Doglądanie jeziora, dwa ronda i nowe osiedle
- Aktualności
Przeminęły echa świetnego jubileuszu 700 urodzin miasta. Na przełomie lata i jesieni 2010 roku Szczecinek zaczął żyć już teraźniejszością.
Naukowcy wzięli się za badanie naszego jeziora. Na początek przeprowadzili odłowy kontrolne. Okazało się, że w Trzesiecku żyją potężne okonie oraz zacnych rozmiarów leszcze, płocie, sandacze i szczupaki. To pokłosie odłowów kontrolnych przeprowadzonych przez zespół prof. Tomasza Heese z Politechniki Koszalińskiej przy wsparciu wędkarzy Okręgu PZW Koszalin.
We wrześniu 2010 roku ruszyła budowa dwóch rond koło Tesco w ciągu ul. Koszalińskiej na DK11. Inwestycję o wartości ponad 4 mln zł prowadzoną nie tylko na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale też miasta i powiatu, realizowało konsorcjum firm Pol-Dróg z Człuchowa i Drawska Pomorskiego. Ostatecznie roboty zakończyły się w czerwcu 2011 roku.
Tamtego września Szczecinek stał się większy o kolejne osiedle - Trzesiekę. Tym samym niedawna jeszcze wieś od tamtego czasu "robi" za 12 szczecinecką "dzielnicę". Taką decyzję podjęli radni Rady Miasta. Tym samym Szczecinkowi przybyły ulice: Brzegowa, Cicha, Gołębia, Jaskółcza, Jastrzębia, Krajobrazowa, Krucza, Kukułcza, Letniskowa, Łowiecka, Orla, Pogodna, Przytulna, Radosna, Skowronkowa, Słowicza, Sowia, Sójcza, Spacerowa, Trzesiecka, Turystyczna, Wczasowa, Wypoczynkowa, Żeglarska oraz Żurawia.
We wrześniu 2010 roku zapadła decyzja, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 listopada. Tak też sie stało, a wygrała je (do Rady Miasta) Platforma Obywatelska i po raz trzeci z kolei burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
W Szczecinku przeprowadzono operację pk. "Cyprysik". Co się kryło pod tym nieco tajemniczym kryptonimem? Ano, żeby usatysfakcjonować rodzimych "ekologów" zdecydowano sie przesadzić cyprysiki rosnące na dziedzińcu zamkowym. W tym celu sprowadzono nad Trzesiecko specjalistyczny pojazd - jeden z dwóch w Polsce. Drzewka podjęto z ziemią, przewieziono i na powrót i posadzono w Parku Leśników przy ul. Kołobrzeskiej. Niestety, dziś po nich nie ma już śladu. Po prostu nie przeżyły przeprowadzki. Potwierdziły też tezę, że "starych drzew sie nie przesadza".
Przed remontem nawierzchni z dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich zerwano asfalt. Oczom budowlańców ukazał się wiekowa kostka brukowa. Według informacji wyrytej na płycie spoczywającej w podłożu, kamienie brukowe ułożone zostały w tym miejscu w 1881 roku.
Naukowcy - profesorowie: Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej rozpoczęli wrzesień od przeprowadzenia na Trzesiecku odłowów kontrolnych, a zwieńczyli konferencją w ratuszu, gdzie omawiali dotychczasowe efekty rewitalizacji naszego akwenu. Uczestnicy konferencji doszli do wniosku, że Trzesiecko wymaga dalszych podobnych działań. Proces trwa do dziś.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk