Jak będzie wyglądał Szczecinek za 25 lat?
- Blogi
- Felietony
Czy zadajecie sobie czasami takie pytanie? Ja tak. Dywagowanie o przyszłości szczególnie w tak niebezpiecznych i nieprzewidywalnych czasach jak obecne jest trudne, ale kto mi (nam) zabroni? Pewnie już nie będę miał okazji zweryfikować czy miałem rację w wieszczeniu obrazu przyszłego Szczecinka, ale większość z czytających zapewne tak. Proszę, więc dla ciekawości zachować ten tekst i za dwadzieścia pięć lat sprawdzić jak dalece się myliłem
Szczecinek w 2042 roku będzie liczył około 50 tys. mieszkańców i będzie administracyjnie połączony w zespół miejsko-gminny co najmniej z obecną gminą wiejską, chociaż sądzę, że nie tylko. Jego granice powiększą się o Marcelin, Turowo i Parsęcko, które staną się dzielnicami miasta.
Nasze miasto prawdopodobnie nie będzie już położone w województwie zachodniopomorskim, ponieważ takiego województwa nie będzie. Dojdzie do całkowitej reorganizacji administracyjnej kraju. Znikną powiaty i powstanie około czterech - pięciu dużych województw. Sądzę, że stolicą naszego w północnozachodniej części Polski, będzie Poznań.
Szczecinek będzie wyróżniał się na tle innych miast regionu znaczną zamożnością mieszkańców. Rozwój coraz mniej uciążliwego dla środowiska przemysłu spowoduje napływ dobrze wykształconych młodych ludzi. Za około 10 lat ilość mieszkańców zacznie się sukcesywnie zwiększać.
Część obecnych zakładów przestanie istnieć, a inne przebranżowią się. Przykładem takiego zakładu, który zmieni branżę będzie np. Eurocopert. Ponieważ nikt nie będzie już używał… kopert, zapotrzebowanie na taki produkt zniknie. Dominującym przemysłem będzie meblarstwo. Szczecinek stanie się jednym z trzech-czterech największych ośrodków meblarstwa w Polsce. Będzie też miastem o ugruntowanym statusie miasta akademickiego. W Szczecinku na różnych kierunkach studiów będzie uczyło się około ośmiuset do tysiąca studentów.
Podział miasta na strefy będzie znacznie bardziej wyrazisty niż dzisiaj. Przemysł będzie sytuował się wyłącznie w południowej i wschodniej części miasta, zbliżając się do Turowa. Dominującym rodzajem zabudowy stanie się budownictwo jednorodzinne i szeregowe. Osiedla takich domów powstaną aż do Parsęcka. Dla jednorodzinnego budownictwa zostanie też uruchomiony teren po drugiej stronie jeziora w stronę Janowa. Za około piętnaście lat władze Szczecinka administracyjnie ograniczą budowanie domów wielomieszkalnych.
W naszym mieście powstanie cała sieć domów opieki dla osób starszych. Będzie to konsekwencją tego, że podobnie jak w całej Polsce, model wspólnego zamieszkania rodzin wielopokoleniowych zacznie zanikać, a ludzie starsi będą szukać na spędzenie ostatnich lat życia takich miejsc jak Szczecinek.
W ciągu 25 lat zajdzie znacząca zmiana w mentalności Polaków, co wpłynie też na rozwój miasta. Ze względu na odchodzenie ludzi od kościoła zmaleje do około trzech ilość parafii. Polacy będą żyć średnio o około pięć lat dłużej i przechodzić na emeryturę w wieku 70 lat, dlatego też będą bardziej zainteresowani wypoczynkiem po pracy, rekreacją i prowadzeniem zdrowego trybu życia. Szczecinek wykorzysta ten trend i szansę, jaką daje mu nietuzinkowe położenie. Cała druga strona jeziora będzie zagospodarowana, jako park. Zniknie gospodarka leśna na terenie między obecną drogą łączącą Trzesiekę ze Świątkami, a brzegiem jeziora. Tereny te będą bardziej zurbanizowane, aczkolwiek będą tam powstawać wyłącznie obiekty turystyczne.
Szczecinek będzie bardzo dobrze skomunikowany. Przez miasto będzie przebiegała autostrada łącząca Kołobrzeg z Poznaniem, ale też linia szybkiej kolei. Szczecinek będzie jednym z miast na obszarze którego będzie można poruszać się wyłącznie przy pomocy aut elektrycznych. Centrum miasta będzie wyłączone z indywidualnego ruchu aut, natomiast bardzo rozwinie się sieć komunikacji publicznej. Dominować będą małe autobusy i taksówki elektryczne. Za około 15 lat zaczną się przygotowywania do budowy w Wilczych Laskach lotniska pasażerskiego dla obsługi linii krajowych Będzie miało ono ograniczone możliwości, ale do 2042 r. powstanie.
Część obiektów, do których przyzwyczailiśmy się zniknie. Nie będzie np. więzienia. Wraz z wybudowaniem nowego więzienia poza miastem, obecny budynek zostanie wyburzony. Znikną też całkowicie w obecnym kształcie poczty. Sądzę, że za około 20 lat zacznie się myśleć o uzbrajaniu miasta w sieć poczty pneumatycznej.
Za 25 lat większość mieszkańców będzie nie tylko jadła obiady poza domem, ale też będzie spędzała w restauracjach i pubach większość wieczorów. W Szczecinku powstanie, co najmniej kilka nowych hoteli i pensjonatów i aż kilkadziesiąt nowych punktów gastronomicznych. W szeroko rozumianej branży turystycznej będzie pracował, co trzeci mieszkaniec naszego miasta.
Ludzie nadal będą interesowali się sportem. Za kilkanaście lat wzrośnie zainteresowanie golfem, dlatego na popoligonowych terenach na zachód od Trzesieki powstanie pole golfowe. Mimo że Szczecinek nie dorobi się zespołu piłkarskiego w lidze wyższej niż trzecia, stadion piłkarski będzie znacznie rozbudowany. Powstanie też (być może przy którymś z hoteli) drugi basen pływacki.
Czy tak będzie? Pożyjemy zobaczymy, czy raczej pożyjecie zobaczycie. Może być też inaczej, ale przewidywanie przyszłości oparte jest zwykle na znajomości historii i umiejętności analizy otaczającego nas świata. Wydaje mi się, że obie te cechy posiadam.
Acha… I proszę wybaczyć, że nie będę się zakładał
Jerzy Hardie-Douglas
Foto: Sławomir Włodarczyk, czyli obrazki z przeszłości i teraźniejszości Szczecinka. Z przyszłości, niestety jeszcze nie mamy