Ponad 40-tysięczny Szczecinek otoczony trzema jeziorami
- Aktualności
40-tysięczny Szczecinek? Tak, ale 15 lat temu - w sierpniu 2009. Wówczas jeszcze wirtualnie, tylko na papierze. Wszystko za sprawą decyzji Rady Ministrów o włączeniu w granice administracyjne miasta sołectw Świątki i Trzesieka.
Lato było gorące tamtego roku - dosłownie i w przenośni. W odpowiedzi na decyzję rządu o większym Szczecinku gorąco zaprotestowała nasza gmina. Zwołano nadzwyczajną sesję. Radni podjęli uchwałę: "O zmianie granic administracyjnych Gminy Szczecinek poprzez włączenie do Gminy Szczecinek części terenów Miasta Szczecinek”.
W rezultacie nic z tego nie wyszło i Szczecinek pierwszego dnia swoich 700-letnich urodzin, czyli 1 stycznia 2010 roku, stał się większym o blisko 1200 ha, ponad 40-tysięcznym miastem z trzema jeziorami w swoich granicach.
W sierpniu 2009 roku miasto otrzymało pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Uznanie zdobył projekt pn. „ Renowacja i modernizacja Zabytkowego Parku Miejskiego, jako istotnego elementu szczecineckiej infrastruktury turystycznej. Etap od ul. Mickiewicza do ul. Lelewela”. Wartość dofinansowania to blisko 2,3 mln zł, czyli 50 proc. inwestycji realizowanej w kolejnych latach, a której efekty możemy podziwiać do dziś.
Mimo wakacji, Społeczny Komitet Obchodów 700-lecia Szczecinka pracował w pocie czoła. Jedną z decyzji, którą przyjął do realizacji, to wybicie okolicznościowej monety upamiętniającej to wiekopomne w historii grodu nad Trzesieckiem, wydarzenie. Z powodzeniem. Moneta o nazwie "Wartek" stała się w czerwcu 2010 roku przebojem nie tylko na rynku numizmatycznym. I jest do dziś.
W sierpniu 2009 roku ruszyła budowa pomostu Centrum na jeziorze Trzesiecko. Inwestycja ostatecznie została zrealizowana, ale zakończyła się karkołomną awanturą z finałem w sądzie.
Lato tamtego roku obfitowało w mnogość innych inwestycji. Drogowcy z Dyrekcji Generalnej Dróg Krajowych "naprawiali" ulicę Szczecińską. Do tego miasto remontowało ul. Mierosławskiego, kawałek ul. Kościuszki, Koszalińskiej i Polnej. Mniejsze roboty trwały na ul. Warszawskiej i Sadowej.
Do końca zbliżała się inwestycja budowy centrum handlowego "Hosso" przy deptaku. Końcowe odliczanie zaliczał też kompleks parkingowy przy ul. Jana Pawła II. Finiszował plac imprez masowych przy ul. Kołobrzeskiej na osiedlu Zachód. Ruszyły roboty na terenie dawnych kortów tenisowych MDK. Tam miał stanąć „Lidl”. I stanął. Dziś jest na sprzedaż.
W sierpniu 2009 roku Szczecinek "gościł"… porywacza. 29-letni Belg poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za porwanie i uprowadzenie 15-letniej dziewczynki został zatrzymany przez naszych policjantów. Mężczyznę deportowano do Belgii. Tam też wróciła jego "sympatia".
Przed Sądem Rejonowym przy ul. Jasnej protestowało kilkunastu mężczyzn, członków organizacji ojcowskich, skupionych w inicjatywie społecznej „Porozumienie Rawskie”. Mężczyźni, którzy – ich zdaniem – zostali poszkodowani przez sądy rodzinne - domagali się równouprawnienia, po rozstaniu z żoną, w dostępie do opieki sprawowanej nad swoimi dziećmi. Przyczynkiem do manifestacji była rozprawa sądowa na wniosek jednego z mieszkańców Szczecinka, któremu była żona skutecznie blokowała możliwości kontaktów z córeczką.
Sierpień AD 2009 to również czas renowacji naszego zabytku - Wieży św. Mikołaja. Robotnicy pracujący pod bacznym okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków wyczyścili zmurszałe wiekowe cegły oraz uzupełnili wykruszone spoiny.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk