Cmentarz ze zmienionym regulaminiem

Miasto z Wizją / 24.02.2019 / Komentarze
Wkrótce rozpoczną się pierwsze pochówki na nowej nekropolii

W trakcie dzisiejszej (28.02) sesji Rady Miasta radni m.in. podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie naszego miasta. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi dotyczące nowego regulaminu. Nikt z takiej możliwości nie skorzystał.

- Zmiany w regulaminie mają charakter typowo porządkowy – mówi Daniel Rak. - Rezerwy, jeżeli chodzi o miejsca grzebalne, są już praktycznie w100 procentach wyczerpane. Teraz skupiamy się na tym, żeby tę przestrzeń inaczej urządzić. Poprzez zmiany w regulaminie chcemy doprecyzować pewne kwestie związane z zielenią. Wiemy dobrze, że często osoby, które mają na cmentarzu pochowanych swoich bliskich, sadzą drzewa i krzewy. To się później rozrasta i działa ze szkodą na sąsiednie mogiły. Korzenie takich roślin mogą narobić wiele szkód.

- Podobnie, jak dotychczas, wszystkie zakłady pogrzebowe będą musiały współpracować z zarządcą cmentarza i ta procedura nie ulegnie zbytniej komplikacji. Zmiany są podyktowane również tym, że wciąż działamy jeszcze w oparciu o zarządzenie zarządu miasta z 1995 roku. Prokuratura zwróciła uwagę samorządowi szczecineckiemu jeszcze w poprzedniej kadencji, że powinniśmy uporządkować wszelkie sprawy formalne związane z zarządzaniem cmentarzem i wystawianiem rachunków. Przepisy na przełomie tych ostatnich lat się bardzo zmieniły i musimy je dostosować do naszych szczecineckich realiów. To są bieżące problemy, z którymi musimy się zmierzyć – dodaje burmistrz.

Dodajmy, że wkrótce rozpoczną się pierwsze pochówki na nowym cmentarzu, zlokalizowanym za powstającym właśnie wiaduktem. Więcej na temat zmian w regulaminie szczecineckiej nekropolii w dzisiejszym (28.02) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk