Przez rok RCEE odwiedziło blisko 11 tysięcy gości

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.03.2018 / Komentarze
1 kwietnia miną dwa lata, odkąd placówka rozpoczęła swoje funkcjonowanie

Odwiedziny w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej to nie lada atrakcja dla najmłodszych, którzy chętnie korzystają z wszystkich edukacyjnych, interaktywnych stanowisk, z zaciekawieniem poznając świat fauny i flory. To także wyzwanie dla nieco starszych gości, którzy podczas wspólnej zabawy z dziećmi mogą zweryfikować swoją wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Tego typu wizyt w ostatnim roku zdecydowanie nie brakowało.

1 kwietnia miną dwa lata, odkąd placówka rozpoczęła swoje funkcjonowanie. To dobry moment, na podsumowanie tego, co działo się w RCEE w minionym roku. Przypomnijmy, że do końca lipca funkcjonowała tu jedynie Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna. Z kolei od sierpnia na części noclegowej została utworzona tu kolejna placówka oświatowa, a dokładnie Bursa Szkolna nr 2, co z kolei wymusiło powołanie Zespołu Placówek Oświatowych. Przypomnijmy, że z oferty bursy mogą korzystać uczniowie I LO. Obecnie mieszka tu 33 z nich. Działa tu także szereg sekcji, gdzie prowadzone są zajęcia m.in. z żeglarstwa, wędkarstwa, nart wodnych, małego odkrywcy, małego chemika czy sekcja turystyczno-krajoznawcza.

– W zajęciach w sekcjach w 2017 roku wzięło udział 180 dzieci i młodzieży - podsumowuje w rocznym sprawozdaniu placówki Radosław Wąs, dyrektor RCEEiRJ. Jak wynika z prowadzonych przez pracowników RCEE statystyk, w minionym roku obiekt łącznie gościł 10 980 osób. To o ponad 5 tys. osób więcej, niż w roku 2016.

Z kolei w 2018 roku w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej szykują się kolejne zmiany. Jednym z celów na najbliższe miesiące jest dalsze rozwijanie współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim, Politechniką Koszalińską oraz innymi uczelniami wyższymi. Jeśli uda się pozyskać środki z WFOŚiGW zrealizowane zostaną tu także trzy duże projekty edukacyjne. Wówczas w placówce pojawi się m.in. wystawa tymczasowa pod hasłem „Poznaj i odkryj siebie”, w ramach której odwiedzający będą mieli do swojej dyspozycji 21 eksponatów. Dofinansowanie z WFOŚiGW pozwoliłoby także na zorganizowanie cyklu wykładów i warsztatów, które poprowadzą wykładowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkania związane z „Ochroną i funkcjonowaniem ekosystemów wodnych i związanych z wodą” skierowane zostaną do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Kolejnym pomysłem skierowanym do wszystkich mieszkańców miałyby być publikacje pokazujące piękno najciekawszych gatunków fauny i flory występującej na terenie naszego powiatu.

Dodajmy, że łączny koszt wszystkich projektów wyniósłby nieco ponad 75 tys. zł brutto, z czego otrzymanie wnioskowanego dofinansowania na poziomie 75 % (ponad 56,5 tys. zł) wymagałoby „dołożenia” ze środków własnych niespełna 19 tys. zł.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk