Huczne obchody 100 rocznicy urodzin Adama Giedrysa
- Tv
- Aktualności
Dziś (środa, 7 marca) w południe w szczecineckim Muzeum Regionalnym odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się obchodom setnej rocznicy urodzin szczecineckiego astronoma-amatora Adama Giedrysa. Udział w niej wzięli dyrektor muzeum Ireneusz Markanicz oraz Krzysztof Graczyk i Władysław Fijałowski, którzy czynnie włączyli się w organizację cyklu przedsięwzięć związanych z obchodami.
- Ta okrągła rocznica skłoniła jego uczniów, rodzinę i przyjaciół do tego, żeby o panu Adamie powiedzieć raz jeszcze. Myślę, że ta narracja związana z panem Adamem, nowe rzeczy, których dowiadujemy się o jego życiu, badania wręcz naukowe tej wyjątkowej postaci otwierają nam nowe perspektywy i nowe spojrzenia – powiedział Ireneusz Markanicz. - Przed nami cały cykl spotkań organizowanych przez różne instytucje oraz rodzinę pana Adama Giedrysa. Wszystkie one mają wspólny mianownik, którym jest 100-lecie urodzin szczecineckiego astronoma, który powinien funkcjonować w takiej ogólnej pamięci mieszkańców Szczecinka, jako ktoś, kto zrobił dla nas wszystkich bardzo dużo i za to ciągłe podziękowania panu Adamowi się należą.
22 marca o godz. 16 przy ul. Kościuszki będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej szczecineckiego astronoma. Nieco później, o godz. 17 w Muzeum Regionalnym odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej życiu i dokonaniom Adama Giedrysa. Wtedy też w siedzibie muzeum uruchomione zostanie stoisko Poczty Polskiej, gdzie każdy z gości będzie mógł nabyć wyjątkowe filatelistyczne pamiątki - okolicznościową kartę pocztową oraz znaczki pocztowe w trzech wersjach, a także skorzystać ze specjalnie przygotowanego datownika. Jak zdradził Władysław Fijałowski, w Urzędzie Pocztowym nr 1 przy ul. Boh. Warszawy w jednym z okienek od 22 marca przez 28 dni wszystkie przesyłki będą stemplowane właśnie tym datownikiem. Z kolei 13 kwietnia w CK Zamek odbędzie konferencja złożona z cyklu prelekcji, które wygłoszą znamienite osobistości m.in. ze świata nauki i astronomii.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra