Żołnierze pomagają w szpitalu

Miasto z Wizją / 04.12.2020 / Komentarze
Wojskowi wspierają lecznicę w walce z pandemią koronawirusa

Wojsko od dłuższego już czasu czynnie uczestniczy w walce z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2, wspierając szpitale, samorządy i służby sanitarne. Żołnierze z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na początku listopada zostali również przydzieleni do szczecineckiej lecznicy, gdzie m.in. pomagają w pobieraniu wymazów  do testów na obecność COVID-19.

Początkowo żołnierze mieli pozostać w naszym szpitalu do końca listopada, ale starosta Krzysztof Lis skierował do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o przedłużenie ich pobytu do końca roku. Został on rozpatrzony pozytywnie. Żołnierze m.in. pobierają wymazy do testów na obecność Sars-CoV-2 oraz prowadzą raporty dotyczące epidemii w powiecie szczecineckim.

W pomoc bardzo mocno zaangażowały się również Wojska Obrony Terytorialnej. W marcu bieżącego roku powstała tzw. „Platforma Wsparcia WOT”, za pośrednictwem której podmioty potrzebujące wsparcia mogły o nie aplikować.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska. Najczęściej z platformy korzystały wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno – epidemiologiczne, ośrodki pomocy społecznej (różnego szczebla), wydziały i zespoły zarządzania kryzysowego, szpitale, centra krwiodawstwa, organizacje charytatywne oraz  domy dziecka.

Tekst: Piotr Rozmus -rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego

Opracowanie; Sławomir Włodarczyk