Strażnicy podsumowali sezon grzewczy
- Aktualności
Od 1 października 2019 do 1 kwietnia tego roku strażnicy miejscy skontrolowali 78 przydomowych kotłowni pod kątem spalania odpadów. Nieprawidłowości stwierdzono w 39 przypadkach. W ich następstwie nałożono 7 mandatów karnych, 3 sprawy trafiły do Sądu w 29 przypadkach zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.
W mijającym sezonie grzewczym wpłynęło 96 zgłoszeń od mieszkańców. Najczęściej to zaniepokojeni mieszkańcy wskazywali nam posesje, na których może dochodzić do spalania odpadów. Przyczyną wielu zgłoszeń o uciążliwości dymu było spalanie złej jakości drewna lub węgla, co błędnie mogło sugerować na spalanie odpadów
w przydomowych kotłowniach.
W walce z „trucicielami” pomaga nam również dron. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi, znajdującemu się na jego pokładzie dokonywaliśmy pomiarów pyłów i gazów bezpośrednio przy źródle emisji. Na podstawie wyników pomiarów, których poziom mógł wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów, dokonywaliśmy kontroli palenisk.
Jedna z takich kontroli miała finał w Sądzie. Właściciel warsztatu samochodowego, który spalał odpady, został ukarany grzywną w kwocie 2,5 tys. zł. Dowodem w tej sprawie była ekspertyza pobranych próbek popiołu, która jednoznacznie wykazała na spalanie niedozwolonych substancji.
W minionym sezonie, strażnicy pięciokrotnie pobierali próbki popiołu, które następnie zostały wysyłane do ekspertyzy przez specjalistyczne laboratorium. W 4 przypadkach nasze podejrzenia potwierdziły się, ekspertyzy wykazały spalanie odpadów.
Oprócz działań kontrolnych, Straż Miejska pracując na rzecz ochrony środowiska informuje i edukuje społeczeństwo o szkodliwości spalania odpadów wykorzystując do tego np. stronę internetową oraz Facebook. Prowadzimy akcje edukacyjne w szkołach, uświadamiamy najmłodszych mieszkańców o zagrożeniach płynących ze spalania szkodliwych substancji.
Są osoby, które zarzucają nam, że czepiamy się ludzi w domach, a nie kontrolujemy fabryk na terenie miasta. W tym miejscu kolejny raz wyjaśniamy, że o ile każdy obywatel może robić to, co nie jest zabronione prawem o tyle Straż Miejska może wykonywać tylko te czynności, do których ma podstawę prawną. Straż Miejska jest upoważniona do kontroli źródeł niskiej emisji, na którą największy wpływ ma to, czym palimy w piecach, w gospodarstwach domowych. Duże fabryki są pod wyłącznym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska, które mogą nakładać wysokie grzywny, za nieprzestrzeganie norm emisyjnych. Żadne hejty nie wpłyną na to, że zaczniemy je kontrolować. Może to spowodować jedynie zmiana prawa w tym zakresie.
Info i foto: Straż Miejska w Szczecinku
Opracowanie: Sławomir Włodarczyk