Unia Europejska jest gwarantem naszego rozwoju
- Aktualności

Radna i zarazem Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinka Katarzyna Dudź (Platforma Obywatelska - Koalicja Europejska) będzie reprezentować Szczecinek w zbliżających się majowych wyborach do Europarlamentu. To właśnie m.in. na nią mieszkańcy naszego miasta będą mogli oddać swój głos przy urnach wyborczych.
Katarzyna Dudź w Radzie Miasta zasiada czwartą kadencję. Od ponad pięciu lat pełni funkcję jej przewodniczącej. Od urodzenia mieszkanka Szczecinka. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Specjalizuje się w chirurgii ogólnej, a także posiada uprawnienia lekarza sportowego. Zawodowo realizuje się pracując na oddziale chirurgii ogólnej w szczecineckim szpitalu, a także w poradni chirurgicznej oraz prowadząc poradnię medycyny sportowej.
- Dlaczego startuję? Bo jestem euroentuzjastką. Połowę dotychczasowego życia spędziłam w PRL, a drugą po transformacji. Miałam to szczęście, że większą część z tej drugiej połowy żyłam już w kraju należącym do NATO i UE. Trzeba być ślepym, aby nie dostrzegać tego, jak zmienił się kraj po wstąpieniu do Unii Europejskiej – mówi nam Katarzyna Dudź. – Uważam, że Unia Europejska jest gwarantem naszego rozwoju, obrońcą przed zakusami naruszenia demokracji w Polsce i że jest najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju.
- Od kiedy działam w samorządzie, czyli już od 13 lat, interesuję się polityką. Sądzę, że dobrze reprezentować w Brukseli może nas tylko ktoś, kto potrafi bezpośrednio porozumiewać się z innymi europarlamentarzystami i z brukselskimi urzędnikami. Znam dobrze język angielski, ale również – choć nieco gorzej - język hiszpański, włoski i niemiecki, co pozwala mi na dość swobodną rozmowę praktycznie z prawie każdym obcokrajowcem.
Radną zapytaliśmy także o korzyści dla Szczecinka, jeśli uzyska ona mandat do Europarlamentu. - Tu bezpośredni związek korzyści jest trudniejszy do udowodnienia niż np. w przypadku startu do polskiego parlamentu. Jednak pewne korzyści, poza prestiżem, Szczecinek również może odnieść. Działając w samorządzie przez kilkanaście lat obserwuję rolę środków z Unii Europejskiej w rozwoju naszego miasta. Trudno je przecenić. Działając w Parlamencie Europejskim na pewno miałabym większy wgląd w programy dostępne dla miast UE. Teraz o wielu po prostu nie wiemy. Niektóre wymagają wejścia do konsorcjum miast, tak jak chociażby w przypadku programu Civitas Renaissance, z którego Szczecinek odniósł wielkie korzyści. Mogłabym takie tematy na bieżąco „monitorować”, przez co nie można wykluczyć, iż większe środki unijne, po które dziś z niewiedzy nie sięgamy, trafiałyby do naszego pięknego miasta – dodaje nasza rozmówczyni.
Tekst: Marzena Góra