Szczecinecka Koalicja Obywatelska o polityce proekologicznej
- Tv
- Aktualności
W czwartek, 4 października na terenie Komunikacji Miejskiej odbyła się konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej, w której udział wzięli kandydat na burmistrza Daniel Rak oraz kandydatki i kandydaci KO na radnych Rady Miasta – Małgorzata Kuszmar, Paulina Peciak-Nazarewska, Tadeusz Giłka i Marcin Bocheński. Tematem przewodnim krótkiego spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów było szersze przedstawienie jednego z pakietów wyborczych dotyczących ekologii.
- Od kilku lat skupiamy się na ochronie powietrza. W Szczecinku prowadzone są konkretne działania, które przynoszą już rezultaty, a które chcielibyśmy promować i iść dalej w kierunku takich proekologicznych zachowań – powiedział wiceburmistrz Daniel Rak. - Wiemy, że do 15 listopada w naszym mieście pojawi się 10 nowych elektrycznych autobusów. Wybudowaliśmy także sieć ścieżek rowerowych. Cały program był dedykowany alternatywnym środkom transportu. Chcemy zachęcić mieszkańców do innego sposobu poruszania się po mieście, niż samochodami. Chcemy, aby od przyszłorocznego, mojego autorskiego budżetu mogła w Szczecinku funkcjonować bezpłatna komunikacja miejska, aby wszyscy mieszkańcy mogli jeździć autobusami nieodpłatnie. Oczywiście mamy wszystko wyliczone i wiemy, że nasz budżet stać na to, aby taki program wprowadzić.
Głos zabrał także Tadeusz Giłka: – Jestem seniorem i interesują mnie wszystkie kwestie związane z polityką senioralną. Jednym z punktów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej jest właśnie bezpłatna komunikacja miejska. Skorzystają z tego wszyscy. Ale jest to szczególnie ważne z punktu widzenia seniorów. Wśród nich są ludzie o różnej mobilności. Dla niektórych przemieszczanie się pomiędzy odległymi punktami jest problemem. I korzystają z komunikacji miejskiej, bo na taksówki ich zwyczajnie nie stać. Znamy także sytuację materialną seniorów, która często jest dosyć trudna . Liczą każdą złotówkę, a więc każda oszczędność jest niezwykle istotna.
Poruszył on także temat problemu modernizacji energetycznej budynków. Jak zauważył, ta polityka już jest prowadzona, ale powinna być kontynuowana i rozwijana. Podkreślił, że wymiana ogrzewania na nowoczesne i nisko emisyjne jest ważnym krokiem we właściwym kierunku.
- Jednym z dość ważnych aspektów jest bezpieczeństwo – zauważyła Małgorzata Kuszmar. - Od dwóch lat jestem babcią i często korzystam wieczorem z autobusu wracając ze spaceru z wnukiem, dlatego kolejna inwestycja bardzo mnie cieszy. Mianowicie stare wiaty zostaną wymienione na nowoczesne wiaty przystankowe, które będą oświetlane oraz będzie znajdował się na nich stały monitoring. To znacznie przyczyni się do bezpieczeństwa oczekiwania na autobus.
Kolejnymi działaniami proekologicznymi, które jednocześnie mają zachęcać mieszkańców do aktywności fizycznej i wybierania alternatywnych środków transportu jest inwestycja w ścieżki rowerowe.
- Ekologia jest nierozerwalnie związana z aktywnością fizyczną, którą od wielu lat promuję – powiedział Marcin Bocheński. Od czerwca w naszym mieście posiadamy wypożyczalnie rowerów miejskich, które już dość mocno wpisały się w nasz krajobraz. Mówią o tym chociażby statystyki – 32 tys. wypożyczeń i 2200 aktywnych użytkowników. Wkrótce pojawią się dwie kolejne stacje dzięki porozumieniu z Kronospanem. Również nieodłącznym elementem są ścieżki rowerowe. W tej chwili kończymy budowę ścieżek rowerowych o łącznej długości 7 km. Ale to nie koniec. Do zagospodarowania wokół Szczecinka jest 550 km tras rowerowych. My skupimy się na tych najbliższych. Chcemy przygotować trasę po drugiej stronie jeziora Trzesiecko, poszerzyć ją i oświetlić, aby rowerzyści i biegacze mogli komfortowo i bezpiecznie się po niej poruszać.
Do planowanych oraz tych już funkcjonujących nowych rozwiązań komunikacyjnych w mieście odniosła się również Paulina Peciak-Nazarewska: - Jestem matką nastoletniego syna i odkąd pojawiły się wypożyczalnie rowerów coraz rzadziej słyszę od niego prośbę, abym podwiozła go do szkoły. Natomiast kiedy nadchodzi okres jesieni i zimy, każdy rodzic martwi się o to, żeby jego dziecko dotarło bezpiecznie do szkoły. Dlatego cieszę się, że będą również darmowe bilety. Nie oszukujmy się. Dla budżetu domowego każda złotówka się liczy. Bilet miesięczny kosztuje 45 zł i po wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej będę mogła przeznaczyć te pieniądze na cos innego dla dziecka.
Przypomnijmy, że w ramach pakietu ekologicznego zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską zawarte są takie inwestycje i przedsięwzięcia, jak: darmowa komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców Szczecinka, nowoczesne wiaty przystankowe wyposażone w systemy informacji dla pasażerów, nowy tabor autobusów elektrycznych, inwestycje w infrastrukturę dla aut elektrycznych, rozbudowa SWRM, ograniczenie niskiej emisji poprzez dofinansowanie do likwidacji kotłowni i pieców kaflowych, wyegzekwowanie od firmy Kronospan wykonania ostatniego etapu likwidacji uciążliwości związanych z produkcją płyt MDF czy kontynuacja programu dofinansowania remontów budynków wykonywanych przez wspólnoty mieszkaniowe.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra