Szczecineckie murale 2021

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.05.2021 / Komentarze
W tym roku powstaną łącznie trzy tego typu dzieła

Od kilku lat szczecinecka przestrzeń regularnie wzbogaca się o kolejne dzieła. Zapoczątkowana podczas jeden z pierwszych edycji Art Pikniku inicjatywa ozdabiania ścian budynków dziełami znanych artystów wyjątkowo przypadła do gustu mieszkańcom oraz stała się jeszcze większą zachęta dla turystów. Teraz, po kilku latach, nasze miasto może pochwalić się kilkoma wielkoformatowymi obrazami umieszczonymi na elewacjach budynków przy głównych ulicach miasta.

W tym roku Szczecinek wzbogaci się o kolejne trzy dzieła. Realizacja jednego z nich, autorstwa znanego polskiego artysty Rafała Olbińskiego, właśnie dobiegła końca. Nowy mural od blisko dwóch tygodni ozdabia szczytowa ścianę budynku przy ul. Jana Pawła II.

- To mural autorstwa Rafała Olbińskiego, wykonywany przez ekipę z Częstochowy, którzy już kilkukrotnie u nas gościli. To jedni z najlepszych muralowców w Polsce – mówi nam Rafał Staniszewski, jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia. - Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej tego, aby w Szczecinku powstała aleja muralowa.

- Docelowo chcielibyśmy jeszcze, żeby w tym roku wszystkie murale zostały podświetlone. A także żeby przy deptaku umieścić tabliczki informacyjne ze strzałkami kierującymi do poszczególnych murali. Myślimy również o naniesieniu ich lokalizacji na turystyczną mapę Szczecinka.

- Rozmawiałem z wykonawcami muralu, którzy realizują bardzo dużo tego typu przedsięwzięć. Zgodnie przyznali, że to jest ewenement w skali kraju, żeby w tak małym mieście znajdowały się murale tak znanych artystów. A my mamy nadzieję, że będzie ich wciąż przybywać – dodaje nasz rozmówca.

- Chciałbym serdecznie podziękować partnerom, dzięki którym powstał kolejny mural w Szczecinku. Dziękuję miastu oraz naszym burmistrzom za wsparcie tej inicjatywy. Ważnym partnerem jest również Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Tu szczególnie podziękowania kieruję do pani prezes Barbary Kucab i Pawła Wronowskiego. Dziękuję również Irkowi Orłowskiemu. Do powstania muralu przyczyniła się także firma Kronospan, która w ten sposób „posadziła” w naszym mieście kolejne drzewko w projekcie Grow, za co również ogromnie dziękujemy.

Jeszcze w tym roku na szczytowej ścianie sąsiedniego bloku powstanie kolejne dzieło autorstwa Rafała Olbińskiego. Tym razem będzie to ogromny kolorowy balon, który będzie nawiązaniem do odbywających się nad Trzesieckiem regularnie festiwali balonowych.

To jednak nie koniec dobrych „muralowych” wiadomości. Wkrótce ruszą także prace nad kolejnym dziełem, którego realizacja będzie możliwa dzięki środkom pochodzącym z funduszy wojewódzkich. Co ważne, dzieło to nie tylko będzie następną ozdobą naszego miasta, ale również będzie miało ważne, praktyczne zastosowanie – dzięki zastosowaniu specjalnej technologii ma on pochłaniać zanieczyszczenia powietrza. Zleceniodawcą ekologicznego muralu jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

- Od lat nasze województwo stawia na ekologię. Jesteśmy największym producentem zielonej energii w Polsce, mamy najdłuższą sieć ścieżek rowerowych, drugą w Polsce powierzchnię rolniczych upraw ekologicznych. Od lat, we wszystkich swoich działaniach jak samorząd promujemy strategię zielonego wzrostu - mówi radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas.

- Decyzją Sejmiku Zachodniopomorskiego rok 2021 został ustanowiony rokiem ekologicznym. To właśnie w ramach tej inicjatywy realizujemy projekt „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który w oryginalny sposób promuje ekologię i podnosi świadomość ekologiczną.

W ramach projektu, powstaną dwa eko-murale, jeden w Szczecinie, a drugi właśnie u nas w Szczecinku. Oba zostaną wykonane przez artystę street-artowca - Jakuba „Biko” Bitkę.

Koszt wykonania szczecineckiego muralu wyniesie 36 590 zł brutto. Zostanie on objęty 12 miesięczną gwarancją. Praca ma zostać zaplanowana w taki sposób, aby realizacja projektu nastąpiła w okresie wakacyjnym. Harmonogram prac uzależniony jest również od warunków pogodowych.

- Środki na wykonanie muralu są zabezpieczone w budżecie województwa i pochodzą z puli funduszy RPO 2014-2020. Warto, też podkreślić, że w projekt zaangażowała się Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która na potrzeby wykonania muralu udostępni ścianę budynku przy ul. Jana Pawła II - mówi radny.  

Warto powiedzieć też parę słów o samej technologii wykonania malowideł. Jest ona bowiem dość innowacyjna. Wspomniana farba foto-katalityczna daje wielorakie korzyści. Przed wszystkim pochłania zanieczyszczenia powietrza- dwutlenek siarki, tlenek azotu, inne składniki spalin czy nawet dymu papierosowego. Szacuje się, że 1 m2 takiej farby redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Farba wychwytuje również drobnoustroje, niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby. Według producenta farby, redukuje ona również nieprzyjemne zapachy z otoczenia a kolejną jej zaletą jest zdolność do samooczyszczania się. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

- Mural ma charakter symboliczny. Jego realizacja w Szczecinku wpisuje się z jednej strony w przyjętą parę lat temu przez miasto koncepcję tworzenia wielkoformatowych, ambitnych ściennych grafik, z drugiej zaś strony popularyzuje nowatorską technologię, która ogranicza niekorzystny wpływ człowieka na środowisku. Dzięki takim działaniom, za parę lat, ta technologia ma szansę stać się powszechnie obowiązującym standardem. Sam Szczecinek dzięki ilości zrealizowanych murali zaczyna mieć kolejną ciekawą atrakcję turystyczną - kończy Jakub Hardie-Douglas. /zr/