Plaga „Karaluchów” w ZSS STO

Miasto z Wizją / 09.06.2016 / Komentarze
Dziś w szkole miały premierę film oraz przedstawienie stworzone na podstawie utworu Witkacego

Młodzi filmowcy z grupy „Akcja Animacja”, działającej przy Zespole Szkół Społecznych STO pod opieką Jolanty Sierpińskiej, zdecydowanie nie odpoczywają i intensywnie wykorzystują czas przed zbliżającymi się wakacjami. Efektem ich pracy jest kolejny film animowany stworzony na podstawie jednoaktowej komedii Witkacego „Karaluchy”. Ponadto uczniowie stworzyli też krótkie przedstawienie sceniczne, będące dopełnieniem pracy młodych twórców.

W czwartek, 9 czerwca w auli szkoły odbyła się oficjalna premiera filmu. Wydarzenie to uświetniło także przedstawienie teatralne o tym samym tytule, wyreżyserowane przez Małgorzatę Wrzeszczyńską-Siudę, nauczycielkę j. polskiego, a  zarazem opiekunkę szkolnej grupy artystycznej.

- Witkacy napisał Karaluchy będąc jeszcze dzieckiem. Utwór ten zainspirował naszych uczniów do stworzenia na jego podstawie zarówno filmu, jak i krótkiego przedstawienia – mówi nam małgorzata Wrzeszczyńska-Siuda. – Prace nad filmem trwały ok. trzy miesiące, natomiast same przygotowania do przedstawienia odbywały się w ramach zajęć artystycznych. Sztuka ta jest o tyle ciekawa, że daje odbiorcom wielu interpretacji.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, współpraca pomiędzy zespołem „Akcja Animacja” oraz młodymi aktorami biorącymi udział w przedstawieniu okazała się bardzo owocna. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w szkolnych murach powstaną kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra