Pomorze Zachodnie wspiera mieszkańców Podkarpacia

Miasto z Wizją / 04.08.2020 / Komentarze
Pomoc finansowa dla Gminy Kańczuga

Pomorze Zachodnie solidaryzuje się z mieszkańcami województwa podkarpackiego, którzy w wyniku ulewnych deszczy i powodzi stracili swoje dobytki, a lokalne samorządy przez lata będą odbudowywać drogi oraz budynki użyteczności publicznej. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazuje 100 tys. zł dotacji jednej z poszkodowanych gmin.

Wstępne szacunki pokazują, że poszkodowanych zostało 1700 rodzin w 26 podkarpackich gminach, a straty dotyczące tylko dróg wojewódzkich szacowane są w milionach złotych.

To nie pierwszy raz, kiedy wspieramy inne regiony w tak trudnych sytuacjach. To naturalny odruch solidarności z poszkodowanymi. Przekazana pomoc zostanie przeznaczona głównie na odbudowę infrastruktury drogowej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pomoc trafi do Miasta i Gminy Kańczuga, gdzie w wyniku nawałnic ucierpiało 160 rodzin, a 70 budynków gospodarczych wymaga remontów. Szacowane są też straty poniesione w gospodarstwach rolnych. Spora część infrastruktury drogowej wymaga odbudowy.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Zachodniopomorskie solidaryzuje się z innymi samorządami w obliczu różnych nieszczęść.  Taka pomoc udzielana była 12 razy. W 2019 roku radni przekazali dotacje celowe dla Gminy Świerzno oraz Miasta Szczecinek, które miały pomóc w  usuwaniu skutków pożarów. W roku 2017 Powiat Białogardzki otrzymał pomoc w wysokości 20 tys. zł na odbudowę Domu Pomocy Społecznej. W tym samym roku solidaryzowaliśmy się też z Gminą Parchowo w woj. pomorskim, której pomogliśmy w usuwaniu skutków nawałnicy.

Decyzja w sprawie przekazania pomocy finansowej dla Miasta i Gminy Kańczuga zapadła podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. O udzielenie takiego wsparcia apelował do wszystkich regionów m.in. Związek Województw RP.

Tekst: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk