, że budowa schroniska dla bezdomnych zwierzaków była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa. Burmistrz, jak zwykle, słowa dotrzymał, a miłośnicy zwierząt do dziś to doskonale pamiętają.

W czerwcu 2009 roku nad Trzesiecko zjechały dwie ogólnopolskie telewizje. Najpierw odwiedził nas TVN z programem: "Dzień Dobry TVN", a później TVP z programem: "Kawa czy herbata", z dziennikarskimi gwiazdami: Agnieszką Szulim-Badziak i Radkiem Brzózką. Kamery obu stacji TV stanęły na pomoście wyciągu narciarskiego.

Mieszkańcy Szczecinka głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szczecinek zdecydowanie "ubrał się" w barwy Platformy Obywatelskiej. PO (53,21 proc.) wygrała wybory z olbrzymią przewagą nad PiS (21,56 proc.). Trzecie miejsce zajęła koalicja SLD-UP (16,59 proc.).

Tragiczna wiadomość dotarła do nas rankiem 11 czerwca. W wypadku samochodowym koło Sochaczewa zginął wieloletni burmistrz Szczecinka, poseł na Sejm RP Marian Tomasz Goliński. Parlamentarzysta wracał do Szczecinka z obrad na Wiejskiej.

Jak wspomnieliśmy, na rok przed obchodami 700-lecia miasta pracował Komitet Organizacyjny. Mieszkańcy Szczecinka nie ustawali w pomysłach, co by tu za imprezy przygotować na urodziny miasta. Proponowano m.in. organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Triathlonie oraz zakończenie nad Trzesieckiem jednego z etapów wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Pomysły padały nie tylko sportowe. W czerwcu 2010 roku Szczecinek miał gościć uczestników Dni Kultury Kresowej. Dyskutowano również o wystawie poświęconej Adamowi Giedrysowi i tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał. Komitet zajął się też pomysłem rycerskich atrakcji pod wieżą Bismarcka. Padła również propozycja skomponowania hejnału 700-lecia Szczecinka.

W czerwcu 2009 roku zawiązał się też Społeczny Komitet Protestacyjny. Otóż jego członkowie wystąpili przeciwko budowie w Szczecinku spalarni biomasy. W akcję włączyli się też mieszkańcy Szczecinka, którzy w kilku miejscach mogli składać podpisy pod stosownym wnioskiem.  

Przy ul. Kościuszki, na terenie dawnego kempingu PTTK, ruszyła budowa hotelu. Z kolei u progu sezonu Sanepid nie miał zastrzeżeń, co do czystości wody w Trzesiecku i wszystkie nasze plaże zostały dopuszczone do sezonu kąpielowego.

W piątek 26 czerwca Szczecinek rozpoczął świętowanie Imienin Miasta. Tego też dnia ruszyły nad Trzesieckiem wypożyczalnie miejskich rowerów a na ulice miasta wyjechały riksze.

Oczywiście, w czerwcu 2009 roku, w Szczecinku nie mogło zabraknąć zawodów wędkarskich. Na Trzesiecku "moczykije" z całej Polski walczyli o laur „Wielkiego Mistrza Zakonu Spinningowego”. Zawody zainaugurowały zmagania z cyklu "Spinningowego Turnieju Trzech Miast" - Szczecinka, Czaplinka i Bornego Sulinowa.

Zawody wygrał Mirosław Ścibisz z Człuchowa, łowca szczupaka o długości 76 cm. Drugi był Grzegorz Mastalski ze Słupska, a trzeci Piotr Szatkowski z Międzyzdrojów. Ogółem wędkarze przechytrzyli 5 szczupaków i 9 okoni.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk