Wszystkie zwierzaki mogą liczyć na strażników miejskich

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.02.2017 / Komentarze
Miesięczny raport SM o interwencjach z udziałem bezpańskich czworonogów (i nie tylko)

Szczecinecka Straż Miejska, oprócz pilnowania porządku na ulicach miasta, często interweniuje również w przypadku zwierząt, które wymagają pomocy lub błąkają się bez opieki stwarzając zagrożenie zarówno dla siebie, jak i przechodniów. W minionym miesiącu, za sprawą czworonogów (i czasem także ich właścicieli) nasi funkcjonariusze również mieli ręce pełne pracy.

- 8 stycznia wspólnie ze Strażą Pożarną uczestniczyliśmy w akcji prowadzonej na jeziorze w związku ze zgłoszeniem o przymarzniętych łabędziach. Kilka dni później otrzymaliśmy zgłoszenie o rannym łabędziu w parku miejskim przy ul. Mickiewicza. Ptak został przewieziony do lecznicy dla zwierząt. Nie były to jedyne interwencje z udziałem łabędzi - mówi nam st. insp. Jarosław Dudek. - Tydzień później w rzeczce w parku miejskim mieszkańcy zauważyli martwego łabędzia. Padłe zwierzę zostało zabezpieczone do przyjazdu lekarza weterynarii, ponieważ istniało uzasadnione podejrzenie, że przyczyną jest ptasia grypa. Strażnicy udzielili także pomocy rannej mewie, która ostatecznie trafiła do lecznicy.

Do szczecineckiego schroniska w minionym miesiącu trafiły także psy błąkające się przy ul. Bohaterów Warszawy, ul. Wypoczynkowej, ul. Strażackiej, ul. Lwowskiej, ul. Wodociągowej, ul. Polnej, ul. Kisielewskiego, ul. Sosnowej, ul. Zielonej oraz przy ul. Słowiańskiej. Funkcjonariusze pomogli także w schwytaniu i przewiezieniu do placówki czworonoga błąkającego się po drugiej stronie jeziora. Z kolei 19 stycznia strażnicy miejscy interweniowali na ul. Narutowicza, gdzie doszło do potrącenia sarny. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia do przyjazdu lekarza weterynarii. Niestety zwierzę nie przeżyło zderzenia z pojazdem.

Straż Miejska za naszym pośrednictwem przypomina także o obowiązkach właścicieli zwierząt, zwłaszcza w okresie zimowym. Zgodnie z Art. 9.: 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody; 2. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

 - O nieprawidłowościach można powiadomić Straż Miejska, dzwoniąc pod numer tel. 986 lub poinformować schronisko dla zwierząt pod nr tel. 94 711 01 00. Jeżeli natomiast ktoś jest świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, należy koniecznie powiadomić o tym policję, dzwoniąc o każdej porze dnia i nocy pod nr 997 – dodaje st. insp. Jarosław Dudek.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Jarosław Dudek