"La Traviata" w kinie Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 07.03.2017 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 11 marca (godz. 18.55) szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: "The Met Live in HD” pojawi się "La Traviata", słynne arcydzieło Giuseppe Verdiego w niemniej słynnej inscenizacji Willy’ego Deckera. To produkcja, która obiegła cały świat operowy. Była prezentowana na prestiżowych festiwalach, a także podczas cyklu transmisji „The Met Live in HD”.

Dziś "Traviata" należy do najbardziej popularnych oper, jednak jej premiera w Wenecji w 1853 roku stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery.

Choć Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), to publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany, jako postaci pozytywnej i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie.

Mimo to rola Violetty Valery (tytułowej „Traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Obsada:
Sonya Yoncheva - Violetta
Michael Fabiano - Alfred
Thomas Hampson - Germont

Nicola Luisotti - dyrygent

Realizatorzy:
Willy Decker - reżyseria
Wolfgang Gussmann - scenografia i kostiumy
Hans Toelstede - światło
Athol Farmer - choreografia

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa). Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie kina oraz Centrum Informacji Turystycznej.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje (w obecnym sezonie) z Metropolitan Opera na ekranie kina "Wolność":

25 marca IDOMENEUSZ KRÓL KRETY Mozart

22 kwietnia EUGENIUSZ ONIEGIN Czajkowski