Rząd zamierza przejąć szpitale

Miasto z Wizją / 25.01.2021 / Komentarze
Związek Powiatów Polskich - więcej pytań niż odpowiedzi

O tym, że rząd zamierza "ulżyć" powiatom i zagarnąć ich szpitale, pisaliśmy już kilkakrotnie. Ostatnio w artykule: "Samorządy nie chcą oddawać szpitali. Nacjonalizacja nawiązująca do czasów komunistycznych"

Finalne decyzje w tej sprawie mają zapaść późną wiosną. Jaki los czeka m.in. szczecinecki szpital? Pytanie jak najbardziej zasadne, gdyż w powiecie PiS w sojuszu z Porozumieniem Samorządowym sprawuje władzę. Czy dojdzie do konfliktu interesów?

Póki co, kwestią planowanej operacji przejęcia szpitali zajął się zarząd Związku Powiatów Polskich. W zdalnym posiedzeniu uczestniczył starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

- Posiedzenie dotyczyło propozycji przejęcia przez rząd szpitali samorządowych oraz rządowego projektu połączenia Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z Poradniami Psychologiczno - Pedagogicznymi - relacjonuje rzecznik prasowy Starostwa Piotr Rozmus.

- 5 lutego przedstawiciele związku mają spotkać się z ministrem zdrowia, aby zaprezentować argumenty przeciw takim rozwiązaniom. W wideokonferencji uczestniczył starosta Krzysztof Lis, który przedstawił trzy bardzo istotne kwestie dotyczące szpitali. Samorządy korzystały ze środków unijnych na zadania inwestycyjne i wyposażenie dla lecznic. Parafowane zobowiązania dotyczące trwałości projektów obejmują okres 5 lat. Jeśli zapisy nie zostaną wypełnione, wówczas samorządy będą zmuszone zwrócić otrzymane dofinansowanie.

- Ponadto szpitale są w różnej formie organizacyjnej tj. chociażby spółki, ZOZ-y, spółki prawa handlowego, czy też dzierżawione na długoterminowe umowy np. dla Szpitali Polskich. Dlatego zdaniem starosty minister zdrowia powinien odnieść się do tej ważnej sprawy organizacyjnej i odpowiedzieć na jasno sprecyzowane pytanie: jak rząd wyobraża sobie rozwiązanie tej kwestii?

- Ostatnia poruszona przez starostę Krzysztofa Lisa sprawa dotyczyła kredytów, obrotowych i inwestycyjnych, które samorządy poręczyły szpitalom. Jeśli właścicielem szpitala będzie rząd, kto wówczas przejmie zobowiązania? Czy będą to samorządy powiatowe?

- Starostowie podnosili również wiele innych ważnych argumentów. Problemy włodarzy powiatów z naszego województwa są analogiczne do tych, z którymi będzie się musiał mierzyć Powiat Szczecinecki jeśli rząd zdecyduje się przejąć szpitale- kończy P. Rozmus.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Paweł Adamowski/Miasto z Wizją