Można zobaczyć 11 zabytków piśmiennictwa

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.06.2018 / Komentarze
Archiwum Państwowe zaprosiło na wystawę „Pamięć Polski”

W piątek, 8 czerwca szczecinecki oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie zaprosił mieszkańców na otwarcie wystaw pod nazwą „Pamięć Polski” udostępnionej odwiedzającym w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów. Wystawa ta jednocześnie jest I edycją Krajowej Listy Programu UNESCO Pamięć Świata. Ekspozycję tworzą faksymilia dokumentów przechowywane w polskich archiwach, muzeach  i bibliotekach.

- Wystawa ta jest pierwszą edycją Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO. Jest to program, który został zainaugurowany w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw nauki kultury i oświaty – mówi nam Monika Głuszak, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinku. - W ramach tego programu tworzy się trzy listy dziejowych pomników piśmiennictwa – międzynarodową, krajową i regionalną. Dzisiaj w naszym oddziale możemy zobaczyć pierwszą edycję Polskiej Listy Krajowej, czyli jedenaście fundamentalnych dla historii naszego kraju zabytków piśmiennictwa.

Każdy odwiedzający wystawę ma okazję zobaczyć najważniejsze zabytki piśmiennictwa, przechowywane w polskich archiwach, muzeach i bibliotekach, wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata (I Edycja). Wśród ekspozycji znalazły się m.in. Konstytucja 3 maja 1791 r. - oryginał rękopiśmienny przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie; Złoty kodeks gnieźnieński, powstały pod koniec XI w. – przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, czy „Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie, historia szlachecka z 1811  i 1812 r. we dwunastu księgach wierszem” - rękopis  przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Możemy tu także zobaczyć dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. – przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie; Białoruski Tristan - powstały ok. 1580 r. przechowywany w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu; Kazania świętokrzyskie z II poł. XIII w. – zachowany rękopis pochodzi  z I połowy XIV wieku, przechowywany w Bibliotece Narodowej w Warszawie; Opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r., przechowywany w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Zaprezentowany został również Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 17 stycznia 1917 roku – przechowywany w Archiwum Akt Nowych w Warszawie; Kronika Galla Anonima z XII w. zachowana w postaci wpisu do XIV-wiecznego Kodeksu zamojskiego–przechowywana jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie; Akta tajemnego państwa polskiego 1861-1864 – przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie oraz „Banderia Prutenorum” z 1448 r. – przechowywana w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wystawę można obejrzeć do 31 października.

Tekst, foto: Marzena Góra