Tydzień Straży Pożarnej
- Aktualności
W ubiegłym tygodniu szczecineccy strażacy likwidowali skutki wystąpienia 9 miejscowych zagrożeń. Jak powiedział "Miastu z Wizją" naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej asp. Mirosław Śledź, Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza brała też udział w akcji gaszenia 28 pożarów. Wśród nich dominowały pożary traw.
- Do takich pożarów nasze zastępy wyjeżdżały 26 razy, z tego tylko w sobotę i niedzielę - 20 razy! - mówi M. Śledź.
W poniedziałek (2.04) karetka zespołu ratownictwa medycznego spiesząc do chorego utknęła w błocie. Zdarzenie miało miejsce w Silnowie. Pomogli strażacy.
Tego samego dnia JRG badała powietrze na ewentualną zawartość tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Pileckiego. Do podobnego zdarzenia doszło też w Piławie. Strażacy gasili również palące się trawy w Gwdzie i w Grzmiącej oraz usuwali skutki wypadku na drodze krajowej nr 20 na odcinku Marcelin - Gwda Wielka.
We wtorek (3.04) strażacy pomogli policji w otwarciu mieszkania. Dzień później likwidowali zadymienie w mieszkaniu przy ul. Winnicznej oraz gasili palącą się trawę w Grzmiącej. Z kolei w czwartek (5.04) pomogli załodze pogotowia ratunkowego w dostaniu się do mieszkania w Bornem Sulinowie.
W piątek (6.04) płonęły trawy i młodnik w Lubartowie. Pożary traw miały też miejsce w Jeleninie, Bornem Sulinowie i w Noblinach.
W sobotę (7.04) strażacy interweniowali 8-krotnie. W mieszkaniu przy ul. Pileckiego występował czad. Z kolei na posesji w Białowąsie zapłonęła sadza w kominie, a w Bornem Sulinowie doszło do pożaru mieszkania. Płonęły też trawy w: Mosinie, Turowie, Piławie, Godzimierzu (dwukrotnie), Dalęcinie, Pietrzykowie, Łęknicy oraz w Szczecinku przy ul. Szymanowskiego.
W niedzielę (9.04) strażacy usuwali plamę oleju z drogi krajowej nr 20 w Łubowie oraz wyjeżdżali do gaszenia palących się traw w: Starym Chwalimiu, Wierzchowie (dwukrotnie), Przeradzi, Chwalimkach, Jeleninie, Barwicach, Silnowie, Godzimierzu oraz w Szczecinku przy ul. Polnej.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku realizuje kampanię „STOP pożarom traw".
- Pora wiosenna to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych - mówi asp. M. Śledź.
- Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, budynkom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą środowisko naturalne. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków.
W 2017 roku na terenie powiatu szczecineckiego odnotowano 242 pożary, wśród nich było 66 pożarów traw na łąkach i nieużytkach, co stanowi ponad 27 proc. wszystkich pożarów.
- Likwidacja zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów traw angażuje wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - podkreśla asp. M. Śledź.
- Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest prawnie zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: plakat-KG PSP