Tydzień Straży Pożarnej

Miasto z Wizją / 17.11.2018 / Komentarze
Czujka - idealny prezent na Mikołajki. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

W ubiegłym tygodniu szczecineccy strażacy likwidowali skutki wystąpienia 7 miejscowych zagrożeń. Jak powiedział "Miastu z Wizją" naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Mirosław Śledź, Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza brała też udział w akcji gaszenia 2 pożarów.

W poniedziałek (12.11) strażacy pomagali Policji i ratownikom medycznym w dostaniu się do mieszkania przy Placu Wolności w Barwicach. Podobna interwencja miała miejsce przy ul. Połczyńskiej w Szczecinku. JRG monitorowała też skład powietrza na ewentualną zawartość tlenku węgla (Szczecinek - ul. Ks. Elżbiety). Na szczęście, nie stwierdzono zagrożenie.

We wtorek (13.11) strażacy usuwali następstwa wycieku paliwa z przewróconego skutera przy ul. Strażackiej w Szczecinku.

W środę (14.11) JRG interweniowała przy dwóch pożarach. Przy ul. Koszalińskiej w Szczecinku w ogniu stanął śmietnik. Z kolei na posesji w Starym Grabiążu paliła się instalacja elektryczna.

W piątek (16.11) strażacy monitorowi powietrze na zawartość tlenku węgla. Do interwencji doszło w mieszkaniu przy ul. Zielonej w Szczecinku. Nie stwierdzono zagrożenia.

W sobotę (17.11) strażacy usuwali skutki kolizji - na drodze Borne Sulinowo - Łubowo samochód ciężarowy wjechał do rowu. Dzień później JRG interweniowała na trasie Łubowo - Czarne Małe. Pęknięte drzewo zawisło tam na linii energetycznej.

- Sezon grzewczy w pełni. Co kilka dni mamy wezwania od mieszkańców, którzy podejrzewają, że w ich mieszkaniach ulatnia się tlenek węgla - mówi mł. kpt. M. Śledź.

- Nie inaczej było w ubiegłym tygodniu. Oczywiście reagujemy na wszelkie zagrożenia. Co roku tlenek węgla przyczynia się do tragedii. Dlatego warto mieć w domu specjalną czujkę. To urządzenie, które zaalarmuje nas w przypadku występowania w powietrzu czadu. Czytelnikom "Miasta z Wizją" podsuwam pewien pomysł - czujka na Mikołajki. Zapewniam, to idealny prezent dla najbliższych, to niepozorne urządzenie może uratować życie.

Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno -informacyjną na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Akcja nosi nazwę "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej:

To nie koniec problemów. Za naszym pośrednictwem strażacy apelują też o utrzymaniu w należytym stanie przewodów kominowych.

- Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych - dodaje mł. kpt. M. Śledź.

- Z kolei Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Strażacy radzą co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

* Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

* Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

* Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

* Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

* W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

* Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Komenda Główna PSP