Sprawdzili budowy, wystawili mandaty na ponad 5 tys. zł

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.02.2018 / Komentarze
Pracownicy nadzoru budowlanego podsumowali miniony rok

Szczecinecki Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego rozliczył się ze swojej pracy, jaką wykonał w minionym roku. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że specjaliści od prawa budowlanego w 2017 roku mieli pełne ręce pracy. Do ich zadań należało m.in. wydawanie pozwoleń, rozstrzyganie spraw dotyczących kontroli w budynkach, w których trwały prace remontowe, a także nakładanie kar na niesfornych inwestorów. W ciągu dwunastu miesięcy prowadzono 341 postępowań administracyjnych. To o  175 mniej, niż rok wcześniej.

Najwięcej z nich, bo 177 dotyczyło zakończenia prowadzonych praz budowlanych, które w tym czasie były prowadzone na terenie miasta i powiatu.  Pracownicy PINB prowadzili także 68 postępowań związanych z użytkowaniem danych obiektów, a także 46 razy interweniowali z powodu stwierdzonych samowoli budowlanych (o 16 więcej, niż w roku 2016). Pozostałe dotyczyły kwestii utrzymania stanu technicznego budynków (30) oraz przebiegu procesów budowlanych (17). Kolejne trzy interwencje związane były z katastrofami budowlanymi.

W ciągu dwunastu miesięcy wydano także 240 decyzji i 181 pozwoleń. Wśród nich znalazły się m.in. zarówno te nakazujące rozbiórkę budynków, których właściciele nie byli w stanie właściwie utrzymać. W pięciu przypadkach wystawiono nakaz rozbiórki samowolnie wykonanego obiektu, a trzem osobom odmówiono również udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku.

Inspektorzy budowlani dokonali także 318 kontroli, sprawdzając m.in. budynki mieszkalne, stacje paliw, fermy trzody chlewnej, obiektów wielkopowierzchniowych oraz obiektów wypoczynkowych.

W 2017 roku na terenie powiatu rozpoczęto także 455 różnego rodzaju robót budowlanych (w 2016 r. było ich 405). Jednak nie we wszystkich przypadkach właściciele nieruchomości wywiązali się rzetelnie ze swoich obowiązków, bowiem pracownicy PINB złożyli także 18 zawiadomień do prokuratury w sprawie samowoli budowlanych i zaniedbań. To o sześć więcej, niż w roku minionym. Nie obyło się także bez mandatów. Od początku stycznia do końca grudnia 2017 r. nałożono kary 41 osobom na łączną kwotę 5 150 zł. Ponadto Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ustalił 3 opłaty legalizacyjne za rozpoczęcie budowy bez wymaganego pozwolenia na budowę na łączną kwotę 125 tys. złotych.

Tekst: Marzena Góra
Foto: levsha.info