Darmowe autobusy stały się faktem

Miasto z Wizją / 01.09.2019 / Komentarze
Nie wniesiemy też opłaty za przewóz zwierząt i bagażu

Na spełnienie jednej ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka nie musieliśmy długo czekać. Na jej realizację miał 5 lat. Spełnił ją w kilka miesięcy. Od 1 września w Szczecinku przestają obowiązywać bilety na przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej. Od niedzieli (1.09) miejskimi autobusami będziemy jeździć za darmo. Ten przywilej będą też miały zwierzęta podróżujące pod opieką właściciela. Pasażer KM nie wniesie też żadnej opłaty za przewożony bagaż. Tym samym z pojazdów zniknęły kasowniki, a u kierowcy pojazdu już nie będziemy mieli możliwości zakupu biletu, ponieważ właśnie przestał on nam być potrzebny.

Przypomnijmy. Początkowo bezpłatne przejazdy miały być realizowane dopiero w przyszłym roku. Jednak jak wielokrotnie zapowiadał burmistrz Daniel Rak, postanowił on dołożyć wszelkich starań, aby to rozwiązanie wprowadzić już w tym roku wraz z początkiem września. Tak też się stało. Swoje poparcie dla tej inicjatywy miejscy radni wyrazili jednogłośnie. Również Wojewoda Zachodniopomorski nie miał żadnych uwag do treści uchwały pozwalającej na wprowadzenie w Szczecinku darmowych przejazdów.

To nie jedyne zmiany w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji. Od poniedziałku, 2 września autobusy linii nr 2 oraz 6 pojadą nieco inaczej. Modyfikacje dotyczą także kursów poza granice administracyjne miasta. Autobusy linii nr 2 i 6 dla większości kursów będą kończyły bieg na przystanku Szczecińska (Wiadukt). Do przystanku końcowego Staszica (Pętla) dojeżdżać będą jedynie kursami umożliwiającymi dotarcie uczniów do szkoły oraz ich powrót ze szkoły – informuje przewoźnik. Ponadto kursy linii podmiejskich zostaną ograniczone do ilości połączeń sprzed kwietniowej zmiany rozkładu jazdy. Szczegóły rozkładu jazdy zostaną zamieszczone w systemach informacji pasażerskiej i na przystankach.

Na mocy porozumienia pomiędzy Miastem i Gminą autobusy Komunikacji Miejskiej na liniach nr 3, 5 i 11 będą realizować swoje kursy poza granice administracyjne miasta do 30 września. Ponadto zasady korzystania z przejazdów miejskimi pojazdami na wspomnianych liniach na terenie gminy będą takie same, jak te obowiązujące w mieście. Tym samym do końca września mieszkańcy gminy również będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów. Co potem? Wraz z końcem września autobusy KM przestaną jeździć do gminnych miejscowości. Wówczas o transport zbiorowy ma zadbać PKS, który niejako przejmie na siebie dowóz mieszkańców okolicznych miejscowości do Szczecinka i z powrotem.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk