Rodzina bez retuszu - na dużym ekranie i na zdjęciach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.09.2018 / Komentarze
Rozpoczął się coroczny Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Każdego roku odwiedzają szczecineckie kino, aby przez kilka dni wspólnie spędzać czas, a także przekonać się, że ze swoimi problemami nigdy nie są sami. We wtorek, 4 września uczestnicy Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, którego organizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, spotkali się już po raz ósmy. Jak przyznają, to nie tylko festiwal sztuki filmowej, ale także festiwal tolerancji i szacunku.

- Witamy na festiwalu tolerancji, szacunku i sztuki filmowej – przywitali zebranych gości prowadzący imprezę Małgorzata Kubiak-Horniatko oraz Piotr Rozmus. - Już kolejny rok Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie może dla państwa tworzyć to wydarzenie. Wydarzenie niezwykłe, pełne radości, wzruszeń, często łez szczęścia. Motto corocznego festiwalu zmienia się. Obecne to „Rodzina bez retuszu”. Rodzina – sens naszego życia, nasze wsparcie, nasza nadzieja. Będzie czas na to, żeby być może przewartościować pewne rzeczy i znaleźć chwilę na refleksję w gonitwie dnia codziennego.

- Po raz ósmy ten festiwal odbywa się w Szczecinku. To dla nas ogromne wyróżnienie, ale też nobilitacja do tego, aby można było w tym przedsięwzięciu uczestniczyć – powiedział starosta Krzysztof Lis podczas gali inauguracyjnej. -  Tak naprawdę dzisiaj Szczecinek jest jedną ze stolic w Europie i powinno być nam ogromnie miło, że właśnie tutaj się znajdujemy. Kiedy tu jesteśmy, to aż się dusza raduje, że możemy w różny sposób mówić i czynić to, co jest związane z osobami niepełnosprawnymi. Ja często używam takiego zwrotu „sprawni inaczej”, bo to jest jakby lepszy termin, który bardziej przyswajamy. Tyle jesteśmy warci, ile jesteśmy w stanie dać innym. Wydaje się, że takie przesłanie powinno nam przyświecać w te cztery dni różnego rodzaju imprez. Życzę, aby te dni były prawdziwą przyjemnością i satysfakcją.

Dodajmy, że to, co działo się na scenie, tłumaczyła na język migowy Ewa Tomczyk, prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego i zarazem Powiatowy Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. Tego dnia publiczność miała okazję obejrzeć szereg filmów poruszających temat niepełnosprawności, a także wysłuchać koncertu inauguracyjnego z udziałem Haliny Benedykt i Marco Antonellim. Jednocześnie w holu kina można było obejrzeć wystawę fotografii również pod hasłem „Rodzina bez retuszu”. Z kolei przed budynkiem stowarzyszenia i organizacje mogły pochwalić się efektami swojej pracy podczas różnego rodzaju warsztatów. Tegoroczny festiwal potrwa jeszcze trzy dni. Kolejne wydarzenia z nim związane czekają nas już dziś (5.09). W ramach festiwalu odbędzie się m.in. rajd pieszy z udziałem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz kolejne projekcie filmów. W kolejnych dniach uczestnicy festiwalu spotkają się w Bornem Sulinowie oraz w Barwicach. Głównym sponsorem festiwalu jest Kronospan. Pełny harmonogram spotkań dostępny TUTAJ. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tekst, foto: Marzena Góra