Poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2019
- Aktualności
Dla osób, które na co dzień niosą bezinteresowną pomoc innym, nie chcąc nic w zamian, największą nagrodą – jak sami wielokrotnie mówią – jest uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jednak szczecineckim wolontariuszom zdecydowanie należy się nie tylko uznanie, ale także szczególne podziękowanie za ich pracę na rzecz innych. Aby uhonorować tych, którzy przez cały rok wspierają osoby potrzebujące pomocy w ciężkich chwilach czy trudnych wyzwaniach, jakie stawia przed nimi życie, od wielu już lat w Szczecinku przyznawane są wyróżnienia i nagrody za ich trud i bezinteresowne działania. Nie inaczej było również w tym roku. W czwartkowe (28 listopada) popołudnie w szczecineckim ratuszu odbyła się coroczna uroczystość w trakcie której poznaliśmy tych najbardziej zasłużonych, którzy przez ostatni rok z potrzeby serca działali na rzecz innych osób.
Nagrody i wyróżnienia wręczył wszystkim laureatom wiceburmistrz Maciej Makselon, który jednocześnie podziękował wszystkim nominowanym i nagrodzonym za ich bezinteresowną pomoc potrzebującym oraz zaangażowanie w pracę wolontarystyczną.
W tym roku kapituła konkursu obradowała w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, animator społeczności lokalnej Lidia Pieńkos, prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego i rzecznik osób niepełnosprawnych Ewa Tomczyk, dziennikarz Ryszard Bańka, prezes Wojskowego Koła PTTK Wiarusy Bogdan Bereszyński oraz ks. Zbigniew Woźniak. Komisja rozpatrzyła 10 zgłoszeń.
Podczas tegorocznej edycji konkursu zaszczytne i honorowe miano Wolontariusza Roku 2019 otrzymał Jędrzej Dunaj – jeden ze szczecineckich liderów, który był pomysłodawcą i głosem doradczym w tworzeniu miejsca skupiającego młodych ludzi tj. szczecineckiej Skateplazy. W opisie laureata czytamy m.in.: „Potrafi on przekuć swoją pasję w działanie tworząc przestrzeń do aktywności i rozwijania pasji innych młodych ludzi. Działając w sposób spontaniczny, nieszablonowy, pełen młodzieńczej energii odnajduje się jednocześnie w świecie instytucji i ludzi dorosłych”.
Tytuł Wolontariusza Roku 2019 w kategorii „uczeń” otrzymał Maksymilian Grzegorczyk z ZST, który „w swojej codzienności zwraca szczególną uwagę na możliwość pomocy innym. Był inicjatorem i organizatorem takich akcji jak zbiórka krwi z wykorzystaniem krwiobusu oraz organizacja Dnia Dawcy Szpiku. Ponadto uczestniczył w organizacji wielu lokalnych akcji charytatywnych”.
Kapituła Konkursu tradycyjnie postanowiła wyróżnić również trzech organizatorów wolontariatu. Wśród nich znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 6 za włączanie się w lokalne i ogólnopolskie akcje pomocowe, Szczecinecka Akademia Ratownictwa za przekazywanie mieszkańcom swojej wiedzy i umiejętności oraz dbając o ich bezpieczeństwo podczas rozmaitych wydarzeń oraz Zespół Szkół Technicznych za krzewienie wśród uczniów idei wolontariatu i organizacje własnych inicjatyw pomocowych.
Tradycyjnie nie zabrakło również wyróżnień dla osób, które wykazały się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i skutecznością w niesieniu pomocy innym. W konkursie Wolontariusz Roku 2019 doceniono pracę wolontarystyczną Gabrieli Kisiel za zaangażowanie w pomoc osobom potrzebującym i czynne włączanie się w organizację wydarzeń szkolnych. Kapituła konkursowa za całoroczne działania na rzecz innych wyróżniła także Oliwię Filip, uczestniczącą niejednokrotnie w szkolnych projektach pomocowych oraz akcjach organizowanych przez organizacje pozarządowe i działalność w Szkolnym Kole Caritas.
Kolejne wyróżnienie przyznano Sandrze Szadkowskiej, która od trzech lat aktywnie rozwija działalność szkolnego Klubu Wolontariatu w ZS nr 1 oraz koła Caritas. Ostatnie z wyróżnień otrzymali państwo Józef i Józefa Włodarczykowie, którzy m.in. wpierają dzieci ze świetlicy Koniczynka oraz wspierają działania Stowarzyszenia Sportowego Pomagamy Dzieciom. Para w tym roku przejechała także ponad 1500 km na rowerach, a cała akcja miała na celu pomoc niepełnosprawnej dziewczynce.
Tekst, zdjęcia: Marzena Góra