Uczniowie rozpoczynają naukę

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.09.2019 / Komentarze
Podwójny rocznik w szkołach średnich

Dziś (poniedziałek 2.09) uczniowie na powrót zasiądą w szkolnych ławach. Placówki w całej Polsce zmierzą się z koniecznością przyjęcia podwójnego rocznika uczniów, absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Również w Szczecinku. Szkoły dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki przygotowały się do tego wyzwania od dłuższego czasu.

Praktycznie w każdej szkole prowadzone były prace, które w głównej mierze polegały na dobudowaniu bądź wyremontowaniu nowych klasopracowni. Prawie wszystkie znalazły już swój finał, a tam gdzie jeszcze trwają, zakończą się niebawem. Samorząd powiatowy wyasygnował na ten cel niezbędne środki, ale osiągnięty cel nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie dyrektorów, nauczycieli i pracowników administracyjnych.

Większa ilość uczniów, to również potrzeba utworzenia dodatkowych miejsc w internatach. W ZST utworzono ich 45 (łącznie 120), w ZS Nr1 - 41 (łącznie 240), w ZS Nr 2  - 15 (łącznie 126), w Bursie Nr 2, na bazie I i III piętra obiektu Wielofunkcyjnej Placówki Pomocy Rodzinie – 44 (łącznie 93).

- I LO jest gotowe do przyjęcia podwójnego rocznika – mówi dyrektor I LO Arkadiusz Szczepaniak. -  Zajęcia odbywać się będą na jedną zmianę, czyli od 8.00 do 15.15. Etyka może odbywać się tylko na 9 lekcji, ale to jeszcze będzie wynikało z układanego planu. Dysponujemy wystarczającą kadrą pedagogiczną.

- Prace w pomieszczeniach na ul. Wiatracznej są na finiszu i kończą się dzisiaj – zapewnia dyrektor  CEEiRJ (Bursa nr 2) Radosław Wąs. -  Pozostaje kwestia ustawienia mebli i posprzątania pomieszczeń, które jeszcze są remontowane. Udało nam się stworzyć 44 dodatkowe miejsca dla uczniów I LO. Podopieczni będą korzystać ze stołówki internatu ZS Nr 2. W razie wystąpienia nieprzewidzianych problemów będą mogli się oni żywić również w internacie ZST. Ponadto do opieki nad młodzieżą zatrudniliśmy 4 dodatkowych wychowawców. Dwie osoby są nowe, dwie pracowały wcześniej w WPPR.

- Szkoła jest gotowa na przyjęcie nowego rocznika, choć kadra pedagogiczna nie jest jeszcze kompletna – wyjaśnia dyrektor ZS Nr 1 Edyta Wojnicz. - Lekcje będą odbywać się do 15:15. Uczniom spoza Szczecinka zapewniliśmy wystarczającą ilość miejsc w internacie.

Na nowy rok szkolny gotowy jest również ZS Nr 2. Dyrektor szkoły Robert Jasek: Zespół Szkół Nr 2 jest przygotowany do przyjęcia podwójnego rocznika. Uruchomiono 5 dodatkowych klasopracowni oraz dokonano konicznego zwiększenia zatrudnienia związanego z naborem na rok 2019/2020. Lekcje odbywać się będą od 8:00 do 16:00. Wszyscy uczniowie, którzy złożyli podania o internat zostali przyjęci do internatu Zespołu Szkół Nr 2 lub internatu Zespołu Szkół Technicznych. Na dzień dzisiejszy poszukujemy jeszcze nauczyciela do przedmiotów praktycznych w zawodzie technik usług fryzjerskich w wymiarze 10 godzin. Trwają rozmowy z kandydatami.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor ZST Anna Wisłocka – Bogdanowicz: W okresie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego szkoła podjęła szereg działań mających na celu przygotowanie się na przyjęcie podwójnego rocznika. Przeprowadzono niezbędnie remonty, zaadaptowano możliwe pomieszczenia tak, by zwiększyć ilość klasopracowni. W wyniku tych działań uruchomiono 7 nowych sal lekcyjnych. W dalszym ciągu trwają prace mające na celu, aby nie wydłużać czasu pracy szkoły w stosunku do lat ubiegłych. Wszyscy uczniowie, którzy zgłosili chęć zamieszkania w internacie, a spełniają wymogi regulaminowe, zostali przyjęci do internatu. Dzięki współpracy z dyrektorami innych, zarówno miejskich, jak i powiatowych szkół oraz przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych wszystkie etaty przedmiotów zostały  obsadzone. Niewielkie przekroczenia limitów godzin występują w zakresie przedmiotów zawodowych.

Na przyjęcie uczniów oprócz wyżej wymienionych szkół, gotowe są również  ZS Nr 7  i ZS Nr 2. Przy tej ostatniej, w sąsiedztwie stadionu lekkoatletycznego trwa instalacja Otwartych Stref Aktywności.

Komunikat prasowy Starostwa Powiatowego - Piotr Rozmus

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk

Foto: P. Rozmus