Miasto wyremontuje dworzec za własne pieniądze

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.02.2019 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce

Jak już informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu z gospodarską wizytą przebywał w Szczecinku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister spotkał się z burmistrzem Szczecinka Danielem Rakiem oraz jego zastępcami. Przedmiotem rozmów było przejęcie dworca kolejowego przez szczecinecki samorząd. Również remont zabytkowego obiektu.

Jak nam powiedział burmistrz, Ministerstwo Infrastruktury nie dofinansuje prac remontowych przy kolejowym zabytku.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://www.miastozwizja.pl/z-ministrem-o-dworcu-pkp

- Dlatego postanowiliśmy nie czekać i wziąć sprawy we własne ręce - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon. - Mamy też nadzieję, że PKP sprawnie i szybko upora się z przekazaniem dworca. 

Jak zaznaczył M. Makselon, po spotkaniu w ministrem samorząd ma kilka konkluzji, które finalnie układa się w "mapę drogową" dworcowej inwestycji. 

- To w tej chwili najważniejsze miejsce w Szczecinku przeznaczone do zrewitalizowania. Obecnie naszym zabytkiem nie możemy się chwalić. Piękny, ponad stuletni dworzec od kilkunastu niszczeje. Dlatego postanowiliśmy go wyremontować w pierwszej kolejności. Najważniejszym naszym pytaniem do ministra Adamczyka było, czy możemy liczyć na rządowe wsparcie przy rewitalizacji dworca. Usłyszeliśmy, że nie. PKP zamierzało wyremontować nam dworzec, choć to wcale nie było takie pewne, do roku 2025. To dla nas stanowczo zbyt odległy termin. Stąd nasza decyzja.  

Jak ujawnił nam wiceburmistrz, gdy tylko miasto stanie się właścicielem dworca poczyni starania o zdobycie pieniędzy na jego remont, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Urzędu Marszałkowskiego.

- Taki wniosek już sporządziliśmy, na razie czekamy - mówi M. Makselon. - Z panią minister Małgorzatą Golińską ustaliliśmy, że wspólnie poszukamy też możliwości dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dworzec jest zabytkiem i takie wsparcie finansowej jest możliwe.

Miasto zleciło już wykonanie projektu rewitalizacji dworca. Obecnie jest wykonywany przez Spółkę "Archenika" z Poznania. Koszt opracowania to blisko 200 tys. zł.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://www.miastozwizja.pl/poznan-zaprojektuje-dworzec-po-nowemu

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk