„Nie” dla Obywatela Włapko
- Aktualności
Od kilku lat w różnych punktach miasta możemy natknąć się na osobliwą rzeźbę przedstawiającą „Obywatela Włapko” autorstwa Wiesława Adamskiego. Postać ta ma – według jej twórcy - symbolizować łapownictwo i kumoterstwo. Jakiś czas temu „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obywatela Włapko”, któremu przewodniczy Zbigniew Klimowicz, zwrócił się z prośbą do Urzędu Miasta o wyznaczenie miejsca, gdzie rzeźba mogłaby stanąć na stałe. Spotkała się ona jednak z odmową. Sprawa ta finalnie nie trafiła pod głosowanie radnych Rady Miasta.
Wówczas Komitet Budowy Pomnika zwrócił się do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z zażaleniem, domagając się interwencji w tej sprawie. Wojewoda Zachodniopomorski, po zapoznaniu się z treścią wspomnianego zażalenia, skierował do szczecineckiej Rady Miasta pismo, z którego wynika, że wniosek Społecznego Komitetu powinien zostać przez radnych rozpatrzony.
Tym samym radni wchodzący w skład Komisji Rozwoju Gospodarczego i Samorządności RM dokonali analizy wniosku Społecznego Komitetu. Postanowili oni jednak rozpatrzyć go negatywnie. Odmowna decyzja podyktowana jest m.in. faktem, że postument „Obywatela Włapko” - zgodnie z przyjętą powszechnie definicją – zwyczajnie pomnikiem nie jest. W czym to przeszkadza? Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ten może jedynie podejmować uchwały w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych, a także wznoszenia pomników.
W uzasadnieniu czytamy m.in.: Rada Miasta Szczecinek nie jest uprawniona do podjęcia uchwały wyrażającej zgodę bądź nie wyrażającą zgodę na wzniesienie „inicjatywy w formie postumentu p.n. „Obywatel Włapko” autorstwa artysty rzeźbiarza Wiesława Adamskiego (…)” ponieważ ww. przedmiot wniosku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko w Szczecinku z dnia 15.03.2016r. nie jest pomnikiem.
Tekst, foto: Marzena Góra