Tlenek węgla zabił 15-latka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.12.2020 / Komentarze
Strażacy ostrzegają i apelują

Nie ma tygodnia, by szczecineccy strażacy nie podejmowali interwencji związanych z podejrzeniem występowania w mieszkaniach tlenku węgla. O takich zdarzeniach informujemy w każdy wtorek w specjalnym raporcie "Tydzień Straży Pożarnej".

Ostatnio o krok od tragedii było w mieszkaniu przy ul. Kościuszki, gdzie z powodu podtrucia tlenkiem węgla kobieta straciła przytomność i została przewieziona do szpitala.

Niestety, tlenek węgla zabrał pierwszą ofiarę. Jak nam powiedział zastępca komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku mł. kpt. Mirosław Śledź, wczoraj (czwartek, 17 grudnia) przed godz. 22 strażacy interweniowali w jednym z mieszkań przy ul. Winnicznej. Prawdopodobnie (ustali to jeszcze sekcja zwłok) z powodu zatrucia tlenkiem węgla podczas kąpieli zmarł 15 letni chłopiec.

- Po przybyciu naszego zastępu lokatorzy przewietrzyli już mieszkanie i klatkę schodową. Mimo to urządzenia pomiarowe wskazywały 60 ppm. To o bardzo za dużo - mówi nam ml. kpt. M. Śledź.

O konieczności wyposażenia mieszkań w tzw. czujki - urządzenia ostrzegające przed występowaniem tlenku węgla, piszemy bardzo często. To niepozorne urządzenie nie raz uratowało już ludzkie życie.

- Dlatego czujki powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania - wskazuje kpt. M. Śledź.  

Jak uniknąć czadu? Strażacy apelują by otwierać okna, nie zakrywać kratek wentylacyjnych, a także regularnie sprawdzać szczelność przewodów kominowych.

Zawartość czadu w powietrzu mierzona jest we wskaźniku PPM. Jeżeli ten wskaźnik przekracza wartość 40, powinniśmy natychmiast ewakuować się z pomieszczenia i przewietrzyć mieszkanie. Czad powstaje w urządzeniach, w których jest spalany gaz, paliwo stałe i ciekłe, np. węgiel czy drewno przy niewystarczającej ilości tlenu w pomieszczeniu. Pierwszymi objawami po zatruciu czadem są mdłości, zawroty głowy i poczucia senności - ostrzegają strażacy.

Tlenek węgla CO - jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest to gaz palny, ma wybuchowy charakter, na powietrzu pali się niebieskim płomieniem tworząc dwutlenek węgla. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. W bardzo dużym stężeniu (około 75-100 proc.) może lekko pachnieć czosnkiem. Jest nieco lżejszy od powietrza, przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.

Zatrucie tlenkiem węgla (popularnie nazywane zaczadzeniem) jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. Charakterystyczne dla ostrego zatrucia czadem jest różowe, karminowe zabarwienie skóry. Objawami zatrucia przewlekłego są: osłabienie pamięci, upośledzenie psychiczne, utrata łaknienia, utrata czucia w palcach, senność w dzień i bezsenność w nocy, zaburzenia krążenia, zmiany w morfologii krwi, objawy parkinsonizmu: drżenia mięśni, maskowaty wyraz twarzy "chód pingwini" - ostrożne poruszanie się z szeroko rozstawionymi nogami, szaroziemiste zabarwienie skóry.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk